Menu
Rýchly tip: Otočená obrazovka o 90, 180 alebo 270 stupňov?

Rýchly tip: Otočená obrazovka o 90,…

Otočená obrazovka hore no...

Zoznámte sa s robocrow: Stroje, ktoré vystreľujú laserové lúče s dlhým dosahom na vydesenie vtákov, nahrádzajú strašiaky

Zoznámte sa s robocrow: Stroje, kto…

Lasery sa náhodne pre...

Prelomenie WPA / WPA2-PSK cez WPS ľahko a rýchlo (prax)

Prelomenie WPA / WPA2-PSK cez WPS ľ…

Praktická demonštrácia ...

Prelomenie WPA / WPA2-PSK cez WPS ľahko a rýchlo (teória)

Prelomenie WPA / WPA2-PSK cez WPS ľ…

Dostatočne zabezpečená ...

Milióny áut môže odomknúť ktokoľvek. Novú chybu našli u Volkswagenu či Škody

Milióny áut môže odomknúť ktokoľvek…

Elektronika v autách tr...

Vinár menia zbrane v boji so škorcov. Namiesto poplašných diel, používajú plašiče od Slovenského výrobcu.

Vinár menia zbrane v boji so škorco…

Vinári versus škorce. Prá...

Zlodeji automobilov môžu odomknúť 100 miliónov Volkswagenov s jednoduchým bezdrôtovým hackom

Zlodeji automobilov môžu odomknúť 1…

STRUČNEAsi 100 miliónov a...

Zlodeji používajú špeciálne čítačku na krádeže áut. BMW bolo za dve minúty preč. Keyless ? KEYLESS-GO

Zlodeji používajú špeciálne čítačku…

Zlodeji používajú špeciál...

LTE sieť pre Internet v lietadlách už funguje. Stanice sú aj v Česku a Slovensku

LTE sieť pre Internet v lietadlách …

LTE sieť pre Internet v l...

Ako nainštalovať Linux po boku Windows (návod)

Ako nainštalovať Linux po boku Wind…

 Po zapnutí počítača si j...

Prev Next
Slovak Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

NSA: Agentúra sledujúca celú planétu

V začiatkoch pôsobenia tajných služieb bola technika, ktorú špióni využívali úplne jednoduchá. Vyspelé mocnosti však chceli vedieť o druhých štátoch to, čo skrývajú pred svetom. Zaujímali sa hlavne o zbrane a vojenskú silu. Vedecko-technická špionáž sa tak stala hlavným nástrojom získania tajných informácií spravodajských služieb.

 

 

Jednou z takýchto vedecko-technických agentúr je aj Národná bezpečnostná agentúra alebo NSA – National Security Agency. Je to najtajnejšia z tajných špionážnych agentúr, pretože jej existenciu sa darilo dlho utajovať. NSA má v špionážnom systéme USA výnimočné miesto a je najbližším pomocníkom CIA. 

 

Veľké ucho Ameriky“, ako sa hovorí tejto agentúre, používa všetky špionážne vymoženosti ako známy filmový agent James Bond. Všetka tá technika ako odpočúvacie a nahrávacie zariadenia, minifotoaparáty, šifrované správy a rôzne prestrojenia špiónov, predstavovali v 50-tych rokoch zázraky techniky a dokonca ešte v dnešnej dobe je táto technika obdivuhodná.

 

Sklenený nedobytný palác

Budova NSA sa v Amerike nazýva „Palác hádaniek“, pretože sa tam zhromažďujú rôzne tajomstvá sveta získané cez špionážne siete, lietadlá, satelity a technicky najvyspelejšie odpočúvacie zariadenia rozmiestnené po celom svete. NSA pracuje s elektronikou a kryptológiou, čo je základom získavania špionážnych informácií.

Keď sa rozpútala studená vojnu, investovali USA a Veľká Británia do tohto špionážneho systému miliardy dolárov. Ruské špionážne agentúry však vôbec nezaostávali za tými západnými, práve naopak, vedecko-technická špionáž počas studenej vojny bola na veľmi vysokej úrovni. KGB a CIA sa doslova predbiehali v tom, kto bude mať pokročilejšiu techniku pre svojich najlepších špiónov vyslaných na tajné operácie.

 

Národná bezpečnostná agentúra má hlavné sídlo vo Fort Meade, kúsok od diaľnice z Washingtonu do Baltimore. Tento „Palác hádaniek“ je ukrytý za lesnou stenou a k nemu patriace územie je obkolesené niekoľkými pásmi plotov z oceľových reťazí, spevnených ostnatým drôtom. Štyri brány strážia “mariňaci“ so špeciálne vycvičenými psami.

Čo sa skrýva v podzemí?

Za týmito plotmi sa nachádzajú rozsiahle stavby. To čo sa však nachádza nad zemou je len zlomok celého zariadenia, do veľkej hĺbky sa tiahne ešte niekoľko poschodí. Veď kam by sa pomestilo 25 000 ľudí, ktorých centrála NSA zamestnáva? Táto najtajnejšia agentúra tam preberá a dešifruje informácie z celého sveta.

 

Odpočúvanie čiže signalizačná špionáž – SIGINT je hlavnou oblasťou prác NSA. Zamestnáva okolo 80 000 vojenských a civilných zamestnancov po celom svete. Náklady súvisiace s touto špionážou sú závratné – až 15 miliárd dolárov ročne! Súčasťou SIGINT-u sú dve odnože špionáže, ktorým NSA pripisuje obrovský význam.

Prvou z nich je ELINT – Electronic intelligence, čiže elektronická špionáž, ktorá sa zaoberá zhromažďovaním informácií o elektronických zariadeniach a druhou COMINT – Communication intelligence, čiže spojovacia špionáž, ktorá zachytáva vysielané hlásenia cez rozhlas alebo telefóny.

Súčasťou Odboru vedy a techniky CIA je Národné stredisko interpretácie fotografií alebo NPIC – National Photographic Interpretation Center. Toto stredisko analyzuje a vysvetľuje obrazový materiál. Zo začiatku interpreti fotografií používali len zväčšovacie sklíčka a meracie prístroje. Časom sa však toto stredisko stalo technicky najvyspelejšie v CIA.

 

Analýza čohokoľvek na počkanie

Čokoľvek sa stalo na zemi, vo vzduchu alebo na mori, NPIC to dokázalo zanalyzovať a dať tomu zmysel. Interpreti fotografií dokážu povedať, či obyvatelia mesta jedia mäso, keď vidia farmy s dobytkom, určia priemyslové podniky vďaka železničným koľajniciam, ktoré tam vedú. Dokonca môžu nakresliť pôdorys domu na základe toho, že kuchyňa je pod strešným ventilátorom, nad kúpeľňou je vetrák kanalizácie, obývačka má komín a ostatné miestnosti vyhodnotia ako detské izby alebo spálne.

Na základe rozrastania cintorína dokážu určiť, koľko ľudí zomrelo za uplynulý rok v hocijakom meste sveta. Táto vyspelá technika sa rozšírila o najvýkonnejšie počítače, s ktorými sa dajú zistiť pomocou spektrálnej analýzy napríklad aj to, či na letiskovej dráhe pristávalo lietadlo. Z detailov fotografií dokážu títo odborníci určiť čokoľvek.

 

Azda najpopulárnejším úradom v CIA je Úrad technických služieb alebo OTS – Office of Technical Services, ktorý vymýšľa všetky prístroje a elektroniku, ktorú poznáme zo špionážnych filmov. Od odpočúvania telefónov, cez vysielanie tajných správ až po fotografovanie tajných dokumentov. Zamestnanci tohto úradu vymýšľajú podobné „hračky“ ako vymýšľa Q pre Jamesa Bonda vo svojom laboratóriu.

 

Tajný agent pri špionáži fotografuje dokumenty, odosiela správy, prijíma peniaze a zariaďuje schôdzky. Pre väčšinu akcií poskytuje Úrad technických služieb najvyspelejšie špionážne vybavenie. K takémuto vybaveniu patrí aj prestrojenie známe z filmov Mission Impossible. Materiál používaný na masky je z vysoko ušľachtilého materiálu, ktorý umožňuje dýchanie pokožky.

OTS dokonca prevádzkuje aj vlastnú tlačiareň v hlavnom stane CIA. Dokáže vyrobiť vodičské preukazy, rodné listy, vysokoškolské diplomy v hocijakom cudzom jazyku. CIA však nemôže vyrábať tieto falošné dokumenty pod hlavičkou Spojených štátov amerických.

 

Takéto vymoženosti vedy a techniky používajú tajné služby od amerických, cez ruské, britské až po izraelské. Technika používaná priamo v akcii je však omnoho rafinovanejšia a vyspelejšia. O tej najutajovanejšej technike vedia len tí zasvätení, pre verejnosť ostane navždy utajená.

 

Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore