Menu
Čo o vás prezradí váš vlastný webový prehliadač? Pozrite sa

Čo o vás prezradí váš vlastný…

To, že o vás prevádzko...

Česká firma dobýva Áziu potom, čo čínsky veľmajster neprekonal jej zámok

Česká firma dobýva Áziu potom, …

Slovenská patentovaná v...

Software zadarmo: oprava Windows či prevod textu do hovoreného slova

Software zadarmo: oprava Windows č…

Osvedčená sada aplikác...

Vyzerá ako z minulého storočia...

Vyzerá ako z minulého storočia..…

 ...a je veľmi drahý. ...

OS na desktope? Vyskúšajte Android Oreo na počítači

OS na desktope? Vyskúšajte Androi…

Mobilný OS na desktope? ...

Zbrane budúcej vojny: elektromagnetickí "ničitelia počítačov"

Zbrane budúcej vojny: elektromagne…

Elektromagnetické pulz...

Čo si odniesol z návodu ISIS pre bezpečnú komunikáciu na internete

Čo si odniesol z návodu ISIS pre …

23. 11. 2015V reakcii na ...

Ktoré frekvencia používajú českí mobilní operátori?

Ktoré frekvencia používajú čes…

Zaujímate sa o konfigu...

NSA chcela zaviesť malware na Google Play a následne sledovať používateľa

NSA chcela zaviesť malware na Goog…

Malware, teda aplikáci...

NSA dokáže odpočúvať telefonáty aj z lietadla

NSA dokáže odpočúvať telefoná…

Pred odpočúvaním úd...

Prev Next
skafsqarhyazeubebgcazh-CNzh-TWhrcsdanlenettlfifrglkadeelhtiwhihuisidgaitjakolvltmkmsmtnofaplptrorusrslesswsvthtrukurvicyyi

OnLINE fotky našej zeme z ISS UrtheCast Chystá sa prvý celoplanetárne webkamera z kozmu

Koncom januára bola na ISS nainštalovaná prvá webkamera , ktorá bude zadarmo snímať celý svet .

S jej ostrým štartom sa počíta už tento rok na jar ak dispozícii bude aj UHD video .

Keď NASA pred desiatimi rokmi predstavila svoj virtuálny glóbus World Wind , spôsobila medzi fanúšikmi digitálnych máp a satelitných snímok hotové pozdvihnutie . Iste , Vysoké Tatry vyzerali kvôli nekvalitným výškovým dátam skôr ako Šumava a Slovenské mestá ako rozmazané fľaky , ale nič podobné a bezplatného vtedajší internet jednoducho nepoznal .

Súčasný fotorealistický model Google Earth bol pred desiatimi rokmi sci - fi.
Tým to ale nekončí .

Potom na scénu prišiel Google , ktorý pohltil tvorca konkurenčného softvérového glóbusu , a zrodil sa program Earth , ktorý dnes v rôznych podobách existuje ako na starom dobrom desktope , tak na mobilných počítačoch a skrze WebGL aj vnútri webového prehliadača . Vysoké Tatry sú dnes ostré ako britva a Google už nemodelujú iba hory , ale aj stromy .

Ponúka sa teda prostá otázka , aký by mal byť ďalší technologický krok vpred v oblasti verejnej ortofotografie - teda v oblasti leteckého a satelitného snímkovania .

UrtheCart : Webkamera pre celú planétu Zem


Jednou z odpovedí by mohol byť smelý kanadsko - ruský projekt UrtheCast  .
Možno ho poznáte , jeho prípravy totiž začali už pred mnohými rokmi , v týchto dňoch sa však blíži do zdarného finiša a v nasledujúcich mesiacoch by mohol konečne ponúknuť svoje sľubované služby .


UrtheCast chce byť ďalším poskytovateľom satelitných snímok zemského povrchu . Na rozdiel od ostatných , ktorých fotografiami sa môžete kochať každý deň v mapových službách , však plánuje publikovať dáta takmer v reálnom čase a takým spôsobom , aby sa na to každý hneď mohol pozrieť vo svojom webovom prehliadači .

Prvá kamera so stredným rozlíšením bude stále dookola robiť 40 - 50kilometrové pásy povrchu , zatiaľ čo tá druhá bude natáčať UHD video s geografickým rozlíšením 1 m / pixel .

Ale pekne poporiadku .

UrtheCast  disponuje dvojicou kamier . Tá prvá s rozlíšením 5 m / obr . bod bude zhotovovať len fotografie povrchu v podobe pásu s dĺžkou 40 až 50 kilometrov . Druhá motorizovaná kamera má oveľa päťkrát vyššie rozlíšenie , na povrchu teda dokáže rozlíšiť aj objekt s pôdorysom jedného štvorcového metra , a bude natáčať video vs rozlíšením UHD .

 

Obe zariadenia sú už teraz na obežnej dráhe a ich kozmickú loď môžete počas dlhých jarných večerov sledovať voľným okom , nachádza sa totiž na module Zvezda medzinárodnej vesmírnej stanici ISS - 27. januára je tam po decembrovom neúspešnom pokuse definitívne nainštalovala dvojica ruských astronautov Oleg Kotov a Sergej Ryzanskij . O necelý mesiac neskôr potom inžinieri z UrtheCastu vykonali prvé úspešné testy a teraz prebieha kalibrácia kamier

Podľa pôvodného plánu mala prvú statická kamera fungovať už tento rok na jar a zdá sa , že by sa to mohlo stihnúť . UHD videokamera by potom mala byť uvedená do plnej prevádzky počas druhého štvrťroka .

 

Čo uvidí surfer ?

Toľko teda omáčka okolo , ale čo z toho teda bude mať bežný surfer ? UrtheCast chce byť prvý kozmickú webkamerou celého zemského povrchu . ISS obkrúži planétu 16 × denne a počas svojej cesty môže neustále snímkovať povrch . Dáta sa uložia na počítač stanice a následne odošlú do ruskej pozemné stanice , kde dôjde k ich spracovaniu a zverejnenie . Autori teda sľubujú , že na ich webe uvidíte postupný pohyb s relatívne malou latenciou , animáciu budete môcť pozastaviť , prehrať späť , priblížiť a tiež označiť . Základná verzia bude zadarmo a spoplatnené bude hlavne využitie pre komerčnú sféru .


Ak si teda označíte treba Brno , webová aplikácia bude postupne ukladať snímky Brna v priebehu času a vy budete môcť sledovať , ako sa mení jeho povrch v priebehu času . UrtheCast sľubuje bezplatnú prevádzku 365 dní v roku . Pomocou snímok budete môcť sledovať , kde sa ISS práve nachádza , uvidíte ako denné , tak nočné snímky , súmraky a ďalšie efektné zábery. V tomto smere by mal byť projekt absolútne unikátne . Vývojári sa môžu tešiť na API :

UrtheCast však nemá byť iba efektným kukátkom a " živým " Google Earth , ale aj svojim spôsobom spravodajským médiom . Keď mu sa vo svete stane niečo priestorovo významného - treba veľký požiar , UrtheCast sa podľa orbity ISS najneskôr do niekoľkých hodín dostane na miesto určenia a vy sa budete môcť takmer v živom prenose pozrieť , čo sa vlastne deje .

 

Oranžová výseč označuje pokrytie kamery - Česko sa do výberu vojde len tak tak

UrtheCast bude mať len jednu nevýhodu . Systém nezaznamená ľubovoľné miesto na svete , ale len oblasti medzi 51. severnej a južnej rovnobežkou . To je ohromné šťastie pre Českú a Slovenskú republiku , tá sa totiž do záberu tým pádom vojde len tak tak. Nemožno než dúfať , že kamery tieto limitné oblasti zaznamenajú v rovnakej kvalite ako oblasti rovníka .


UrtheCast sa síce môže stať prvou webkamerou Zeme , na robenie videí z obežnej dráhy sa však špecializuje viacero spoločností . Za zmienku stojí napríklad systém Skys - 1 od skyboxy , ktorý síce natáča iba čiernobiele zábery, chváli sa ale aj HD rozlíšením . 

Tieto videá však v bežných mapových službách neobjavíte , vznikajú totiž na zákazku a sú teda šitá na mieru . Ich potenciál je však ohromný , ak je totiž kartograf prepojí s klasickou digitálnou mapou a užívateľovi umožní klasické ovládanie vrátane približovania a otáčania , ako sa to podarilo napríklad MapBoxu , razom sa budete cítiť ako v ústredí CIA . 

Ďalšou veľkou vecou v satelitnej kartografii by teda mohol byť práve čas a snímky v mapových službách by mohli byť po potrebných korekciách oveľa čerstvejšie ako dnes . 

Zdroj ČížekJakub-zive.cz

 

Naposledy zmenenéstreda, 19 marec 2014 15:23
Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore