Menu
Zoznámte sa s robocrow: Stroje, ktoré vystreľujú laserové lúče s dlhým dosahom na vydesenie vtákov, nahrádzajú strašiaky

Zoznámte sa s robocrow: Stroje, kto…

Lasery sa náhodne pre...

Prelomenie WPA / WPA2-PSK cez WPS ľahko a rýchlo (prax)

Prelomenie WPA / WPA2-PSK cez WPS ľ…

Praktická demonštrácia ...

Prelomenie WPA / WPA2-PSK cez WPS ľahko a rýchlo (teória)

Prelomenie WPA / WPA2-PSK cez WPS ľ…

Dostatočne zabezpečená ...

Milióny áut môže odomknúť ktokoľvek. Novú chybu našli u Volkswagenu či Škody

Milióny áut môže odomknúť ktokoľvek…

Elektronika v autách tr...

Vinár menia zbrane v boji so škorcov. Namiesto poplašných diel, používajú plašiče od Slovenského výrobcu.

Vinár menia zbrane v boji so škorco…

Vinári versus škorce. Prá...

Zlodeji automobilov môžu odomknúť 100 miliónov Volkswagenov s jednoduchým bezdrôtovým hackom

Zlodeji automobilov môžu odomknúť 1…

STRUČNEAsi 100 miliónov a...

Zlodeji používajú špeciálne čítačku na krádeže áut. BMW bolo za dve minúty preč. Keyless ? KEYLESS-GO

Zlodeji používajú špeciálne čítačku…

Zlodeji používajú špeciál...

LTE sieť pre Internet v lietadlách už funguje. Stanice sú aj v Česku a Slovensku

LTE sieť pre Internet v lietadlách …

LTE sieť pre Internet v l...

Ako nainštalovať Linux po boku Windows (návod)

Ako nainštalovať Linux po boku Wind…

 Po zapnutí počítača si j...

Najjasnejší objekt na nočnej oblohe v roku 2018 Rocket Lab vypustili na orbitu The Humanity Star

Najjasnejší objekt na nočnej oblohe…

Rocket Lab vypustili na o...

Prev Next
Slovak Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Falošné mobilné GSM vysielače aj na Slovensku ? Ak máte doláre, nič nie je problém.

Londýn - Odhalili falošné mobilné vysielače - IMSI catchers, also known as Stingrays. Aktivisti žiadajú vysvetlenie. 
Britskej stanici Sky News sa podarilo dokázať, že sú v Londýne používané hojne diskutované falošné mobilné vysielače sledujúce pohyb mobilných telefónov v okolí.
O nasadení takzvaných Stingray sledovačov informovali médiá už skôr, teraz však získala jednoznačný dôkaz.
Organizácie bojujúce za vyššiu transparentnosť policajných praktík teraz žiada vysvetlenie.


SkyNews.com na falošné mobilné stanice prišla pomocou softvéru nemeckej bezpečnostnej firmy GMSK Cryptophone.
V Londýne odhalila najmenej 20 prípadov nasadenia falošných vysielačov. "Kontroverzný sledovacie technológia je používaná na sledovanie komunikácie zločincov policajnými orgánmi po celom svete. Nevinnými obeťami sa však stávajú nič netušiaci ľudia, ktorí sa v sledovanej oblasti ocitnú, "vysvetľuje citlivosť nasadenie takzvaných" rají "(Stingray) Sky News.

K prieskumu sa odhodlala po tom, čo o nasadení "rají" informoval vlani v novembri s odvolaním sa na anonymný zdroj americký denník The Times.
"Vieme, že je polícia používa už roky, ale toto je prvýkrát, kedy bolo jednoznačne preukázané, že sú nasadené vo Veľkej Británii," povedal Sky News Eric King zo spoločnosti Privacy International, ktorá dlhodobo bojuje za vyššiu transparentnosť policajných postupov.

Londýnska Metropolitná polícia však podľa Sky News nasadenie sledovačov nevyvrátila, ale ani nepotvrdila. A to napriek niekoľkým žiadostiam na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Na priamu otázku na použitie "rají" komisár Bernard Hogan-Howe Sky News iba povedal, že "o tom nebude hovoriť, pretože tieto informácie môžu pomôcť iba druhej strane". Možno sa domnievať, že hovorí o sledovaných ľuďoch. Nevidí preto dôvod, prečo by tak robil.

Smiešne, tvrdí aktivista. Polícia vraj sleduje aj nevinných ľudí
King túto reakciu označil za "smiešnu". Podľa neho sú pri nasadení "rají, Stingray - IMSI catchers" sledovaní aj úplne nevinní ľudia. "Ich cielené použitie je veľmi ťažké," vysvetľuje King s tým, že v mestskom priestore sú v sledovanej oblasti tisíce mobilných telefónov. "Čo robia s týmito dátami, nevieme," dodáva King.

Pravdou však zostáva, že bez znalosti ďalších náležitostí sú sledovače ťažko zneužiteľné. Fungujú totiž na základe odchytávanie medzinárodného identifikačného čísla užívateľa mobilnej siete IMSI ( IMSI catchers ) a elektronického sériového čísla ESN. Často sú umiestnené v aute, ktoré po zachytení konkrétneho sledovaného IMSI niekoľkokrát zmení polohu a na základe takzvanej triangulácie určí polohu sledovaného človeka.

Kým tak polícia toto anonymný číslo nestotožní s konkrétnym človekom, sú jej dáta o pohybe ďalších tisícov čísel v podstate k ničomu. Podľa advokáta Matthewa Ricea však problém spočíva ešte v niečom inom. "Sledovacie môžu byť použité zločinci, na internete je kúpite za tisíc libier. Nemôžete si byť skrátka istí, že všetky slúžia orgánom činným v trestnom konaní. Polícia by mala jasne vysvetliť, čo robí na ochranu verejnosti pred zneužitím takých zariadení, rovnako ako to, ako je sama využíva, "povedal britskému serveru televízna stanica BBC.

Stingray - IMSI catchers

"Rají, alebo Agáta" sa používajú v mnohých štátoch, aj tu budí vášne

Sporná zariadenie na sledovanie mobilných telefónov pritom budí vášne po celom svete. Pomerne bežne "rejnoky, Stingray - IMSI catchers " využívajú podľa Sky News v USA, podľa denníka je tam využíva až 53 agentúr v celkom 21 štátoch. Sú známe aj prípady, kedy boli v USA použili pri súdom nariadenom sledovaní. FBI však minulý mesiac odmietla, že by polícia nasadením sledovacieho zariadenia akokoľvek narušovalo súkromie nevinných ľudí.

Americká vláda však na základe vášnivých diskusií schválila tento rok v máji novú legislatívu, podľa ktorej musí polície a ďalšie zložky pred použitím "rají" žiadať o povolenie. Prax sa tak priblížila nemeckému modelu, kde sa využitie sledovačov musí hlásiť parlamentnej komisii.

Floridská spoločnosť Harris Corporation, ktorá za výrobou sofistikovaných zariadení stojí, potom podľa Sky News údajne podpísala s políciou dohodu o mlčanlivosti. Jej vyjadrenia sa tak nepodarilo získať.

Šéf britskej Národnej agentúry pre kriminalitu Keith Bristow však upokojuje. "V niektorých prípadoch o tom, o čom by sme kvôli informovanejšie debate hovoriť chceli, jednoducho hovoriť nemôžeme, pretože by to narušilo našu taktiku. Niektoré veci, ktoré robiť musíme, sú úprimne povedané dotieravé a môžu byť aj nepríjemné, "uviedol s tým, že dôležitejšie je vedieť, že každý prípad sa zložito posudzuje.

Zdroj: BBS

mLab sigint.sk is a mobile solutions laboratory and startup accelerator that provides entrepreneurs and mobile developers withthe support they need to develop innovative mobile applications and services.
Our goal is to help build sustainable technology businesses by helping their founders mobilize their services and products to take advantage of the rapid growing base of mobile consumers in Africa and around the world. We support the development of mobile solutions in the consumer, design, enterprise, public and gaming sectors.

Naposledy zmenenéstreda, 01 júl 2015 00:08
Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore