Menu
GSM frekvencie a frekvenčné pásma

GSM frekvencie a frekvenčné pásma

GSM frekvencie a frekvenč...

Účinná metóda proti odpočúvaniu - signál vytvorí šum, ktorý zabráni nahrávaniu hovorov.

Účinná metóda proti odpočúvaniu - s…

Výskumníci z Univerzity I...

Rámcová štruktúra GSM

Rámcová štruktúra GSM

Rámcová štruktúra GSM- R...

Ploštice môže mať doma ktokoľvek. Čistota vám nepomôže, len dezinsekcia. Alebo obhliadka proti odposluchom ?

Ploštice môže mať doma ktokoľvek. Č…

Ploštice môže mať doma kt...

Aby komáre neštípali, stačí lacná pasca na prírodnej báze, alebo ponuka odpudzovače -  plasice.sk

Aby komáre neštípali, stačí lacná p…

Aby komáre neštípali, sta...

Na likvidáciu slimákov sú prieborníčku kačice z Indonézie

Na likvidáciu slimákov sú prieborní…

Na likvidáciu slimákov sú...

GSM rádio rozhranie, GSM slot & burst

GSM rádio rozhranie, GSM slot &…

GSM rádio rozhranie, GS...

GSM sieťové rozhrania

GSM sieťové rozhrania

GSM sieťové rozhrania - ...

Architektúra siete GSM

Architektúra siete GSM

Architektúra siete GSM ...

GSM: Globálny systém pre mobilnú komunikáciu- Tutoriál

GSM: Globálny systém pre mobilnú ko…

Tutoriál o základoch GS...

Prev Next
Slovak Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Rádiostanice UVB-76 nevysielala nič iného ako bzučanie

Mysteriózny rádio už 30 rokov vysiela záhadný signál a teraz aj tajnú šifru

Tridsať rokov rádiostanice UVB-76 nevysielala nič iného ako bzučanie. Jedného augustového dňa však podivný hlas opakovane prečítal nezmyselnú zmes čísiel a slov. Nikto presne nevie, čo znamená, ani prečo ju stanica vyslala do éteru. Uviedol to server Media Network.

Miesto tradičného prerušovaného bzučanie sa 23. augusta z rádia dvakrát ozvalo: UVB-76, UVB-76 - 93 882 naimina 74 14 35 74 - 9 3 8 8 2 Nikolaj, anna, ivan, Michail, Ivan, Nikolaj, anna, 7, 4, 1, 4, 3 , 5, 7, 4.

Je to podobné ako v seriáli Lost (Nezvestní). Záhadné ruské rádio vysielajúce už tridsať rokov z okolia mesta Povarovo neďaleko Moskvy zmenilo náhle svoje nezvyčajné bezeslovné vysielania. Za dobu jeho existencie sa to prihodilo už trikrát: v roku 1997, 2002 a 2006.

Kým hrdinovia seriálu začuje v záhadnom ostrovnom vysielania čisto číselnú kombináciu, fandovia UVB-76 musia rozlúsknuť zložitejšie šifru kombinujúci čísla aj slová.

Rádio UVB-76 vysiela takmer bez prerušenia od roku 1982. Patrí medzi krátkovlnné a takzvané číselné stanice (vysielače), ktoré vysielajú počítačom generovaných hlas předčítající čísla a slová. Prípadne šifry v Morseovej abecede.

Hra rádioamatérov alebo skutočných špiónov?

Dôvod existencie týchto staníc nikdy nebol presne vysvetlený. Môže to byť (a vo väčšine prípadov tiež zrejme aj je) len hra rádioamatérov, ktorí si takto vzájomne odovzdávajú dohodnutým spôsobom vzkazy.

Podľa niektorých médií, zaoberajúcich sa rozhlasovým vysielaním, sú však podobné vysielanie skutočne využívaná aj pre šírenie kódov pre tajných agentov. Nasvedčujú tomu vraj aj dôkazy použité na súdoch s niektorými odhalenými špiónov.

Správy o záhadných staniciach, ktoré bolo možné naladiť pomocou prijímačov so širokým vlnovým rozsahom, sa objavovali pravidelne iv bývalom Československu. Nie je to nič nové.

Stanica UVB-76 je známa pod prezývkou Bzučiak (The Buzzer), pretože väčšinu času nevysiela nič iného ako monotónna prerušované bzučanie.Od 23. augusta, kedy rusky hovoriace hlas prečítal dvakrát uvedenú sekvenciu slov a čísel, je cez šum občas počuť nezrozumiteľné skreslené hlasy a zvuky.
Podľa "poslucháčov" to vyzerá, akoby niekto v štúdiu chodil a hýbal nábytkom, kým technici zabudli vypnúť mikrofóny.

Niektorým fanúšikom sa podľa serveru Wired podarilo šifru rozlúštiť ako koordináty ukazujúca polohu v Barentsovom mori medzi Nórskom a Ruskom. Tu vraj chce ruská armáda v budúcnosti testovať svoje protiletecké strely.

Podľa iných špekulácií je vysielanie vlastne len dôkazom iného fungujúceho systému. Inými slovami: ak by rádio prestalo vysielať, znamenalo by to, že uvedený systém (či už akýkoľvek) je nefunkčný.

Je to princíp, ktorý sa v angličtine označuje ako dead man's switch a napríklad Vodičov mu česky hovoria tlačidlo bdelosti. Keď je mašinfíra prestane krčiť (pretože napríklad zaspí), vlak z bezpečnostných dôvodov automaticky zastaví.

Špekulácie hovorí, že podobný systém využíval Sovietsky zväz počas Studenej vojny ako spúšť k raketám s jadrovými hlavicami. Ak by bolo ZSSR napadnuté, "tlačidlo bdelosti by nikto nestlačil" a to by rakety automaticky vyslalo na nepriateľa.

UVB-76 takto možná funguje stále a istí medzikontinentálnej balistickej rakety - takzvané ICBM systémy (Inter-Continental Ballistic Missile).

Ako si naladiť rádio UVB-76
Záhadné rádio bez programu
Stanici UVB-76 sa prezýva bzučiak, pretože za takmer tridsať rokov svojej existencie prakticky nevysielala nič iného ako prerušované monotónna zvuky až 34krát do minúty.
Naladíte ju na frekvencii 4625 kHz AM s potlačeným spodným frekvenčným postranným pásmom.
Na internete si môžete pustiť vďaka fanúšikom rádia, streamované vysielanie na tomto odkaze.
Rádio má tiež už vlastnú stránku na Wikipédii.

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

návrat hore