Menu
Alternatívy ku Google Play - kde a ako zohnať zaujímavé aplikácie

Alternatívy ku Google Play - kde a…

Alternatívy ku Google Pl...

Polícia prelomila šifrovanie správ Kočnera z aplikácie Threema ? Lož, alebo pravda ?

Polícia prelomila šifrovanie spr…

Threema je proprietárna ...

Polícia využíva údaje z histórie polohy Googlu na chytanie zločincov

Polícia využíva údaje z histór…

Americká polícia využ...

Ako si vybrať mobilný GSM zosilňovač pre telefón a internet pre Váš dom či firmu

Ako si vybrať mobilný GSM zosilň…

Ako si vybrať mobilný G...

Slovenské a svetové telefónne predvoľby - Medzinárodné telefónne predvoľby a kódy krajín

Slovenské a svetové telefónne pr…

Národný cieľový kód ...

Vzbudzujú strach i prenášajú choroby: Zbavte sa ich v dome i záhrade - potkan či myš domáca.

Vzbudzujú strach i prenášajú ch…

Vzbudzujú strach i pren...

Mobily za totality niesli značku Tesla. Boli iba pre vyvolených

Mobily za totality niesli značku T…

Mobilné telefóny oslavu...

GENERÁTOR OZÓNU pre čistenie priestoru od hlodavcov, vrátane ich odplašenia

GENERÁTOR OZÓNU pre čistenie pri…

Profesionálny generátor...

Máte záujem doviesť viac tovaru z Činy a využijete pre to lodnú dopravu ?

Máte záujem doviesť viac tovaru …

Dovoz tovaru z Číny - L...

Prev Next
skafsqarhyazeubebgcazh-CNzh-TWhrcsdanlenettlfifrglkadeelhtiwhihuisidgaitjakolvltmkmsmtnofaplptrorusrslesswsvthtrukurvicyyi

Kontraktori : Neviditeľná armáda !

Kontraktori : Neviditeľná armáda !

 

V Afganistane dnes pôsobí sto päťdesiat tisíc medzinárodných vojakov . Lenže spolu s nimi tu slúži ešte jedna armáda .
Armáda súkromných bezpečnostných firiem , ktorej úlohy zahŕňajú všetko , čo oficiálnym vojakom nevonia : od upratovania latrín po výsluch zajatcov .
A ktorej výplaty idú do miliárd dolárov .

 

Je to len niekoľko dní , kedy médiá informovali o dvoutisícím zahraničným vojakovi , ktorý zahynul v Afganistane .
V krajine dnes pôsobí na sto päťdesiat tisíc medzinárodných vojakov .
Napriek tomu je tu ešte jedna , očiam neviditeľná armáda , skoro rovnako silná ako tá oficiálna : Súkromie vojenskí a bezpečnostné agenti . Podľa posledných správ ich len v Afganistane pôsobí na sto dvadsať tisíc.A ich úlohy zahŕňajú všetko , čo oficiálnym vojakom nevonia : od upratovania latrín po výsluch zajatcov .

 Prítomnosť súkromných vojenských a bezpečnostných firiem v ozbrojených konfliktoch nie je ničím novým , po konci Studenej vojny ale vzrástol záujem o ich služby natoľko , že sa dnes hovorí o celom novom priemyselnom sektore, v ktorom tie najväčšie z firiem zamestnávajú vyše desať tisíc ľudí .

 Nové úlohy , staré výhovorky

 Významne sa tiež zmenila povaha ponúkaných služieb . Už nejde o tradičné logistickú podporu , súkromné spoločnosti sa posunuli do stredu vojenského snaženia : zaisťujú ochranu vojenského personálu a majetku , tréning a poradenstvo pre vojenské zložky , údržbu zbrojných systémov , vypočúvanie podozrivých , spravodajskú činnosť . Objavili sa ale aj prípady , keď súkromné spoločnosti priamo zasahovali do bojov , dodávali súradnice pre nálety bezpilotných lietadiel alebo sa podieľali na únosoch podozrivých .

 

Obchod so zbraňami bol vždy ten najvýnosnejšie , tvrdiť preto , že sa z vojny stal biznis až s nástupom firiem ako Blackwater by bolo prehnané . Isté ale je , že tu nikdy pred tým nebola tak dobre organizovaná súkromná armáda schopná ponúknuť tak rozsiahle služby .


 Ostatne , kto čakal , že zlatá éra súkromných vojnových zlatokopov skončila s administratívou prezidenta Busha , škaredo sa prepočítal . Je to práve Barack Obama , kto vo svetle klesajúcej popularity oboch amerických vojen posilňuje svoje kontingenty na oko o vojakov , nenápadne však skôr o súkromníkov . Veď spolu s 30 000 vojakmi , ktorí podľa Obamovho plánu odišli čoby posily do Afganistanu , odcestovalo aj 56 000 nových privátnych agentov . Celkovo je súkromníkov v Afganistane o celú štvrtinu viac než oficiálnych vojakov . Na 94 000 amerických vojákůpřipadá celých 121 000 soukromníkůnajatých americkou armádou ! Smrť žiadneho z týchto ľudí sa neobjaví v oficiálnych štatistikách obetí vojny .

 

Vtipne potom znie výhovorky bývalého kontrolóra z amerického ministerstva obrany , ktorý mal na starosti dohľadať 2,6 biliónov dolárov ( ! ) , Ktoré USA vyplatili bezpečnostným firmám bez jedinej faktúry či účty , Dova Zakheima . Ten v nedávnom interviewprohlásil , že väčšina súkromníkov v Iraku aj v Afganistane sú kuchári , upratovači záchodov , vodiči , mechanici , jednoducho podporný personál . Na otázku prečo tridsať tisíc posíl potrebuje päťdesiat šesť tisíc pomocného personálu už Zakheim neodpovedal .

 

Právne imunita ?


 

Medzinárodná " známosť " získali privátne kontraktori pre svoju často kontroverzné činnosť v Iraku a Afganistane . Súkromie bezpečnostné agenti boli pre Bushovu administratívu vítaným prostriedkom ako sa vyhnúť verejnej zodpovednosti . Nikto presne nevedel , aké zákony sa na súkromníkov vlastne vzťahujú.

 Prezident Bush sa rád vyhováral , že na súkromné agentov sa nevzťahuje medzinárodné humanitárne právo ( nie sú totiž stranou konfliktu , jediní neštátni aktéri, s ktorými v tomto smere trochu zastarané Ženevského dohovoru počítajú , sú rebelské skupiny , ktoré sú jednou zo strán občianskej vojny alebo vnútroštátneho konfliktu ) , ani dohovor OSN o zákaze používania žoldnierov ( kontraktori sa nezmestia do úzkej definície žoldniera , ktorú tento dohovor z roku 1989 ponúka ) , ani americké národné právo ( veľa z kontraktorov nie sú Američania ) , ale ani právo irackej , voči ktorému majú podobne ako normálne vojaci imunitu .

 Neslávne preslávený škandál vo väznici Abú Ghraib , ktorú spravovali dve privátne spoločnosti , Titan Corporation and CACI International Inc , je len jedným z mnohých , kde bola práve taká výhovorka o nepostihnuteľnosti vinníkov ponižovanie , bitie a znásilnenie väznených Iračanov použitá .

 Prvý ( a samozrejme nezáväzný ) dokument definujúce práva a povinnosti privátnych spoločností a štátov , ktoré si ich služby najímajú , vznikol až v roku 2008 vďaka spolupráci Červeného kríža a švajčiarskej vlády . Do dneška sa k Dokumentu z Monterreypřipojilo sedemnásť vlád , vrátane tej americkej a britskej . USA sa pokúsili situáciu vyriešiť aj interne , naposledy v roku 2006 kedy rozšírili svoj Uniform Code of Military Justice aj na súkromníkov . Napriek tomu sa dodnes nepodarilo žiadneho zo súkromných vinníkov odsúdiť . Pred časom súd vo Washingtone zamietol účelovú a horúcou ihlou pre médiá zošitou žalobu proti 17 agentom Blackwater , ktorí boli obvinení z masakru neozbrojených civilistov na jednom z bagdadských námestí 

 

Je privatizovaná vojna lacnejšie ?


 

Cez všetky problémy so súkromnými kontraktorov musia všetky napadnúť otázka : Je to teda aspoň lacnejšie ? Podľa rôznych zdrojov si bezpečnostné firmy prídu každý rok na niečo medzi 20 a 100 miliardami dolarů.Takto nepresný údaj len dokresľuje vyššie uvedenú anekdotu s Dove Zakheimem , ktorý hľadal zatúlané tri bilióny dolárov . Isté je , že vojna v Afganistane bude tento rok stáť niečo vyše sedemdesiat miliárd dolárov a súkromné spoločnosti si odhryznú riadny podiel . penize.cz

 

Naposledy zmenenépiatok, 18 apríl 2014 01:23
Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore