Menu
Prečo sa slnečnica otáča za slnkom? Môže za to rast stonky a rozmnožovanie

Prečo sa slnečnica otáča za sln…

Slnečnica sa za slnkom o...

Ploštice v dome ? Odpudzovače myší, kún, potkanov, mačiek, psov, vtákov, krtov, hrabošov, všetkého sa zbavte

Ploštice v dome ? Odpudzovače my…

Odpudzovače škodcov –...

Čo o vás prezradí váš vlastný webový prehliadač? Pozrite sa

Čo o vás prezradí váš vlastný…

To, že o vás prevádzko...

Česká firma dobýva Áziu potom, čo čínsky veľmajster neprekonal jej zámok

Česká firma dobýva Áziu potom, …

Slovenská patentovaná v...

Software zadarmo: oprava Windows či prevod textu do hovoreného slova

Software zadarmo: oprava Windows č…

Osvedčená sada aplikác...

Vyzerá ako z minulého storočia...

Vyzerá ako z minulého storočia..…

 ...a je veľmi drahý. ...

OS na desktope? Vyskúšajte Android Oreo na počítači

OS na desktope? Vyskúšajte Androi…

Mobilný OS na desktope? ...

Zbrane budúcej vojny: elektromagnetickí "ničitelia počítačov"

Zbrane budúcej vojny: elektromagne…

Elektromagnetické pulz...

Čo si odniesol z návodu ISIS pre bezpečnú komunikáciu na internete

Čo si odniesol z návodu ISIS pre …

23. 11. 2015V reakcii na ...

Ktoré frekvencia používajú českí mobilní operátori?

Ktoré frekvencia používajú čes…

Zaujímate sa o konfigu...

Prev Next
skafsqarhyazeubebgcazh-CNzh-TWhrcsdanlenettlfifrglkadeelhtiwhihuisidgaitjakolvltmkmsmtnofaplptrorusrslesswsvthtrukurvicyyi

Miliarda USD za technológiu pre rozpoznávanie tvárí

FBI dá miliardu za technológiu pre rozpoznávanie tvárí

Orwellovském predpoveď sa postupne formuje. Jednou z dôležitých vlastností budúcich systémov je rozpoznávanie tvárí v akejkoľvek forme.


Minulý rok sme sa bližšie pozreli na 10 biometrických technológií, ktorá vás identifikujú a jednou z nich bolo samozrejme snímanie celej tváre. Pre väčšiu presnosť a menej chýb pokiaľ možno trojrozmerne.


Pred niekoľkými mesiacmi začala India so skenovaním očí 1,2 miliardy ľudí, aby ich mohla lepšie identifikovať, a teraz tu máme ďalší podobný zámer. FBI sa totiž rozhodla investovať jednu miliardu dolárov na vývoj technológie rozpoznávania tvárí v masovom meradle.


FBI (Federal Bureau of Investigation) je americký federálny vyšetrovací úrad, ktorý spadá pod ministerstvo spravodlivosti.

Rozpoznanie okamžite aj zo zálohy
FBI a ďalšie bezpečnostné zložky používajú rôzne druhy rozpoznávacích technológií. Skôr sa jednalo skôr o porovnávanie s databázou (odtlačky, DNA), s novšími a pokročilejšími technológiami možno rozpoznávať aj v reálnom čase.


To vedie "k lepšej" bezpečnosti s možnosti odvrátiť prípadné nebezpečenstvo ešte skôr, než nastane.

Ak by tak bolo možné v reálnom čase rozpoznávať tváre na verejných miestach, dalo by sa oveľa rýchlejšie a efektívnejšie dopadnúť rôzne páchateľa. FBI do projektu rozpoznávanie tvárí novej generácie investuje jednu miliardu dolárov. Systém by mal byť schopný snímať tváre, okamžite prehľadávať databázu a priradiť tvár ku konkrétnej osobe.

Pre presné dáta treba tváre snímať trojrozmerne. Tým možno ale súčasne veľmi dobre simulovať dvojrozmerný obraz tváre na porovnávanie s databázou fotografií.

Budúce generácie rozpoznávania ale nepočíta len so samotným tvárou. Berie do úvahy aj napríklad uši (u každého majú špecifický tvar), rôzne znamienka a tiež prípadná tetovanie v rôznych častiach tela.

Titulná strana prezentácie FBI o potrebe vývoja systémov pre pokročilých rozpoznávanie tvárí
Komplexné dáta o každom človeku
Rozpoznávanie tvárí nie je jedinou zložkou, s ktorou sa do budúcnosti počíta. Bezpečnostné zložky už majú tiež ďalšie druhy dát - DNA, fotografie, odtlačky prstov, zvukové nahrávky a ďalšie na identifikáciu vhodné informácie. Platí to najmä u páchateľov, ktorí už boli trestaní.

Cieľom pre nasledujúce roky je spojiť tieto dáta do komplexného rozpoznávacieho systému, ktorý dokáže veľmi presne vyhodnotiť o akého človeka ide z rôznych druhov informácií. Čím väčšia rozmanitosť dát, tým presnejšie určenie.

Snímok tváre nemusí byť moc presne nasnímaný a systém založený na algoritmoch a umelej inteligencii môže nájsť zhodu s mnohými jedincami v databáze. Dodatočná dáta napríklad v podobe nasnímaného tetovanie na ľavej ruke môžu veľmi rýchlo as obrovskou presnosťou vyfiltrovať konkrétneho človeka. Bezpečnostné zložky potom môžu mať k danej osobe k dispozícii všetko ostatné - rôzne druhy nahrávok hovorov, prehľad príspevkov na sociálnych sieťach, priateľov a zároveň aj automatické vyhodnotenie psychologického profilu podľa výskytu rôznych kľúčových slov a podobne.

Dáta sú k dispozícii už dnes, v najbližších rokoch ide o to, ako je efektívne analyzovať, priraďovať a spájať s konkrétnymi osobami. A to na požiadanie, prakticky okamžite. Do budúcnosti je možné navyše očakávať väčší a väčší tlak na presnosť - snímanie očí (pozri zmienená India), snímanie DNA v reálnom čase a podobne.

Ľudia prídu sami
Ľudia sa o presné dáta postarajú sami - vďaka sociálnym sieťam a ďalším online systémom, u ktorých je veľký tlak na pravej informácie o vás samotných. Či už sa jedná o meno, presný deň narodenia, vaše bydlisko a aktuálnu polohu včera popoludní o 16:32 alebo otagované fotografie ľudí na včerajšej nelegálne párty s nekolkovaným alkoholom. Veď verejne dostupné platformy aj domáce programy už dnes vie veľmi dobre rozpoznávať tváre na fotografiách.

V správe z Pittsburskej univerzity pre americký senát (stiahnite si PDF) sa hovorí o neuveriteľných možnostiach, ktoré poskytujú moderné sociálne siete, kde ľudia zdieľajú informácie úplne verejne pre každého. Jedná sa o najväčší databáza fotografií a tvárí o ktorých si mohli bezpečnostné zložky v minulosti iba zdať. Teraz ich majú na zlatom podnose. A to všetko im poskytli užívatelia, ktorí sú až príliš otvorení a verejne poskytujú svoje súkromné a podrobné údaje.


Obrie databázy ľudí pre "bezpečnosť"

Hoci sú plánované identifikačné systémy propagované slovami o väčšej bezpečnosti, ponúka až nebezpečne veľkú možnosť zneužitia. Rovnako ako si v minulosti dokázali páchatelia poradiť tak, aby neboli ľahko nájdenia, možno predpokladať, že sa zločinci budúcnosti budú snažiť páchať zločiny rovnako pokročilo, ako pokročilé budú systémy.

Technológia tak určite predbehne len jednoduché a primitívne zlodejíčka, ktorí nebudú dostatočne informovaní o nových možnostiach sledovania a snímacích technológiách.
 

Naposledy zmenenésobota, 06 august 2016 01:46
Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore