Menu
Obvod rušičky mobilného telefónu

Obvod rušičky mobilného telefónu

Obvod rušičky (jammer) ...

GSM mobil vo väzniciach ? Dnes to už nie je problém ...

GSM mobil vo väzniciach ? Dnes to u…

Veľká Británia má problém...

Ak chcete správnu kryptomenovú divočinu, zabudnite na Bitcoin, je tu Litecoin

Ak chcete správnu kryptomenovú divo…

Litecoin za deň zdvojnáso...

Mobil ako alarm - získajte okamžite bezpečné upozornenia na udalosti narušenia len za pomoci GSM telefónu.

Mobil ako alarm - získajte okamžite…

Edward Snowden, známy tým...

Schéma obvodu detektora mobilného telefónu

Schéma obvodu detektora mobilného t…

Schéma obvodu detektora...

Detektor mobilného telefónu alebo detektor GSM, GPS rušenia ?  Jammer detector EU

Detektor mobilného telefónu alebo d…

Tento praktický mobilný...

Ultrazvuk nám píska do uší, následky len tušíme. Ne-počujeme ho v kancelárii aj v obchode

Ultrazvuk nám píska do uší, následk…

Mnohí z nás, bez toho by ...

Základňové stanice mobilnej siete (BTS) a informácie o bunkách v SR.

Základňové stanice mobilnej siete (…

Základňové stanice (z ang...

Komunikácia mobilného telefónu. Ako funguje?

Komunikácia mobilného telefónu. Ako…

Komunikácia mobilného t...

GSM handover or handoff

GSM handover or handoff

GSM handover or handoff...

Prev Next
Slovak Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Ničivé mikrovlny. Americké letectvo túži po extra zbrani.

Šestica AGM-86B pod krídlami B-52G

Pripravované mikrovlnné "delo" bude pri operačnom nasadení ničiť elektroniku protivníka.
A nielen to, predovšetkým už svojou obyčajnou existenciou má zasadzovať krvácajúce rany jeho ekonomike pri hľadaní protiopatrenia. 
V rámci programu CHAMP (Counter-electronics High-power microwave Advanced Missile Project) firma Raytheon upraví staršie strely vzduch-zem AGM-86 Calc (Conventional Air-Launched Cruise Missile) ako nosič mikrovlnného "dela".

CHAMP
si kladie za cieľ vytvoriť zbraňový systém schopný na diaľku ničiť elektronické prístroje protivníka.
Počiatky programu CHAMP spadajú do roku 2009, kedy americké letectvo podpísalo s firmou Boeing dohodu o vývoji mikrovlnnej zbrane.
Boeing ako nosič mikrovlnného dela zvolil spomínanú strelu Calc. V roku 2012 došlo k prvej ostrej skúške a strela Calc s mikrovlnným delom preukázala schopnosť ničiť na diaľku elektronické prístroje.
Od roku 2012 však nedošlo v programe CHAMP k žiadnemu viditeľnému posunu.
V roku 2015 armáda síce oznámila začatie prác nad umiestnením mikrovlnného delá do strely Jass-ER, ale zatiaľ nebol zverejnený časový rámec, kedy k zástavbe dôjde, alebo dokonca, keď dôjde k operačnému nasadeniu "mikrovlnných striel".
Podľa posledných informácií americké letectvo bude zatiaľ pokračovať v demonštračných testoch v rámci programu CHAMP. Hlavným kontraktorom programu sa, ale namiesto Boeingu novo stáva firma Raytheon.
Raytheon získal pred niekoľkými dňami od amerického letectva zákazku v hodnote 4,8 milióna dolárov na prestavbu ďalších dvoch striel Calc a 5,2 milióna dolárov na "aktivity spojené s energetickými zbraňami".

Strela Calc je konvenčné strela vzduch-zem odvodená od leteckej jadrovej strely AGM-86B ALCM.
Americké letectvo sa ale postupne všetkých Calc zbavuje v prospech striel dlhého doletu Jass-ER.CHAMP je vysoko utajovaný projekt a je známe len málo technických detailov.
Podľa Donalda Sullivana z firmy Raytheon bol systém CHAMP za posledné roky vylepšený.
"Je tu mnoho komponentov a podsystémov, u ktorých boli vylepšené parametre, pokiaľ ide o výstupné špecifikácie systému a tiež s ohľadom na životné prostredie," uviedol Sullivan.

Účinnosť a dosah "mikrovlnnej strely" nie je známy.
Pri testoch v roku 2012 ale mikrovlnnej dialo údajne dokázalo počas letu 100 × vystreliť na najrôznejšie ciele. Zásoba "streliva" je de facto obmedzená len kapacitou palubného zdroja elektrickej energie.
Je nutné zdôrazniť, že CHAMP je výskumný projekt, ktorého cieľom je osvojiť si know-how výkonných mikrovlnných zbraní.
Zavedenie operačne nasaditeľné strely schopné ničiť elektroniku protivníka je otázkou ešte minimálne niekoľkých rokov.

 

Zbraň pre novú éru vojen

"Našim skutočným cieľom je poučiť sa z programu CHAMP a využitý to pre ďalšiu generáciu zbraní," povedal minulý mesiac generál Herbert "Hawk" Carlisle, šéf veliteľstvo Air Combat Command.
"Plánujeme prejsť k novej generácii zbraní, viac pokročilejších zbraní a pokračovať vo vylepšovaní systému."
"Tešíme sa a očakávame, že vysoko výkonné mikrovlny budú neoddeliteľnou súčasťou tretej vyvažovacie stratégie spolu s inými energetickými zbraňami," uviedol Sullivan.
Nová vojenská "tretia stratégie" (Third Offset Strategy) Spojených štátov si kladie za cieľ vyvinúť také technológie, proti ktorým možno len ťažko (rozumej - za veľmi vysoké náklady) nájsť obranu.

Vedľa mikrovlnných zbraní Spojené štáty v rámci "tretej stratégie" sa sústredí napríklad na vývoj laserových alebo elektromagnetických zbraní, robotických a autonómnych systémov, miniaturizáciu, spracovanie obrovských dát, 3D tlač, bezpilotné lietadlá alebo útočné kybernetickej schopnosti.
Použitie mikrovĺn proti kľúčovým vojenským elektronickým systémom je však obmedzené, pretože tie sú už väčšinou chránené pred elektromagnetickým impulzom (teda i mikrovlnami) vznikajúcim pri výbuchu jadrovej bomby.
Mikrovlnami, ale možno vyraďovať civilné elektronické systémy alebo dokonca útočiť na elektroniku bojových vozidiel alebo lietadiel. Mikrovlny sa môžu dostať k elektronike pomocou akéhokoľvek nechráneného vodiča (anténa, radar, kovové predmety), prípadne dostať sa do objektu prasklinami v murive, betónu, a pod. Avšak zmyslom projektu CHAMP nie je nájsť ultimatívny zbraň. Cieľom je donútiť protivníka ekonomicky, organizačne a techniky "krvácať" pri vývoji a zavádzaní protiopatrení a pri vývoji a zavádzaní zodpovedajúce protitaktiky a výcviku.
Zdroj: technet.idnes.cz

Článok vznikol pre web Armádne noviny a bol redakčne upravený. Pôvodnú verziu nájdete tu.

Naposledy zmenenénedeľa, 31 júl 2016 22:55
Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore