Menu
Zbrane budúcej vojny: elektromagnetickí "ničitelia počítačov"

Zbrane budúcej vojny: elektromagnet…

Elektromagnetické pulzn...

Čo si odniesol z návodu ISIS pre bezpečnú komunikáciu na internete

Čo si odniesol z návodu ISIS pre be…

23. 11. 2015V reakcii na ...

Ktoré frekvencia používajú českí mobilní operátori?

Ktoré frekvencia používajú českí mo…

Zaujímate sa o konfigur...

NSA chcela zaviesť malware na Google Play a následne sledovať používateľa

NSA chcela zaviesť malware na Googl…

Malware, teda aplikácie...

NSA dokáže odpočúvať telefonáty aj z lietadla

NSA dokáže odpočúvať telefonáty aj …

Pred odpočúvaním údajne...

Ako spustiť príkazový riadok cmd.exe (ako správca)

Ako spustiť príkazový riadok cmd.ex…

Hoci je grafické rozhrani...

Ako získať kód Product Key pre Windows XP/ 7/ 8.1/ 10?

Ako získať kód Product Key pre Wind…

Niekedy potrebujeme získa...

Čistá inštalácia Windows 10 po upgrade (nemám produktový kľúč)

Čistá inštalácia Windows 10 po upgr…

Vykonali sme úspešne upgr...

Ako vytvoriť bootovacie USB / DVD s Windows 10/8/7 všetky edície (home/ professional) x86 aj x64

Ako vytvoriť bootovacie USB / DVD s…

Pokiaľ často inštalujeme ...

Povolenie zablokovaného miestneho účtu administrator (Win7 / Vista)

Povolenie zablokovaného miestneho ú…

Následníci operačného sys...

Prev Next
Slovak Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

OnLINE fotky našej zeme z ISS UrtheCast Chystá sa prvý celoplanetárne webkamera z kozmu

Koncom januára bola na ISS nainštalovaná prvá webkamera , ktorá bude zadarmo snímať celý svet .

S jej ostrým štartom sa počíta už tento rok na jar ak dispozícii bude aj UHD video .

Keď NASA pred desiatimi rokmi predstavila svoj virtuálny glóbus World Wind , spôsobila medzi fanúšikmi digitálnych máp a satelitných snímok hotové pozdvihnutie . Iste , Vysoké Tatry vyzerali kvôli nekvalitným výškovým dátam skôr ako Šumava a Slovenské mestá ako rozmazané fľaky , ale nič podobné a bezplatného vtedajší internet jednoducho nepoznal .

Súčasný fotorealistický model Google Earth bol pred desiatimi rokmi sci - fi.
Tým to ale nekončí .

Potom na scénu prišiel Google , ktorý pohltil tvorca konkurenčného softvérového glóbusu , a zrodil sa program Earth , ktorý dnes v rôznych podobách existuje ako na starom dobrom desktope , tak na mobilných počítačoch a skrze WebGL aj vnútri webového prehliadača . Vysoké Tatry sú dnes ostré ako britva a Google už nemodelujú iba hory , ale aj stromy .

Ponúka sa teda prostá otázka , aký by mal byť ďalší technologický krok vpred v oblasti verejnej ortofotografie - teda v oblasti leteckého a satelitného snímkovania .

UrtheCart : Webkamera pre celú planétu Zem


Jednou z odpovedí by mohol byť smelý kanadsko - ruský projekt UrtheCast  .
Možno ho poznáte , jeho prípravy totiž začali už pred mnohými rokmi , v týchto dňoch sa však blíži do zdarného finiša a v nasledujúcich mesiacoch by mohol konečne ponúknuť svoje sľubované služby .


UrtheCast chce byť ďalším poskytovateľom satelitných snímok zemského povrchu . Na rozdiel od ostatných , ktorých fotografiami sa môžete kochať každý deň v mapových službách , však plánuje publikovať dáta takmer v reálnom čase a takým spôsobom , aby sa na to každý hneď mohol pozrieť vo svojom webovom prehliadači .

Prvá kamera so stredným rozlíšením bude stále dookola robiť 40 - 50kilometrové pásy povrchu , zatiaľ čo tá druhá bude natáčať UHD video s geografickým rozlíšením 1 m / pixel .

Ale pekne poporiadku .

UrtheCast  disponuje dvojicou kamier . Tá prvá s rozlíšením 5 m / obr . bod bude zhotovovať len fotografie povrchu v podobe pásu s dĺžkou 40 až 50 kilometrov . Druhá motorizovaná kamera má oveľa päťkrát vyššie rozlíšenie , na povrchu teda dokáže rozlíšiť aj objekt s pôdorysom jedného štvorcového metra , a bude natáčať video vs rozlíšením UHD .

 

Obe zariadenia sú už teraz na obežnej dráhe a ich kozmickú loď môžete počas dlhých jarných večerov sledovať voľným okom , nachádza sa totiž na module Zvezda medzinárodnej vesmírnej stanici ISS - 27. januára je tam po decembrovom neúspešnom pokuse definitívne nainštalovala dvojica ruských astronautov Oleg Kotov a Sergej Ryzanskij . O necelý mesiac neskôr potom inžinieri z UrtheCastu vykonali prvé úspešné testy a teraz prebieha kalibrácia kamier

Podľa pôvodného plánu mala prvú statická kamera fungovať už tento rok na jar a zdá sa , že by sa to mohlo stihnúť . UHD videokamera by potom mala byť uvedená do plnej prevádzky počas druhého štvrťroka .

 

Čo uvidí surfer ?

Toľko teda omáčka okolo , ale čo z toho teda bude mať bežný surfer ? UrtheCast chce byť prvý kozmickú webkamerou celého zemského povrchu . ISS obkrúži planétu 16 × denne a počas svojej cesty môže neustále snímkovať povrch . Dáta sa uložia na počítač stanice a následne odošlú do ruskej pozemné stanice , kde dôjde k ich spracovaniu a zverejnenie . Autori teda sľubujú , že na ich webe uvidíte postupný pohyb s relatívne malou latenciou , animáciu budete môcť pozastaviť , prehrať späť , priblížiť a tiež označiť . Základná verzia bude zadarmo a spoplatnené bude hlavne využitie pre komerčnú sféru .


Ak si teda označíte treba Brno , webová aplikácia bude postupne ukladať snímky Brna v priebehu času a vy budete môcť sledovať , ako sa mení jeho povrch v priebehu času . UrtheCast sľubuje bezplatnú prevádzku 365 dní v roku . Pomocou snímok budete môcť sledovať , kde sa ISS práve nachádza , uvidíte ako denné , tak nočné snímky , súmraky a ďalšie efektné zábery. V tomto smere by mal byť projekt absolútne unikátne . Vývojári sa môžu tešiť na API :

UrtheCast však nemá byť iba efektným kukátkom a " živým " Google Earth , ale aj svojim spôsobom spravodajským médiom . Keď mu sa vo svete stane niečo priestorovo významného - treba veľký požiar , UrtheCast sa podľa orbity ISS najneskôr do niekoľkých hodín dostane na miesto určenia a vy sa budete môcť takmer v živom prenose pozrieť , čo sa vlastne deje .

 

Oranžová výseč označuje pokrytie kamery - Česko sa do výberu vojde len tak tak

UrtheCast bude mať len jednu nevýhodu . Systém nezaznamená ľubovoľné miesto na svete , ale len oblasti medzi 51. severnej a južnej rovnobežkou . To je ohromné šťastie pre Českú a Slovenskú republiku , tá sa totiž do záberu tým pádom vojde len tak tak. Nemožno než dúfať , že kamery tieto limitné oblasti zaznamenajú v rovnakej kvalite ako oblasti rovníka .


UrtheCast sa síce môže stať prvou webkamerou Zeme , na robenie videí z obežnej dráhy sa však špecializuje viacero spoločností . Za zmienku stojí napríklad systém Skys - 1 od skyboxy , ktorý síce natáča iba čiernobiele zábery, chváli sa ale aj HD rozlíšením . 

Tieto videá však v bežných mapových službách neobjavíte , vznikajú totiž na zákazku a sú teda šitá na mieru . Ich potenciál je však ohromný , ak je totiž kartograf prepojí s klasickou digitálnou mapou a užívateľovi umožní klasické ovládanie vrátane približovania a otáčania , ako sa to podarilo napríklad MapBoxu , razom sa budete cítiť ako v ústredí CIA . 

Ďalšou veľkou vecou v satelitnej kartografii by teda mohol byť práve čas a snímky v mapových službách by mohli byť po potrebných korekciách oveľa čerstvejšie ako dnes . 

Zdroj ČížekJakub-zive.cz

 

Naposledy zmenenéstreda, 19 marec 2014 15:23
Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore