Menu
Ultrazvuk nám píska do uší, následky len tušíme. Ne-počujeme ho v kancelárii aj v obchode

Ultrazvuk nám píska do uší, následk…

Mnohí z nás, bez toho by ...

Základňové stanice mobilnej siete (BTS) a informácie o bunkách v SR.

Základňové stanice mobilnej siete (…

Základňové stanice (z ang...

Komunikácia mobilného telefónu. Ako funguje?

Komunikácia mobilného telefónu. Ako…

Komunikácia mobilného t...

GSM handover or handoff

GSM handover or handoff

GSM handover or handoff...

GSM Audio kodek / Vokodér

GSM Audio kodek / Vokodér

 GSM Audio kodek / Voko...

Logické a fyzické GSM kanály

Logické a fyzické GSM kanály

Logické a fyzické GSM kan...

Kontrola GSM výkonu a energetická trieda

Kontrola GSM výkonu a energetická t…

Kontrola GSM výkonu a en...

GSM frekvencie a frekvenčné pásma

GSM frekvencie a frekvenčné pásma

GSM frekvencie a frekvenč...

Účinná metóda proti odpočúvaniu - signál vytvorí šum, ktorý zabráni nahrávaniu hovorov.

Účinná metóda proti odpočúvaniu - s…

Výskumníci z Univerzity I...

Rámcová štruktúra GSM

Rámcová štruktúra GSM

Rámcová štruktúra GSM- R...

Prev Next
Slovak Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Parkovanie pod dohľadom - Londýn a kamery

Londýnčania si od začiatku roka zvykajú na nový systém kontroly zlého parkovania. Mestský kamerový systém v londýnskej časti Westminster sa rozrastá a dostáva sa aj do inak ťažšie prístupných oblastí a to aj vďaka Wi-Fi.

V neveľkej miestnosti s viac ako dvadsiatimi počítačmi sedia operátori ticho ako myšky. Na dvoch monitoroch sledujú každý asi šesť stanovíšť, kde sú umiestnené pohyblivé diaľkovo ovládané bezdrôtové kamery.

Pozeráme cez rameno a vidíme, ako si člen dohľadového centra preťahuje pomocou myši z pravej obrazovky na ľavú do zväčšeného okna obrázok z kamery umiestnenej v ulici Londýnska. Teraz môže s kamerou pohybovať, zoomovať a vytvárať snímky alebo videozáznamy.

Hriešnik, ktorý zastavil príliš blízko prechodu pre chodcov na seba upozornil aj tým, že zapol výstražné blikanie. Kamera sa už na neho zamerala a ostria na poznávaciu značku. Tú si operátor zapíše do programu is popisom priestupku a ďalšími údajmi. Potom spúšťa záznam a vchádza kamerou na tabuli s názvom ulice. Incident je ešte zaznamenaný na papierový zoznam, pre prípadnú neskoršiu kontrolu.

Zle parkujúce teraz môže čakať, že mu onedlho dôjde úradné obálka, v ktorej budú informácie o jeho previnenie a internetová adresa, kde nájde vytvorený záznam. To aby sa mohol sám presvedčiť, že daný priestupok spáchal. Záznam sa uchováva zhruba mesiac a pol od jeho obstarania.

Kamery platí hriešnici

"Začali sme na jednom námestí v Soho," hovorí radkyňa Andrew Snellgrove, ktorý má bezdrôtový kamerový systém vo Westminsteri na starosti. "Využívali sme ho nielen pre stráženie dopravných priestupkov, ale aj pouličné kriminality," pokračuje radkyňa. "Vďaka týmto kamerám, ktoré sú schopné pracovať aj v noci, sme napríklad odhalili niektoré triky priekupníkov drog," pochvaľuje si Snellgrove.

Začiatky však neboli jednoduché. Tak napríklad umiestnenie kamier so zariadením pre bezdrôtový prenos dát na pouličnom osvetlení niekde spôsobilo, že sa lampy začali ohýbať. Na také zaťaženie totiž neboli stavané.

Oveľa väčší problém sa však musel vyriešiť hneď na začiatku. Musela sa nájsť metóda, ako všetko zaplatiť. A našla sa. Je to systém kontroly parkovania označovaný ako e-parking. Nepotešilo a ešte nepoteší rad vodičov, ktorí zle parkujú alebo za parkovanie neplatí. Mesačne ich je niekoľko tisíc.

Systém sa vraj osvedčil a čaká ho rozširovanie do ďalších častí mesta. A ako si obyvatelia Londýna zvykajú na zvýšenie počtu kamier v meste? Možno im to už ani tak nepríde. Londýn je totiž známy ako mesto s obrovským množstvom kamier, ktoré sledujú verejné i neverejné priestranstvá. Je ich vraj cez päťdesiat tisíc. Podľa niektorých odhadov tak môže byť človek, ktorý sa po meste pohybuje celý deň, zachytený rádovo na stovkách kamerových záznamov.

Metropolitná sieť

Celé by to nebolo možné, ak by neexistoval plán na vybudovanie bezdrôtovej metropolitnej siete. Tá zabezpečuje nielen prenos dát pre bezdrôtový prenos dát z kamerových systémov, ale aj pre prístup občanov k informáciám z mesta. V pláne je aj koordinácia mestskej polície a ďalších zamestnancov mesta pri ich práci prostredníctvom PDA a Wi-Fi. Pripojenie k internetu však mesto neposkytuje.

Podľa Jana Houda zo spoločnosti Cisco je mnoho ďalších ciest, ako využiť metropolitnú bezdrôtovú sieť a takto plne využívať náklady na jej vybudovanie. Napríklad v Paríži sa skúša bezdrôtové on-line panely v MHD, ktoré informujú o aktuálnej situácii v príchodu a odchodu.

Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore