Menu
GENERÁTOR OZÓNU pre čistenie priestoru od koronavírusov, hlodavcov, vrátane ich odplašenia

GENERÁTOR OZÓNU pre čistenie pri…

Profesionálny generátor...

Vreckový detektor „ploštíc“ iDetektor Raksa-120

Vreckový detektor „ploštíc“ …

Väčšina odpočúvacíc...

Laserom proti škorcom! Na Morave chráni vinice nová technológia

Laserom proti škorcom! Na Morave c…

 Vinári na Južnej M...

Softvér zadarmo: oprava Windows či prevod textu do hovoreného slova

Softvér zadarmo: oprava Windows č…

Osvedčená sada aplikác...

Masky a respirátory dostupné cez Gearbest, anglický obchod ale doručenie do 7 dní.  Všetko na sklade !

Masky a respirátory dostupné cez …

Situáciu okolo Corona v...

Ultrazvuková rušička proti neželanému odpočúvaniu

Ultrazvuková rušička proti neže…

Vedci z University of Chi...

Čo si odniesť z návodu ISIS pre bezpečnú komunikáciu na internete

Čo si odniesť z návodu ISIS pre …

V reakcii na vojnu, ktor...

NÁVOD: Ako jednoducho a rýchlo spustiť OS Android na vašom počítači

NÁVOD: Ako jednoducho a rýchlo sp…

Dajme tomu, že potrebuje...

Softvér z druhej ruky možno legálne kúpiť alebo predať, stačí splniť podmienky

Softvér z druhej ruky možno legá…

Za akých okolností je m...

Porušuje Rakúsko neutralitu? Odpočúvacie zariadenie USA z čias studenej vojny priamo pri Slovensku

Porušuje Rakúsko neutralitu? Odpo…

Porušuje Rakúsko neutra...

Prev Next
skafsqarhyazeubebgcazh-CNzh-TWhrcsdanlenettlfifrglkadeelhtiwhihuisidgaitjakolvltmkmsmtnofaplptrorusrslesswsvthtrukurvicyyi

Chcete dovážať z Číny? Kde nájsť trade company pokračovanie

SOPKa má minimálne informácie, na ňu by som sa v tomto smere vôbec nespoliehal. V Čine je najvýhodnejšie riešiť objednávky prostredníctvom konexii, resp. odporúčaní, čo vychádza z kultúrnych tradícii.
Na ďalšom mieste sú výstavy a veľtrhy, ale hlavne časte návštevy v Čine a budovanie si personálnych vzťahov, tzv. Guanxi.

Akákoľvek zmluva uzavretá s čínskym subjektom je platná jedine v prípade, že splna kritéria stanovene legislatívou CLR.

Aj v prípade, že zmluva v budúcnosti nebude dodržaná, býva vymáhanie škôd veľmi komplikovane a v prípade nižšieho objemu škôd(do niekoľko miliónov Sk) prakticky nerentabilne. Ako sa zvykne hovoriť v zdravotníctve - Najdôležitejšia je prevencia.

 

 

Samozrejme je toho pomerne veľa, ale jedna zo základných veci je, že všetok tovar sa v Čine môže vyvážať iba prostredníctvom spoločnosti, ktoré majú vývoznú licenciu. Aj keď podľa nových zákonov platných od marca 2007 je zisk takejto licencie možný prakticky pre každého, aplikácia čínskych zákonov do praxe, ako aj vysoké poplatky sú príčinou toho, že spoločnosti, ktoré týmto povolením disponujú nie je až tak veľa. Mnoho spoločnosti, ktoré tovar predávajú vystupujú zároveň ako výrobcovia, hoci sú v podstate iba obchodnými spoločnosťami a cena tovaru kúpeného cez takúto spoločnosť býva zvyčajné o cca 20% vyššia. Preto je najdôležitejšie pri dovoze z Činy overiť si informácie o Vašom partnerovi, čo býva však pomerne zložité, nakoľko v Čine neexistuje jednotný obchodný register. (Niektoré administratívne jednotky ho majú dostupný na nete, samozrejme v čínštine, ale nie je ich veľa). Je pochopiteľné, že obchodne spoločnosti sa tlačia do popredia hlavne cez internet, zatiaľ čo výrobcovia, ktorí sa spoliehajú skôr na tradičné "guanxi" ostávajú v tomto smere pozadu.

 

Pri dovoze z Činy je dôležité tovar vidieť a ohmatať si ho. To však samozrejme nie je zárukou toho, že Vám dôjde taký istý tovar ako ste si objednali. Pomerne veľkým rizikom je v tomto prípade tovar objednaný cez internet. V prípade, že Vám dôjde tovar, ktorý je radovo nižšej kvality, alebo dokonca úplné iný tovar. Môžete urobiť dve veci: 1. obesiť sa 2. zabudnúť na to. Teoreticky mate možnosť sa súdiť. V takom prípade musíte mat právoplatnú zmluvu s podmienkami. Podľa čínskeho práva je takáto zmluva iba taká, ktorá je písaná v čínskom jazyku. Inštanciou na ktorej sa budete súdiť je sud v Čine, kde ma Váš dodávateľ s najväčšou pravdepodobnosťou nejakého známeho a vybudovane "guanxi" - vzťahy. Pripravte sa na to, že poplatky budú vysoké. A pravdepodobne prehraté Tomuto problému sa najlepšie vyhnete tak, že si objednáte pred zásielkovú inšpekciu tovaru.

Fázy dovoznej obchodnej operácie:

A. Prípravná fáza:

1. rozbor potreby dovozu - dovozca by mal zistiť, či sa tovar v rovnakej kvalite a cene nenachádza na území SR. Ak nie, sformuluje požiadavky na dovoz: druh tovaru, kvalita, množstvo, cena, spôsob dovozu, krajina dovozu...

2. vyhľadanie možných dodávateľov je možné získať: internet, výstavy, veľtrhy, Slovenská obchodná a priemyselná komora, odborné časopisy, obchodní zástupcovia v zahraničí, filiálky v zahraničí,

3. zaslanie dopytu zahraničným dodávateľom, dopyt je nezávislý, cieľom je získať informácií o možnostiach a podmienkach dodávok, odpoveďou na dopyt je PONUKA zo strany dodávateľa (záväzná, nezáväzná)

1+2+3= vyhodnotenie ponúk

Porovnanie ponúk, vypracovanie predbežnej dovoznej kalkulácie, výber najvýhodnejšej ponuky a zaslanie OBJENÁVKY.

B. Fáza zmluvného (kontraktačného zabezpečenia):

1. zaslanie objednávky dodávateľovi

- objednávka musí obsahovať všetky podstatné náležitosti i ďalšie podmienky dodávky

2. uzatvorenie kúpnej zmluvy pre predávajúceho - môže bez výhrad potvrdiť objednávku na formuláre dovozcu považuje sa to za uzatvorenie KZ (v praxi výnimočné)

- zašle vlastnú KZ so svojimi podmienkami a žiada o jej potvrdenie
- prijme objednávku dovozcu s výhradami, ide o návrh novej KZ

Pri objednávke a KZ vychádzame z obchodných zvyklostí - (t. j. nepísaných pravidiel správania sa subjektom medz. obchodu.)

C. Realizačná fáza (prichádza k plneniu záväzkov)

1. prevzatie dodávky, dodávka sa uskutoční podľa dohodnutých dodacích podmienok

Po prekročení tovaru cez colnú hranicu vystaví dovozca doklady pre colné konanie (JCD). Platí to pre dovoz z tretích krajín, t. j.

Po rozhodnutí colnice, po prepustení tovaru do príslušného režimu, dostane dovozca tovar


2. zaplatenie úhrady za dodaný tovar

- platba zahraničnému dodávateľovi sa uskutoční podľa podmienok v KZ-e

3. výsledná kalkulácia

- jej cieľom je zistiť skutočné náklady a porovnať ich s plánovanými (predbežnou kalkuláciou)
- zistené výsledky môžu ovplyvniť dovozcu o ďalšom dovoze osobitnou cestou dopytu, teda vývozcove predkladaniu ponúk, je tzv. verejná súťaž (tender)

Vyhlasovateľ už vopred určuje podmienky budúcej kúpnej zmluvy a predávajúci ich musia vo svojich ponukách rešpektovať. Pre uzatvorenie zmluvy je vybraná najvýhodnejšia ponuka (pri výbere sa dodržiava zásada tajnosti.)

A na zaver: To, že v Čine sa vyrábajú len nekvalitne veci je mýtus, urban legend. V Čine sa vyrábajú rovnako kvalitne, ako aj nekvalitne veci. Mýtus o nekvalite čínskych výrobkov spočíva v tom, že dovozcovia, dovážajú najlacnejšie braky s cieľom predať ich so slušnou maržou. Kvalita čínskych výrobkov často krát prevyšuje kvalitu európskych výrobkov, no cena je samozrejme zodpovedajúca. Stále však pomer kvalita/cena je na strane Číňanov.

 

V prvom rade, všetci čo sa pýtate, ako doviezť - najprv si odpovedzte: komu to predám? Mate vlastnú predajňu, alebo distribučný kanál, odberateľov, obchody? Mate vôbec nejakých vlastných zamestnancov na rozvoz, distribúciu, riešenie reklamácii atd.? Občas za mnou príde nejaký známy, alebo aj neznámy (na odporučenie známeho) - s tým, že prišiel po radu. Každý s tým istým: on by chcel dovážať, on by chcel zarábať, on by chcel zbohatnúť.

Ľudia, myslite že ste objavili zlatu sliepku? Že v Čine nakúpite za euro, a tu predáte za desať? To ste ale mali na to prísť v prvých rokoch po 1989, kedy ešte u náš nefungovali obchodne reťazce a medzinárodné korporácie tu nemali zastúpenia. Vtedy bola ta práva doba, ako z jednej koruny spraviť obratom tri - nie teraz, keď je kríža, a keď si každý zákazník tri krát rozmysli, či vlastne chce kúpiť to, čo mu ponúkate.

Nechcem nikoho zhadzovať, ani sa mu vysmievať, ale prísť s otázkou "chcem dovážať z Činy, ale neviem čo je to FOB" - na to sa opýtam opačné: a už si niekedy v živote niečo doviezol/doviezla? Nie z Činy, ale hoci len z Európy. A ako to dopadlo?

Ďalší druh otázok: "chcem doviezť jeden balík/paletu, cez DHL to nevyjde tak draho" - no to možno naozaj nevyjde, lenže, čo potom, keď vám dôjde tovar, a po vybehaní všetkých formalít od colnice cez certifikáty atd. zistite, že to iste predávajú napr. v Kauflande za rohom, a za polovičnú cenu, než boli vaše náklady? Prvá a základná vec: NEDÁ SA obchodovať s Čínou spoza počítača, sediac niekde doma v kuchyni. Môže to vyjsť raz, druhýkrát - je to lotéria. No a potom na tretí krát pošlete všetko ušetrené aj zarobene niekam do nenávratna. Opálili sa aj ini borci, dokonca takí, ktorí do Činy roky cestovali - napríklad keď sa dovážalo kuracie a morčacie mäso, a do toho došli európske dovozne kvóty a potom vtáčia chrípka, viem že boli vtedy aj samovraždy!

Pokračovanie článku: 

CHCE DOVÁŽAŤ Z ČÍNY? KDE NÁJSŤ TRADE COMPANY A VÝROBCU ?

CHCETE DOVÁŽAŤ Z ČÍNY? KDE NÁJSŤ TRADE COMPANY POKRAČOVANIE

Naposledy zmenenéštvrtok, 07 august 2014 21:47
Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore