Menu
Alternatívy ku Google Play - kde a ako zohnať zaujímavé aplikácie

Alternatívy ku Google Play - kde a…

Alternatívy ku Google Pl...

Polícia prelomila šifrovanie správ Kočnera z aplikácie Threema ? Lož, alebo pravda ?

Polícia prelomila šifrovanie spr…

Threema je proprietárna ...

Polícia využíva údaje z histórie polohy Googlu na chytanie zločincov

Polícia využíva údaje z histór…

Americká polícia využ...

Ako si vybrať mobilný GSM zosilňovač pre telefón a internet pre Váš dom či firmu

Ako si vybrať mobilný GSM zosilň…

Ako si vybrať mobilný G...

Slovenské a svetové telefónne predvoľby - Medzinárodné telefónne predvoľby a kódy krajín

Slovenské a svetové telefónne pr…

Národný cieľový kód ...

Vzbudzujú strach i prenášajú choroby: Zbavte sa ich v dome i záhrade - potkan či myš domáca.

Vzbudzujú strach i prenášajú ch…

Vzbudzujú strach i pren...

Mobily za totality niesli značku Tesla. Boli iba pre vyvolených

Mobily za totality niesli značku T…

Mobilné telefóny oslavu...

GENERÁTOR OZÓNU pre čistenie priestoru od hlodavcov, vrátane ich odplašenia

GENERÁTOR OZÓNU pre čistenie pri…

Profesionálny generátor...

Máte záujem doviesť viac tovaru z Činy a využijete pre to lodnú dopravu ?

Máte záujem doviesť viac tovaru …

Dovoz tovaru z Číny - L...

Prev Next
skafsqarhyazeubebgcazh-CNzh-TWhrcsdanlenettlfifrglkadeelhtiwhihuisidgaitjakolvltmkmsmtnofaplptrorusrslesswsvthtrukurvicyyi

Navigácie GPS začínajú blúdiť. Stačí k tomu rušička za stovky eur

Navigácie GPS začínajú blúdiť. Stačí k tomu rušička za stovky eur 

Zistiť presnú polohu pomocou navigácie môže byť čoskoro problém.

Aj na navigácie sa už totiž objavili rušičky.
Tie dokážu GPS zariadenie úplne zahltiť nezmyselným šumom a tým im zabráni v nájdenie polohy. Technologické rušičky vedia aj podvrhnúť falošnú GPS polohu. 

Už dnes majú navigácia občas problémy s takzvaným elektrosmogom, kedy je prijímač preplnený signály a nedokáže si z nich vybrať tie správne. V dôsledku toho nie je napríklad navigácia schopná určiť správnu polohu. Navyše sa na trhu objavujú aj rušičky, ktoré pracujú na podobnom princípe ako rušičky mobilných telefónov.

Na problém upozornili vedci z Národnej fyzikálne laboratória v britskom Teddington, ktorí dodávajú, že problémy môžu rýchlo narastať. 

 Americký lokalizačný systém GPS poznáme predovšetkým z navigáciou. Pre presné určenie polohy je ale využívaný aj v rade priemyselných aplikácií.

Pomocou GPS sú napríklad vzájomne synchronizované základňovej stanice (BTS) mobilnej siete. Polohu určenú satelity GPS využívajú logistické firmy aj podniky pre riadenie výroby "just-in-time", ale tiež treba záchranári či dopravné podniky radu miest. Ak by sa začali množiť problémy s presnosťou GPS, mohlo by to spôsobiť komplikácie v mnohých oblastiach. 

Pre pirátov aj zamestnancov 

Ako upozornil David Last, bývalý prezident Kráľovského inštitútu pre navigáciu, na trhu sú už dostupné rušičky, ktoré vedia nielen zabrániť navigáciu v nájdenie polohy, ale dokonca môžu prístroji podvrhnúť úplne falošnú polohu. Prenosná rušička s cenou necelých sto libier vie zmiasť navigácia v okruhu niekoľko desiatok metrov. Môže pritom fungovať hodiny na malinkú gombíkovú batériu. Drahšie modely si dokonca poradí s GPS signálom i s mobilnými frekvenciami. 

"S navigáciami je to ako s počítačmi pred objavením prvého vírusu. Tiež si môžete hovoriť, prečo by to niekto robil?
Nakoniec sa ale dôvod nájde," varuje Last. Použitie výkonnej rušičky by mohlo spôsobiť problémy rade firiem, mobilnými operátormi počnúc a logistickými firmami či mestskou hromadnou dopravou končiac. Rovnako ako u počítačových vírusov sa môžeme postupne dostať od amatérskych postupov, kedy sa budú útočníci iba bavia spôsobeným zmätkom, po profesionálne vedené útoky cielené na konkrétny objekt záujmu. 


Ak sfalšovanie falošné polohy nespôsobuje na osobného auta pravdepodobne nič fatálneho, u zaoceánske lode to môže byť inak.
Aj na mori sa pritom GPS používa veľmi často. Rušičku by tak mohli použiť napríklad piráti, ktorí by naviedli loď na plytčinu a navyše sťažili pátranie po unesenom plavidle. Loď by totiž napríklad nemohla vyslať svoju polohu pri núdzovom volaní, prípadne by záchranný tím neúmyselne vyslala na falošnú pozíciu. Rovnako tak by rušenie GPS mohli využiť napríklad teroristi pri útokoch na vozidlá MHD a tak ďalej. 

Ako upozornili britskí vedci, rušička môže mať aj oveľa prozaickejšie použitie. Mohli by ju totiž využívať nečestní zamestnanci, ktorí by sa tak chceli vyhnúť kontrole zamestnávateľom.
Stále väčšie percento firemných áut býva totiž vybavené GPS prijímačom, ktorý je schopný automaticky odosielať informácie o aktuálnej polohe auta a generovať automaticky aj knihu jázd. S použitím rušičky by takéto systémy prestali fungovať. Na druhú stranu, zo slovenského pohľadu je podobná obava skoro úsmevná. Slováci a Česi si v podobných prípadoch poradiť a miesto efektné rušičky použiť obyčajný alobal, ktorým utlmia GPS anténu.

Samozrejme na trhu sa ponúkajú aj simulátory GPS, ktoré v reálnom čase nasimulujú inú polohu GPS zariadenia.
Voči takýmto  špecifikovaným technológiám ktoré vedia pozmeniť aktuálnu polohu GPS zariadenia zatiaľ niet ochrana.  Iba sa spoliehať na svoje oči a rozum. 

 

 o obchodovaní s určenými výrobkami, ktorých držba sa obmedzuje z bezpečnostných dôvodov a ktorým sa mení zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov 

kde zákon upravuje 

 a) podmienky obchodovania s určenými výrobkami, ktorých držba sa obmedzuje z bezpečnostných dôvodov (ďalej len „obchodovanie s určenými výrobkami“),

 ktorý v § 2 Základné pojmy

 (1) Na účely tohto zákona sa rozumie určuje: 

a) určeným výrobkom

1. strelná zbraň,3) jej súčasť4) a hlavná časť,5) strelivo,

6) ktorých zoznam ustanovuje osobitný predpis,

2. optický prístroj,

3. výbušnina,8)

4. pyrotechnický výrobok,9)

5. prístroj na rušenie elektronických signálov,

 Ale kam zaradiť napríklad SIMULÁTOR GSP SIGNÁLU ? To už nik nevie... 

Naposledy zmenenéstreda, 17 september 2014 23:28
Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore