Menu
Mobily za totality niesli značku Tesla. Boli iba pre vyvolených

Mobily za totality niesli značku T…

Mobilné telefóny oslavu...

GENERÁTOR OZÓNU pre čistenie priestoru od hlodavcov, vrátane ich odplašenia

GENERÁTOR OZÓNU pre čistenie pri…

Profesionálny generátor...

Máte záujem doviesť viac tovaru z Činy a využijete pre to lodnú dopravu ?

Máte záujem doviesť viac tovaru …

Dovoz tovaru z Číny - L...

Prečo sa slnečnica otáča za slnkom? Môže za to rast stonky a rozmnožovanie

Prečo sa slnečnica otáča za sln…

Slnečnica sa za slnkom o...

Blockchainový telefón, ktorý sa nedá odpočúvať - XPhone

Blockchainový telefón, ktorý sa …

Spoločnosť Pundi X tvrd...

Ploštice v dome ? Odpudzovače myší, kún, potkanov, mačiek, psov, vtákov, krtov, hrabošov, všetkého sa zbavte

Ploštice v dome ? Odpudzovače my…

Odpudzovače škodcov –...

Čo o vás prezradí váš vlastný webový prehliadač? Pozrite sa

Čo o vás prezradí váš vlastný…

To, že o vás prevádzko...

Česká firma dobýva Áziu potom, čo čínsky veľmajster neprekonal jej zámok

Česká firma dobýva Áziu potom, …

Slovenská patentovaná v...

Software zadarmo: oprava Windows či prevod textu do hovoreného slova

Software zadarmo: oprava Windows č…

Osvedčená sada aplikác...

Vyzerá ako z minulého storočia...

Vyzerá ako z minulého storočia..…

 ...a je veľmi drahý. ...

Prev Next
skafsqarhyazeubebgcazh-CNzh-TWhrcsdanlenettlfifrglkadeelhtiwhihuisidgaitjakolvltmkmsmtnofaplptrorusrslesswsvthtrukurvicyyi

Letecký radar OnLine, zistite si čo Vám letí nad hlavou aj u Vás doma

Pre identifikáciu lietadla na oblohe už nie je potrebný veľký ďalekohľad. Všetky letecké informácie sú on-line na internete, vrátane histórie, typ lietadlá, jeho fotografií a mnohých ďalších informácií.

 Predtým bolo možné pri letmom pohľade na oblohu s poriadnym ďalekohľadom bezpečne identifikovať typ lietadla, pri troche šťastia i dopravcu registráciu. Kto nemal v malíčku letový poriadok tak mohol trasu lietadla len hádať. Dnes už nie je potreba ďalekohľad. Letecká prevádzka nad Európou sleduje hneď niekoľko internetových projektov. Informácie sú dostupné aj na niektorých platformách chytrých mobilov. Teda kedykoľvek kdekoľvek.

 Internetové Letecké radary zobrazuje leteckú prevádzku nad Európou, USA a nad niektorými regiónmi v Afrike, Ázii Južnej Amerike. Ale nie všetky lietadlá sú na všetkých mapách vidieť. Platí to predovšetkým pre menšie či Staršie Typy lietadiel, náhodne turbovrtuľové ATR alebo generácia Jumba (Boeing 747 RADY 100 a 200). Niektoré služby vedia sledovať aj tieto stroje, prednášky väčšinou len v rámci USA.

Európske Internetové Letecké "radary", totiž využívajú pomerne nový sledovací systém ADS-B (automatického závislého prehľadu, vysielanie systém), ktorý by mal postupne nahradiť Klasické radary. Lenže Zatiaľ je týmto systémom vybavená Len elita lietadiel. Niektoré systémy používajú iné dáta pre sledovanie lietadiel, čo platí predovšetkým pre vzdušný priestor USA.

V prípade použitia systému ADS-B využívajú Internetové Letecké radary sieť prijímačov po celom svete respektíve v jeho častiach, ktoré prevádzkujú leteckí nadšenci často sa jedná o prijímač signálu ADS-B stojí približne od 500-700 EUR. Po prepojení s požadovaným softvérom sa do monitorovania môžete zapojiť skoro každý. Tento špeciálny prijímač je možné zakúpiť aj na Slovenskom trhu a ako vieme z dobre informovaných zdrojov, firma ktorá tieto prijímače ponúka vie poskytnúť aj prijateľnú zľavu z ceny ktorá je preferovaná výrobcom a je skôr pre organizácie. ( fi market.sk )

SBS ka odpovedača

"Prijímač signálu ADS-B" SE nazýva SBS ka. Prijíma aj signál z transpondérov s modemom S. Majú ich aj niektoré malé stroje (Cessna, atď). U nich sa zobrazuje len výška, registrácia lietadla kód odpovedača. Keďže nemajú ADS-B mód, nevysielajú svoju polohu. Pre zaujímavosť riadiaci letovej prevádzky vidí z móodu ADS-B aj akú má pilot nastavenú výšku, rýchlosť a kurz na autopilota.

 Pre občasného pozorovateľa ale bohato stačí navštíviť Internetové stránky leteckých radarov. Treba poznamenať, že sa vo väčšine prípadov jedná o náročnejšie aplikácie na hardvér, preto odporúčame používať dostatočne výkonné počítače.

Lietadlá pod drobnohľadom

Asi najprehľadnejšie aplikácií pre sledovanie lietadiel v našom priestore je Flightradar24.com. Sleduje prevadzku predovšetkým nad Európou Prevádzka, smerom na východ pokrýva Arabský polostrov, vo veľmi obmedzenej miere sú vidieť v juhovýchodnej Ázii. Pokryté je aj východné pobrežie Austrálie, obe pobrežie USA zvyšok sveta fungujú občas.

Program zobrazuje údaje v reálnom čase prípade z oneskorením troch minút. Z ty´m je nutné pri sledovaní lietadiel počítať. Ono tie tri minúty sú pri sledovaní pristávajúcich strojov predovšetkým celkom dlhá doba. Takže vlastný digitálny prístroj sa hodí viac a všetky údaje máte priamo z lietadla nie sprostredkovane.

Americký vzdušný priestor

Konkurenčným projektom Flightradaru24 je v Európe predovšetkým Radarvirtuel.com. Monitoruje prevádzka prevažne nad západnou Európou, lety nad Slovenskom a Českou republikou nezobrazuje.

V obmedzenej miere je možné sledovať niektoré lietadlá po celom svete. Flightaware používa pre sledovanie inú techniku ako vyššie uvedený systém ADS-B. Preto zobrazuje aj také, ktoré nemajú ADS-B. V prehľade sú aj malá (súkromná) Dopravné športové lietadlá Alebo Starším stroje. Priestor nad Európou ale nie je plne zaznamenávaný.

Weby, kde hľadať Informácie o lietadlách
www.flight24.com
www.airfleets.net
www.flightradar24.com
www.radarvirtuel.com
www.flightaware.com
www.flightwise.com
www.libhomeradar.org
www.airliners.net
www.planepicture.net
www.jetphotos.net
www.planesspotters.net

Alebo ako sme spomínali, ešte lepšie je zakúpiť SBS príjimač, no je to skôr táto drahšia hračka pre dospelých. Taktiež je dobré si zakúpenie vhodného audio skener príjimača, kde budete mať možnosť počuť aj leteckú korešpondenciu.
Vhodný je zakúpenie samostatného prijímača napr. priamo od dovozcu tejto špeciálnej techniky fi Market.sk alebo conrad.de

Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore