Menu
Zoznámte sa s robocrow: Stroje, ktoré vystreľujú laserové lúče s dlhým dosahom na vydesenie vtákov, nahrádzajú strašiaky

Zoznámte sa s robocrow: Stroje, kto…

Lasery sa náhodne pre...

Prelomenie WPA / WPA2-PSK cez WPS ľahko a rýchlo (prax)

Prelomenie WPA / WPA2-PSK cez WPS ľ…

Praktická demonštrácia ...

Prelomenie WPA / WPA2-PSK cez WPS ľahko a rýchlo (teória)

Prelomenie WPA / WPA2-PSK cez WPS ľ…

Dostatočne zabezpečená ...

Milióny áut môže odomknúť ktokoľvek. Novú chybu našli u Volkswagenu či Škody

Milióny áut môže odomknúť ktokoľvek…

Elektronika v autách tr...

Vinár menia zbrane v boji so škorcov. Namiesto poplašných diel, používajú plašiče od Slovenského výrobcu.

Vinár menia zbrane v boji so škorco…

Vinári versus škorce. Prá...

Zlodeji automobilov môžu odomknúť 100 miliónov Volkswagenov s jednoduchým bezdrôtovým hackom

Zlodeji automobilov môžu odomknúť 1…

STRUČNEAsi 100 miliónov a...

Zlodeji používajú špeciálne čítačku na krádeže áut. BMW bolo za dve minúty preč. Keyless ? KEYLESS-GO

Zlodeji používajú špeciálne čítačku…

Zlodeji používajú špeciál...

LTE sieť pre Internet v lietadlách už funguje. Stanice sú aj v Česku a Slovensku

LTE sieť pre Internet v lietadlách …

LTE sieť pre Internet v l...

Ako nainštalovať Linux po boku Windows (návod)

Ako nainštalovať Linux po boku Wind…

 Po zapnutí počítača si j...

Najjasnejší objekt na nočnej oblohe v roku 2018 Rocket Lab vypustili na orbitu The Humanity Star

Najjasnejší objekt na nočnej oblohe…

Rocket Lab vypustili na o...

Prev Next
Slovak Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Špeciálne odpočúvacie zariadenia

Okrem klasických druhov mikrofónov sa k odpočúvaniu miestnosti používajú i upravené či skonštruované mikrofóny. Medzi najznámejšie patria kontaktné mikrofóny, elektronické stetoskopy, ihlové mikrofóny ale tiež laserové odpočúvanie.

 

Kontaktné mikrofóny

Princíp funkcie týchto mikrofónov je taký, že akustický tlak vznikajúci pri rozhovore v miestnosti rozochveje stenu, dvere a okenné tabule, na ktoré sa priloží kontaktný mikrofón – piezoelektrický kryštál, ktorý dokáže toto chvenie sňať. Kvalitné kontaktné mikrofóny dokážu snímať vibrácie i zo stien širokých niekoľko centimetrov. Prenosové vlastnosti pevných materiálov sú nevypočítateľné, je teda potrebné vyskúšať a nájsť na stene vhodné miesto, kde je počuteľnosť a zrozumiteľnosť hovoru najväčšia. Je výhodné použiť vhodný gél na zvýšenie priliehavosti mikrofónu k stene (napr. gél, ktorý sa používa v lekárstve pri sonografii). K snímaniu nie je potrebné využívať len steny, je možné využiť i stúpačky ústredného vykurovania alebo potrubie vzduchotechniky a klimatizácie.

Stetoskopické mikrofóny

Stetoskopické mikrofóny sú ďalším druhom špeciálnych odpočúvacích mikrofónov. Sú založené na princípe priloženého hrnčeka na stenu. Nazývajú sa tiež dutinové mikrofóny. Dnes sú používané mikrofóny obsahujúce oba druhy dohromady, teda kontaktný a stetoskopický mikrofón, pre zvýšenie kvality snímaného hovoru. Hovor získaný týmito metódami sa musí ďalej spracovávať, pretože nie vždy je nahrávka zrozumiteľná. Platí, že čím je mikrofón bližšie k hovoriacej osobe, tým je nahrávka zrozumiteľnejšia.

Laserový mikrofón

Laser patrí medzi mladšie vynálezy 20. storočia a veľmi rýchlo sa rozšíril v technike, v našich životoch, vo vojenstve k navádzaniu striel, ale tiež v oblasti špionážnej techniky. Laserový mikrofón je diaľkový spôsob snímania hlasu. Využíva snímanie vibrácií z okenných tabuliek v záujmovom priestore pomocou laserového lúča. Lúč sa zameria na dané okno a podľa zákonov optiky sa pod rovnakým uhlom odrazí späť. Nie je už však modulovaný vibráciami okennej tabule, teda hovorom, ktorý potrebujeme sňať. Prevádzanie takéhoto odpočúvania je veľmi náročné, pretože musíme nájsť vhodné miesto pre vysielač laserového lúča, ktorý musíme umiestniť pevne na statív a do miest odrazeného lúča umiestniť prijímač. To ovšem vyžaduje trpezlivosť pri zameriavaní. Okenné tabule sú rozochvievané všetkými zvukmi dopadajúcimi na okno, veľmi záleží na pomere ich akustických tlakov. Snímame tak teda i rôzne nepotrebné zvuky, napríklad z ulice. Dosah takéhoto mikrofónu je okolo 200 metrov. Veľkou nevýhodou sú vysoké zaobstáravacie náklady.

Pasívne rezonátory

Rezonátory sú typom odpočúvacieho zariadenia, ktoré pracuje bez napájania ľubovolnú dobu a ako názov napovedá, je celkom pasívny. Základom systému je malý kovový valček (dutinový rezonátor) o dĺžke asi 2 cm, ukončený 20 cm anténou, ktorá môže slúžiť ako mechanické zavesenie systému. Druhý koniec rezonátora je uzatvorený pružnou kovovou membránou. Celé zariadenie sa voľne umiestni v miestnosti alebo zabuduje do lustra, plastiky, steny, nábytku apod. Rádiovým vysielačom s veľkým výkonom je kovový valček diaľkovo ožarovaný rezonančným kmitočtom. Časť vysielanej rádiovej energie je rezionátorom vyžiarená späť do priestoru, modulovaná hovorom v miestnosti. Modulácia je umožnená pohybom kovovej membrány rozochvievaná akustickým tlakom hovoru. Podobné zariadenie, využívajúce k prenosu rádiovej energie koaxiálny kábel, je možné zabudovať do steny miestnosti. Princíp činnosti je rovnaký, rezonátor však nie je ožarovaný vzduchom, ale po vedení koaxiálneho kábla.

Parabolický mikrofón

Parabolické mikrofóny sú hlavným predstaviteľom diaľkových mikrofónov. Majú parabolickú odraznú plochu a pracujú na princípe odrazu akustickej energie do ohniska paraboly, kde je umiestnený veľmi kvalitný mikrofón. Tvarovo i veľkostne sa veľmi podobá klasickej satelitnej anténe, bežná veľkosť je okolo 70 cm. Dá sa počúvať rozhovor až do vzdialenosti 100 metrov. Veľkou nevýhodou je, že mikrofón sníma hluk medzi mikrofónom a odpočúvaným priestorom. Ideálne je preto použitie na otvorenom priestranstve, napríklad na lúke alebo v parku, alebo v noci, kde je nižší okolitý hluk. Takmer nemožné je použitie parabolického mikrofónu v mestských uliciach, pretože tam je veľmi vysoká hladina nežiaduceho hluku.

Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore