Menu
GENERÁTOR OZÓNU pre čistenie priestoru od koronavírusov, hlodavcov, vrátane ich odplašenia

GENERÁTOR OZÓNU pre čistenie pri…

Profesionálny generátor...

Masky a respirátory dostupné cez Gearbest, anglický obchod ale doručenie do 7 dní.  Všetko na sklade !

Masky a respirátory dostupné cez …

Situáciu okolo Corona v...

Ultrazvuková rušička proti neželanému odpočúvaniu

Ultrazvuková rušička proti neže…

Vedci z University of Chi...

Čo si odniesť z návodu ISIS pre bezpečnú komunikáciu na internete

Čo si odniesť z návodu ISIS pre …

V reakcii na vojnu, ktor...

Porušuje Rakúsko neutralitu? Odpočúvacie zariadenie USA z čias studenej vojny priamo pri Slovensku

Porušuje Rakúsko neutralitu? Odpo…

Porušuje Rakúsko neutra...

Poloha strelca zistená už po troch výstreloch, systém VERA to dokáže

Poloha strelca zistená už po troc…

Systém VERA dokáže pri...

KEYLESS Bezkľúčový prístup a štartovanie tzv. Keyless, Keyless-GO, Smart key, Kessy...

KEYLESS Bezkľúčový prístup a …

Bezkľúčový prístup a...

Nová hrozba pre Váš GSM telefón, využíva SIM karty nielen na sledovanie - Simjacker

Nová hrozba pre Váš GSM telefón…

Inštalačné SMS správy...

Sonická zbraň využíva infrazvuk na potlačenie vzbúr a demonštrácií v Číne

Sonická zbraň využíva infrazvuk…

Čínska sonická zbraň ...

Pozor na hlodavce - začínajú sa sťahovať do Vašich domovou, a kuny taktiež...

Pozor na hlodavce - začínajú sa …

Pozor na hlodavce - zač...

Prev Next
skafsqarhyazeubebgcazh-CNzh-TWhrcsdanlenettlfifrglkadeelhtiwhihuisidgaitjakolvltmkmsmtnofaplptrorusrslesswsvthtrukurvicyyi

Ako je to s DPH a clom pri dovoze tovaru z Číny ?

Ako je to s DPH a clom pri dovoze tovaru z Číny

Inpiduálne dovozy mobilných telefónov z Číny, Taiwanu či USA sú dnes rovnako jednoduché ako nákup na tuzemskom e-shopu. Ich popularita preto rýchlo rastie a množia sa otázky, ako a kedy sa platí clo a DPH. Opýtali sme sa priamo na colnej správe, v praxi však mnohokrát nájdete odlišnosti.

 Základné pravidlá pre vymeranie cla a DPH pri dovážanom tovare z tretích krajín sú pomerne ľahká

Na internete však možno nájsť mnohé odlišnosti, ktoré sú dané predovšetkým rôznou benevolenciou takzvaných deklarantov. Deklarantom sa v tomto prípade rozumie väčšinou špedičná spoločnosť, ktoré ste dodanie tovaru a jeho preclenie zverili (Slovenská pošta, DHL a pod).

"Tovar, ktorý prichádza na územie EÚ, a teda aj SR, z krajín mimo EÚ, vždy podlieha colným procedúram," hovorí hovorca Generálneho riaditeľstva ciel Jiří Barták.
"Aby sa mohlo dostať k príjemcovi, je nutné ho najskôr v súlade s právnymi normami EÚ prepustiť do režimu voľného obehu. Návrh na prepustenie tovaru do daného režimu podáva príjemca tovaru, alebo ním zvolený zástupca, čiže deklarant, "dodáva.

Colné procedúry pritom podľa hovorcu nevedú vždy k vymeranie daní a cla. Záleží najmä na hodnote tovaru.

Platia tri základné pravidlá:

U tovaru do hodnoty 22 eur sa neplatí clo, ani DPH.
Na tovar v hodnote od 22 do 150 eur sa vzťahuje DPH, nie clo.
Tovaru nad 150 eur podlieha clu aj DPH.

Colné konanie je pritom začalo na návrh deklaranta podaním colného vyhlásenia vzťahujúceho sa na konkrétny tovar v zásielke. "Colná hodnota tovaru je súčasťou tohto návrhu a ak nie sú pochybnosti o jej stanovenia, tak nie je colným úradom spochybnená a je akceptovaná v navrhovanej výške," 

Za mobil clo neplatíte, dohľadáte v obsiahlych tabuľkách

Do hodnoty tovaru 150 eur, čo je pre colnú správu "nepatrnej hodnoty", sa teda nemusíte obávať vymeranie cla.
Nad túto hodnotu jeho výšku určuje naozaj obsiahly dokument (PDF, ext. Odkaz), v ktorom sú uvedené colné sadzby pre konkrétne typy tovaru. Nás tu bude zaujímať položka "Telefóny pre celulárne siete alebo pre ostatné bezdrôtové siete" (kód 8517 12 00) na strane 568. Tu je uvedená colná sadzba ako "bez", teda nulová. Clo sa teda bez ohľadu na hodnotu tovaru neplatí.


Inak je tomu v našom prípade s DPH.

Tu platí jedna výnimka pre "zásielky tovaru medzi súkromnými osobami", kedy sa vyššie uvedená hranica pre vyrubenie dane posúva z 22 na 45 eur. "Zásielky tovaru medzi súkromnými osobami sú darčekové zásielky odosielané súkromnou osobou z tretej krajiny inej súkromnej osobe, ktorá sa nachádza v Spoločenstve, a musí sa jednať o dovoz neobchodného charakteru," uvádza Barták s tým, že obľúbená prax čínskych obchodníkov, označenie zásielky ako "Gift "(darček), nie je pre colnú správu nijako určujúci.

Pri nákupe mobilu z tretej krajiny teda prakticky takmer vždy presiahnete limit pre stanovenie DPH, ktorá je aktuálne vo výške 21 percent. Tá sa potom počíta nielen z hodnoty samotného tovaru, ale aj ceny za prepravu a prípadného cla.
Daň potom spočítate po prepočítaní mien podľa vzorca:

DPH = 0,21 × (hodnota tovaru + dopravné náklady + clo)

Celkom potom príjemca zaplatí súčet prípadného cla, DPH a čiastky, ktorú si účtuje deklarant za zastupovanie pri colnom konaní. Napríklad Slovenská pošta za túto službu vyberá paušálne 10€. "Poplatok za poskytnutie služieb colnej deklarácie nestanovuje a nevyberá Colná správa SR, ale iný subjekt. Vykonanie colného konania zo strany colnej správy nie je spoplatnené, "upozorňuje Barták.

Za pochybenie zodpovedá deklarant
Vyššie popísané pravidlá sú pritom jednotná pre celé spoločenstvo, teda okrem členov Európskej únie aj pre Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko. Toho sú si obchodníci z tretích krajín, v poslednej dobe najmä Číny či USA, vedomí, a v boji o zákazníka tak sú ochotní ponúknuť rôzne obezličky, ako ľuďom na daniach a cle ušetriť. Ak sa ich však priamo nezúčastňujete, z pohľadu práva ste nepostihnuteľní.

"Vy ste dlh nespôsobil, nedostanete žiadnu pokutu. Ale tá povinnosť zaplatiť clo a daň tam samozrejme je. Za colné konanie zodpovedá vždy ten, kto má tovar v držbe a kto ho má colnej správe predložiť, ", čo robiť v prípade, že vám deklarant tovar dodal v rozpore s pravidlami pre vyrubenie dane a clá. Zatiaľ čo pre súkromné osoby to totiž znamená ušetrené peniaze, pre firmy je to veľký problém pre správne vedené účtovníctvo."Ak by sme zistili, že sa na území SR dostala zásielka, ktorá podliehala platbe cla či dane, budeme túto sumu vymáhať," vysvetľuje Barták s tým, že colná správa samozrejme vie o praxi radu internetových obchodov, ktoré zákazníkom ponúkajú, nech si sami určia cenu, ktorá má byť na sprievodných dokladoch. "Zároveň vieme, že sa zákazníci snažia klamať s cenou tak, že pošlú platbu rozdelenú na viac čiastok a snaží sa potom výpisom z účtu dokladať podhodnotenú cenu," varuje Barták pred praxou, ktorú mnoho používateľov na internete odporúča.


"Ak my na takú vec prídeme, tak samozrejme vymáhame clá a dane späť. A vymáhame je po tom, kto by mohol dlhovať, teda prvýkrát pôjdeme po tom, kto nám mal to tovar predložiť, "uzatvára Barták s tým, že vo väčšine prípadov je to práve deklarant, teda špedičná spoločnosť, ktorá vám tovar zo zahraničia dodala.
Zdroj: idnes.cz

Naposledy zmenenéštvrtok, 07 august 2014 21:45
Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore