Menu
Mobily za totality niesli značku Tesla. Boli iba pre vyvolených

Mobily za totality niesli značku T…

Mobilné telefóny oslavu...

GENERÁTOR OZÓNU pre čistenie priestoru od hlodavcov, vrátane ich odplašenia

GENERÁTOR OZÓNU pre čistenie pri…

Profesionálny generátor...

Máte záujem doviesť viac tovaru z Činy a využijete pre to lodnú dopravu ?

Máte záujem doviesť viac tovaru …

Dovoz tovaru z Číny - L...

Prečo sa slnečnica otáča za slnkom? Môže za to rast stonky a rozmnožovanie

Prečo sa slnečnica otáča za sln…

Slnečnica sa za slnkom o...

Blockchainový telefón, ktorý sa nedá odpočúvať - XPhone

Blockchainový telefón, ktorý sa …

Spoločnosť Pundi X tvrd...

Ploštice v dome ? Odpudzovače myší, kún, potkanov, mačiek, psov, vtákov, krtov, hrabošov, všetkého sa zbavte

Ploštice v dome ? Odpudzovače my…

Odpudzovače škodcov –...

Čo o vás prezradí váš vlastný webový prehliadač? Pozrite sa

Čo o vás prezradí váš vlastný…

To, že o vás prevádzko...

Česká firma dobýva Áziu potom, čo čínsky veľmajster neprekonal jej zámok

Česká firma dobýva Áziu potom, …

Slovenská patentovaná v...

Software zadarmo: oprava Windows či prevod textu do hovoreného slova

Software zadarmo: oprava Windows č…

Osvedčená sada aplikác...

Vyzerá ako z minulého storočia...

Vyzerá ako z minulého storočia..…

 ...a je veľmi drahý. ...

Prev Next
skafsqarhyazeubebgcazh-CNzh-TWhrcsdanlenettlfifrglkadeelhtiwhihuisidgaitjakolvltmkmsmtnofaplptrorusrslesswsvthtrukurvicyyi

Faradayova miestnosť, Faradayova klietka - Ochráňte svoje súkromne vybudovanou špeciálnou miestnosťou

 

Jedná sa o najúčinnejší legálny a pritom maximálne diskrétny spôsob ochrany proti úniku informácií technickou cestou. Ak spadá konštrukcia Faradayovej miestnosti do prvej alebo druhej kategórie (viď. nižšie), tak okrem generátoru akustického šumu a meničov zahrnutých v konštrukcii už nie je nutné takto zaistený priestor vybavovať žiadnymi detektormi, pamäťovými analyzátormi, detekčnými rámami kovov a inými indiskrétnymi zariadeniami.
Principiálne je vylúčená aj prípadná možnosť zlyhania ľudského faktoru, ako je to u iných možností zaistenia priestoru. Princíp tkvie vo vytvorení kvalitného tienenia záujmového priestoru a doplnení o sieťové a iné filtre. Signály prípadného odpočúvania, kompromitujúceho vyžarovania PC alebo iných metód úniku informácií a dát sú takto doslova "uzamknuté" - ďalej sa nemajú kam šíriť. Tak, ako platí fyzikálny zákon o zachovaní hmoty, tak platí aj zákon o zachovaní energie. To, čo sa deje s týmito signálmi v danom priestore ďalej, je závislé už len na type Faradayovej miestnosti/klietky a precíznosti konštrukcie.

 

Absorbéry zakomponované v konštrukcii Faradayovej miestnosti/klietky zaisťujú, že sa prítomné signály pri dopade na absorbčný materiál menia na tepelnú energiu a počet odrazov signálov v priestore sa takto výrazne zmenšuje - táto tepelná energia je podľa kvality absorbéru merateľná až pri vyššých výkonoch (podľa pracovnej frekvencie rádovo desiatky až stovky wattov).

V neabsorbčnej Faradayovej miestnosti sú zjednodušene povedané prítomné signály utlmené mnohopočetnými odrazmi od tieniacich stien. V prípade, že je táto miestnosť prevedená nevhodnou technológiou, alebo pokiaľ sú použité nevyhovujúce materiály, tak prítomné signály opúšťajú priestor s určitým nedefinovateľným útlmom, ktorý je dokonca pre každý smer šírenia iný.

Nepodarené - poloamatérske konštrukcie Faradayových miestností sú veľkým bezpečnostným rizikom, pretože sa užívateľ mylne spolieha na dostatočné zaistenie priestoru.

 

Demonštrácia rozpracovaných montáží.

Konštruktéri používajú pre realizáciu Faradayových miestností okrem iného trojvrstvý materiál, ktorý vrámci elektromagnetického tienenia výborne splňuje požiadavky tak na kvalitné tienenie elektrickej, ako aj magnetickej zložky. Výhodou je tým pádom aj ochrana proti EMP (vysokoenergetický elektromagnetický pulz), ktorý vzniká napr. ako vedľajší produkt pri neriadenom reťazovom štiepení jadra atómu, teda jadrovej explózii. EMP ničí všetky špeciálne nechránené elektro-nické zariadenia obsahujúce polovodičové súčiastky (diódy, tranzistory, integrované obvody, procesory a pod.) aj ďaleko od epicentra explózie. Jediné aktívne elektronické prvky, ktoré sú aj bez ochrany imúnne proti EMP, sú elektrónky.

Systém adaptabilnej konštrukcie neabsorbčnej Faradayovej miestnosti nám umožňuje vyjsť v ústrety

aj klientom, u ktorých nie je možný výber najvhodnejšieho priestoru z určitého množstva. Napájacie, sieťové aj iné, nevyhnutne nutné káble sú pri montáži osadené kvalitnými filtrami, ktoré zabraňujú obojsmernému prieniku nepriateľských signálov. Precízne prevedenie je istou zárukou spoľahlivosti, ktorú garantujeme aj doložením nami vypracovaného meracieho protokolu. Miestnosť je po dokončení vzhľadovo k nerozoznaniu od akýchkoľvek bežných kancelárskych priestorov, teda bez zjavných stôp po špeciálnych úpravách. Doba realizácie je závislá na členitosti, type a rozsiahlosti priestoru, teda 3-12 týždňov. Cena sa môže pohybovať už od 350€ bez DPH/meter kubický chráneného priestoru.

Samozrejme aj v prípade Faradayových miestností a komôr sa dá urobiť určité typové delenie do približne troch skupín.

1. Absorbčné bezodrazové komory/miestnosti tvoria prvú, najkvalitnejšiu skupinu. Vďaka svojej konštrukcii a voľbe materiálov majú najväčší útlm a sú používané vo vysokofrekvenčných laboratóriách, inštitúciách posudzujúcich EMC kompatibilitu, laboratóriách vykonávajúcich rôzne merania a posudzovanie napr. vyžarovacích charakteristík a iných vlastností antén alebo kompromitujúceho vyžarovania bojovej techniky. Konštrukcia tohoto typu miestnosti vyžaduje okrem vyššých finančných nákladov predovšetkým rozľahlejší priestor. Ak má byť absorbcia dostatočne účinná už od frekvencií rádovo okolo 150MHz, potom je nutné počítať s úbytkom priestoru aspoň 2m na každú stranu - aj smerom od podlahy a stropu miestnosti.

U vyšších frekvencií je táto vzdialenosť samozrejme kratšia. Útlm tohoto typu miestnosti sa pohybuje podľa frekvenčného pásma od -130dB až za hranicu -180dB.

 

2. Neabsorbčné Faradayove klietky/miestnosti patriace do druhej skupiny sú vzhľadom k pomeru "cena/výkon" najvhodnejšie pre účely ochrany proti odpočúvaniu. Ak sú dodržané určité technologické postupy, použité vhodné materiály a pokiaľ je realizátor vybavený patričnou meracou technikou, tak je účinnosť úplne vyhovujúca aj prísnym normám CISPR. Útlm tohoto typu miestnosti je lepší ako -100dB.

V praxi to znamená, že signál výkonového odpočúvacieho zariadenia/ploštice, ktorý má vo vzdialenosti 10m od ploštice intenzitu napr. -40dBm, bude mať pri tej istej vzdialenosti za stenou Faradayovej miestnosti intenzitu menšiu ako -140dBm - pritom hraničná citlivosť prijímačov býva okolo -110 až

-120dBm. Zjednodušene povedané: je vylúčené, aby rádiové odpočúvanie prekonalo takýto útlm.

 

3. "Komerčné" Faradayove klietky, ktoré so skutočnou Faradayovou klietkou/miestnosťou majú spoločný len obchodný názov, tvoria poslednú skupinu. Tieto slúžia predovšetkým ku ľahkému obohacovaniu sa niektorých subjektov, takto to ale chodí asi v každom odbore. Jedná sa predovšetkým o konštrukciu v zmysle lepenia medených fólií na steny, čo má v porovnaní s vyššie uvedenými konštrukciami len mizivé účinky.

V propagačných materiáloch a popisoch týchto konštrukcií sa vačšinou ani nie je možné dopátrať ku konkrétnym hodnotám útlmu pre konkrétne kmitočtové pásma. Ďalším problémom býva fakt, že ich konštruktéri nemajú ani ako vierohodne zmerať alebo skontrolovať spoľahlivosť tohoto priechodzieho útlmu. Finančne a časovo pomerne náročná metóda je nahradzovaná použitím niekoľkých druhov viac či menej dostupných odpočúvacích zariadení a praktickým testom, kedy je vyskúšané obmedzenie ich dosahu. Táto náhradná metóda nemá skoro žiadnu konkrétnu vypovedaciu hodnotu a nie je možné zistiť, či na susednej frekvencii o niekoľko MHz vedľa frekvencie testovacieho odpočúvacieho zariadenia náhodou nie je voľné "okno", ktoré by bylo možné využiť pre zdarný únik. Do určitej miery pomáha pridávanie vrstiev týchto medených fólií, ale stále je to len nepatrné zlepšenie žalostných parametrov týchto konštrukcií. Cena tejto varianty sa paradoxne môže veľakrát pohybovať buď na porovnateľnej, alebo dokonca vyššej úrovni, ako je cena nášho konštrukčného riešenia. Ďalej je možné stretnúť sa tiež so "špeciálnymi náterovými hmotami", ktoré síce majú mierne absorbčné vlastnosti, ale opäť sa táto technológia nedá porovnávať so skutočnou Faradayovou miestnosťou. Doba realizácie tejto technológie je z pochopiteľných dôvodov neporovnateľne kratšia, ako u všetkých predchádzajúcich variánt.

Viac z tejto kategórie: Analýza rádiového spektra »
Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore