Menu
Ultrazvuková rušička proti neželanému odpočúvaniu

Ultrazvuková rušička proti neže…

Vedci z University of Chi...

Čo si odniesť z návodu ISIS pre bezpečnú komunikáciu na internete

Čo si odniesť z návodu ISIS pre …

V reakcii na vojnu, ktor...

Porušuje Rakúsko neutralitu? Odpočúvacie zariadenie USA z čias studenej vojny priamo pri Slovensku

Porušuje Rakúsko neutralitu? Odpo…

Porušuje Rakúsko neutra...

Poloha strelca zistená už po troch výstreloch, systém VERA to dokáže

Poloha strelca zistená už po troc…

Systém VERA dokáže pri...

KEYLESS Bezkľúčový prístup a štartovanie tzv. Keyless, Keyless-GO, Smart key, Kessy...

KEYLESS Bezkľúčový prístup a …

Bezkľúčový prístup a...

Nová hrozba pre Váš GSM telefón, využíva SIM karty nielen na sledovanie - Simjacker

Nová hrozba pre Váš GSM telefón…

Inštalačné SMS správy...

Sonická zbraň využíva infrazvuk na potlačenie vzbúr a demonštrácií v Číne

Sonická zbraň využíva infrazvuk…

Čínska sonická zbraň ...

Pozor na hlodavce - začínajú sa sťahovať do Vašich domovou, a kuny taktiež...

Pozor na hlodavce - začínajú sa …

Pozor na hlodavce - zač...

Ovládanie MIX zariadení s Čiiny cez WiFi, alebo čo je Tuya,  eWeLink a ako sa registruje zariadenie ?

Ovládanie MIX zariadení s Čiiny …

Ovládanie MIX zariadení...

Ako vybrať odpudzovač zvierat či hlodavcov ?

Ako vybrať odpudzovač zvierat či…

Ako vybrať odpudzovač z...

Prev Next
skafsqarhyazeubebgcazh-CNzh-TWhrcsdanlenettlfifrglkadeelhtiwhihuisidgaitjakolvltmkmsmtnofaplptrorusrslesswsvthtrukurvicyyi

Prečo vás " výherné automaty " vždy okradnú ? Sú tak nastavené !


Prečo vás " výherné automaty " vždy okradnú ? Sú tak nastavené

V krajine pôvodu sa im dodnes hovorí jednoruč banditi . U nás sa automaty schovávajú pod najrôznejšími názvami . Ich princíp je však rovnaký . Ošklbať hráčov a zarobiť majiteľovi . Odpoveď na otázku , prečo je možné len ťažko vyhrať na " výherných automatoch " je jednoduchá: pretože sú tak nastavené .

 

Hazardné hráči si myslia , že čím častejšie budú hrať, tým skôr nakoniec vyhrajú . Mýlia sa . Čím viac peňazí hodí do výherného automatu , tým viac ich prehrajú .
Tvrdí to matematika a to je veľmi presná vedná disciplína .

Automatom sa zhusta hovorí výherné . Ale ďaleko pravpejšie prívlastok im už na sklonku 19. storočia dali Američania , ktorí sa s nimi čoraz častejšie stretávali v povestných Drugstore ( u nás by sme povedali drogérie , ale sortiment v USA je v týchto obchodoch oveľa širší . ) .
Hovoria im " jednoruký bandita " . Jednoruký kvôli páke , ktorej zatiahnutím sa stroj uvádzal do činnosti , bandita kvôli tomu , že svojho zákazníka dokázal obrať o všetko .

Prvý prevádzkovatelia svoje automaty , zvané v anglicky hovoriacich krajinách slots , nastavovali tak , aby bola pravdepodobnosť výhry čo najmenšie , pokiaľ možno úplne mizivá . Postupom času zákonodarcovia prispeli k úprave tohto stavu . To neznamená , že by jednoruč banditi začali kradnúť menej . Kradnú ďalej, len pomalšie .

Skôr bandita , dnes počítač . Hráč stále bez šance

Starého dobrého jednorukého banditu stojaceho v rohu Holíčskeho obchodíku kdesi na americkom Stredozápade a ponúkajúceho ako výhru krabičku cigariet dnes takmer nestretnete . Výnimky sa však nájdu . Nie je to tak dlho , čo spoločnosť KAJOT do jedného obchodného centra v Brne nainštalovala automat , ktorý v prípade výhry miesto peňazí vydával poukazy na sladkosti . Cieľovú skupinu tvorili deti , ktoré mohli hrať až do výšky tisíc korún . Prípad vzbudil značnú pozornosť a prevádzkovateľ musel detskú herňu uzavrieť .

Dnes sa stretávame predovšetkým s digitálnymi automatmi , pričom najmodernejším prírastkom do ich rodiny sú videoloterijní terminály čiže VLT . Tie sú zaradené do širšej siete a napojené na on - line centrálny systém . Točiace sa valce ( reels ) s obrázkami ovocia a číslicami sú len fasáda . Všetko podstatné sa odohráva v riadiacom počítači , ktorý podlieha prísnej kontrole . Mozgom automatu je generátor náhodných čísel .

Napríklad 32-bitový generátor vyberá z čísel medzi nulou a 4 294 967 396. Čísla porovnáva s pamäťovým zariadením v automate , pred ktorým sedí napätý hráč a vypíše výsledok pre valce . Tie sa až až teraz začínajú točiť . Pomáhať im očami alebo sa ich snažiť pohnúť silou vôle teda nemá žiadny zmysel . Hráč činnosť automatu nemôže nijako ovplyvniť . Kŕmi automat peniazmi a čaká na odpoveď . Miliónová výhra je možná . Ale z hľadiska pravdepodobnosti sa s ňou neoplatí príliš počítať .

Zákon veľkých čísel

Prvý automaty mávali najčastejšie tri valce s desiatimi symbolmi na každom z nich . Bolo teda možné vytvoriť 10 × 10 × 10 kombinácií , celkom tisíc . Dnešné prístroje pracujú obvykle s piatimi valcami . Ak by na každom z nich bolo päťdesiat symbolov ( najčastejšia rozostavenie valcov ) , je možných kombinácií už 312 500 000. Vzhľadom na nastavenie automatu sa pravdepodobnosť výhry ako taká neznižuje , ale zvyšuje sa čas potrebný na to , aby sa vojne nastavili do vytúženú zostavy a ozval sa zvuk padajúcich mincí , alebo skôr šušťanie bankoviek .

 

Vyššie popísaný princíp vychádza zo zákona veľkých čísel . Ten zjednodušene povedané v našom prípade hovorí : čím dlhšie budete hrať , tým sa pravdepodobnosť výhry bude blížiť nastavenému výhernému pomeru ( ten je 80 až 90 % ) . Inými slovami , ak si trikrát hodíte mincí , existuje nejaká šanca , že vám padne zrovna orol . Čím dlhšie však budete mincí hádzať , tým viac sa podiel prípadov , kedy padol orol , priblíži päťdesiatim percentám ( tj teoretickému priemeru ) . Podobne to platí u automatov .

trocha matematiky

Automaty zaisťujú herni všeobecne zisk desať až dvadsať percent . To je v porovnaní napríklad s ruletou relatívne málo . Ale pre hráča je prakticky nezistiteľné , ktorý automat práve " dáva " . Hovorí sa , že nádej na výhru je vyššia u automatov umiestnených v blízkosti vchodu do herne , pretože ich úlohou je hráčov nalákať a patrične navnadiť . Mýtom je rozšírený názor , že automaty vyplácajú výhry v určitých časových intervaloch . V skutočnosti je automat nastavený iba na určitý výherný pomer , zvyčajne 80 až 90 percent z čiastky , ktorú automat inkasoval . Kedy a ako výhru vydá , je strojmi ľahostajné .

Predstavme si automat s troma valcami po desiatich symboloch. Počet náhodných výsledkov je teda rovný tisíc . Ak je automat nastavený na generovanie desaťpercentného zisku , je mu jedno , kedy a ako oplatí priemerne deväťsto mincí z tisíc . Hráč môže získať na prvý pokus milión , alebo na milión pokusov všetko stratiť . Ale čím dlhšie bude hrať , tým pravdepodobnejšie je , že vyhrá . Ak mu do tej doby však nedôjdu peniaze , čo je ďaleko pravdepodobnejšie . Hráči sami tvrdia , že ak automat " nedá " ani po desiatom pokuse , je na čase presunúť sa k inému .

 

Ide o takzvaný koncept očakávané hodnoty . Tá môže nadobúdať kladných aj záporných hodnôt . Racionálne konajúci človek bude prijímať také rozhodnutia , kde je očakávaným výsledkom zisk a bude sa vyhýbať rozhodnutiam, ktoré vedú k strate . Ako si však môžete prečítať v boxíkov vľavo , racionálne správanie nie je u hráčov ani zďaleka samozrejmé .

Prídete sa stovkou , odídete s 90 korunama

Príde vám to všetko príliš zložité ? Predstavte si nasledujúcu situáciu . Vchádzate do herne a vo vrecku máte 100 korún . Pred vami je automat , ktorý obsluha práve teraz zapína - nikto do neho ešte nehodil ani korunu . Začínate hrať .

O mnoho a mnoho hodín neskôr , po miliónoch pokusov odchádzate domov v najlepšom prípade presne s 90 korunami vo vrecku . Viac vám automat jednoducho nedá, ak je nastavený na 90 % výhernosť . Ešte trochu inými slovami : čím dlhšie a viackrát v živote hráte , tým viac prehráte . Z každej stokoruny necháte majiteľovi automatu 10 korún .

Za osem hodín by zarobil až 70 -tisíc korún . A hrá sa nonstop


Že automaty prevádzkovateľom prinášajú nižší zisk než napríklad ruleta , neznamená , že by na nich nezarábal . Môžeme si to ukázať na jednoduchom príklade . Predstavme si bežný automat , ktorý " pracuje " tridsať dní za mesiac osem hodín denne . Ten pri hre za dve koruny za jedno pretočenie valcov v intervale piatich sekúnd uhrá 24 korún za minútu , 11 520 korún za deň a 345 600 korún za mesiac . Ak je automat nastavený na obvyklých 10 až 20 percent zisku , zarobí majiteľovi 34 560 až 69 120 korún mesačne .

V súhrne sa hrá o obrovské sumy . Napríklad v Prahe 7 je v súčasnosti 34 herní . Keby sa v každej nachádzalo päť automatov pracujúcich osem hodín denne , zarábali by svojim majiteľom pri desaťpercentným zisku skoro šesť miliónov korún mesačne . A práve o toľko by hráči mesačne prichádzali . V skutočnosti je táto suma vyššia , pretože herne " idú " nonstop .

Zdá sa však , že zlaté časy " véeltéček " v Česku končí . Námestník ministra financií Ondřej Závodský už oznámil , že vznikne legislatíva , ktorá zabráni tomu , aby bolo za jediný večer možné s vidinou výhry prísť o státisícové sumy . Od čias , kedy jednoruč banditi zákazníkmi okrádali o nikláky za krabičku cigariet , urazili hracie automaty pozoruhodný kus cesty .

problémoví hráči

Hoci pravdepodobnosť výhry nie je valné , hráči ju neprestávajú pokúšať . U určitého percenta návštevníkov herní vášeň pre hru prerastá v patologické správanie , ktoré sa označuje ako závislosť na hazardu . Závislý hráč nie je schopný racionálneho rokovania a predstava výhry ho zbavuje akýchkoľvek zábran . Podľa vládneho protidrogového koordinátora Henricha Vobořil je v Česku problémovým hraním ohrozené 350 tisíc ľudí , časť z nich v sociálne vylúčených oblastiach .

Problémoví hráči sa kvôli svojej nezvládnuteľnej vášni rýchlo dostávajú do dlhovej špirály a sťahujú so sebou aj svojich blízkych . Z neriešiteľnej situácie patologickí hráči často unikajú konzumáciou alkoholu alebo drog a výnimočným nie sú ani samovraždy zadlžených hráčov, ktorým sa rozpadli rodiny .

Kriminalita problémových hráčov komplikuje aj život obyvateľov v okolí herní . Preto v posledných mesiacoch vzrastá počet miestnych referend , v ktorých sa občania môžu vysloviť pre , alebo proti zákaz hazardu vo svojej obci .

 

Ten pravý hazard je v Las Vegas

Mesto Las Vegas by mohlo byť pre nepoučiteľné hráčov tou najlepšou antikoncepciou . Všetko , čo tu stojí , pochádza z vreciek hráčov. Pozrite sa na unikátne reportáž , ako tunajšie kasína fungujú a ako odhaľujú podvodníkov a profesionálnych hráčov . Autor : Ondřej Fér - koordinátor projektu Sedmička bez hazardu

Naposledy zmenenépiatok, 18 apríl 2014 01:47
Viac z tejto kategórie: « Technika na mieru
Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore