Menu
Zoznámte sa s robocrow: Stroje, ktoré vystreľujú laserové lúče s dlhým dosahom na vydesenie vtákov, nahrádzajú strašiaky

Zoznámte sa s robocrow: Stroje, kto…

Lasery sa náhodne pre...

Milióny áut môže odomknúť ktokoľvek. Novú chybu našli u Volkswagenu či Škody

Milióny áut môže odomknúť ktokoľvek…

Elektronika v autách tr...

Vinár menia zbrane v boji so škorcov. Namiesto poplašných diel, používajú plašiče od Slovenského výrobcu.

Vinár menia zbrane v boji so škorco…

Vinári versus škorce. Prá...

Zlodeji automobilov môžu odomknúť 100 miliónov Volkswagenov s jednoduchým bezdrôtovým hackom

Zlodeji automobilov môžu odomknúť 1…

STRUČNEAsi 100 miliónov a...

Zlodeji používajú špeciálne čítačku na krádeže áut. BMW bolo za dve minúty preč. Keyless ? KEYLESS-GO

Zlodeji používajú špeciálne čítačku…

Zlodeji používajú špeciál...

Ako nainštalovať Linux po boku Windows (návod)

Ako nainštalovať Linux po boku Wind…

 Po zapnutí počítača si j...

Najjasnejší objekt na nočnej oblohe v roku 2018 Rocket Lab vypustili na orbitu The Humanity Star

Najjasnejší objekt na nočnej oblohe…

Rocket Lab vypustili na o...

Najčastejšie mýty v poskytovaní prvej pomoci

Najčastejšie mýty v poskytovaní prv…

Najčastejšie mýty v posky...

Dravé vtáky vedia využívať oheň, boli nasadené plašiče t.j. rušiče.

Dravé vtáky vedia využívať oheň, bo…

Operení podpaľači ? Austr...

Varoval všetkých pred raketovým útokom - Havaj

Varoval všetkých pred raketovým úto…

Moderné technológie výraz...

Prev Next
Slovak Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Miliarda USD za technológiu pre rozpoznávanie tvárí

FBI dá miliardu za technológiu pre rozpoznávanie tvárí

Orwellovském predpoveď sa postupne formuje. Jednou z dôležitých vlastností budúcich systémov je rozpoznávanie tvárí v akejkoľvek forme.


Minulý rok sme sa bližšie pozreli na 10 biometrických technológií, ktorá vás identifikujú a jednou z nich bolo samozrejme snímanie celej tváre. Pre väčšiu presnosť a menej chýb pokiaľ možno trojrozmerne.


Pred niekoľkými mesiacmi začala India so skenovaním očí 1,2 miliardy ľudí, aby ich mohla lepšie identifikovať, a teraz tu máme ďalší podobný zámer. FBI sa totiž rozhodla investovať jednu miliardu dolárov na vývoj technológie rozpoznávania tvárí v masovom meradle.


FBI (Federal Bureau of Investigation) je americký federálny vyšetrovací úrad, ktorý spadá pod ministerstvo spravodlivosti.

Rozpoznanie okamžite aj zo zálohy
FBI a ďalšie bezpečnostné zložky používajú rôzne druhy rozpoznávacích technológií. Skôr sa jednalo skôr o porovnávanie s databázou (odtlačky, DNA), s novšími a pokročilejšími technológiami možno rozpoznávať aj v reálnom čase.


To vedie "k lepšej" bezpečnosti s možnosti odvrátiť prípadné nebezpečenstvo ešte skôr, než nastane.

Ak by tak bolo možné v reálnom čase rozpoznávať tváre na verejných miestach, dalo by sa oveľa rýchlejšie a efektívnejšie dopadnúť rôzne páchateľa. FBI do projektu rozpoznávanie tvárí novej generácie investuje jednu miliardu dolárov. Systém by mal byť schopný snímať tváre, okamžite prehľadávať databázu a priradiť tvár ku konkrétnej osobe.

Pre presné dáta treba tváre snímať trojrozmerne. Tým možno ale súčasne veľmi dobre simulovať dvojrozmerný obraz tváre na porovnávanie s databázou fotografií.

Budúce generácie rozpoznávania ale nepočíta len so samotným tvárou. Berie do úvahy aj napríklad uši (u každého majú špecifický tvar), rôzne znamienka a tiež prípadná tetovanie v rôznych častiach tela.

Titulná strana prezentácie FBI o potrebe vývoja systémov pre pokročilých rozpoznávanie tvárí
Komplexné dáta o každom človeku
Rozpoznávanie tvárí nie je jedinou zložkou, s ktorou sa do budúcnosti počíta. Bezpečnostné zložky už majú tiež ďalšie druhy dát - DNA, fotografie, odtlačky prstov, zvukové nahrávky a ďalšie na identifikáciu vhodné informácie. Platí to najmä u páchateľov, ktorí už boli trestaní.

Cieľom pre nasledujúce roky je spojiť tieto dáta do komplexného rozpoznávacieho systému, ktorý dokáže veľmi presne vyhodnotiť o akého človeka ide z rôznych druhov informácií. Čím väčšia rozmanitosť dát, tým presnejšie určenie.

Snímok tváre nemusí byť moc presne nasnímaný a systém založený na algoritmoch a umelej inteligencii môže nájsť zhodu s mnohými jedincami v databáze. Dodatočná dáta napríklad v podobe nasnímaného tetovanie na ľavej ruke môžu veľmi rýchlo as obrovskou presnosťou vyfiltrovať konkrétneho človeka. Bezpečnostné zložky potom môžu mať k danej osobe k dispozícii všetko ostatné - rôzne druhy nahrávok hovorov, prehľad príspevkov na sociálnych sieťach, priateľov a zároveň aj automatické vyhodnotenie psychologického profilu podľa výskytu rôznych kľúčových slov a podobne.

Dáta sú k dispozícii už dnes, v najbližších rokoch ide o to, ako je efektívne analyzovať, priraďovať a spájať s konkrétnymi osobami. A to na požiadanie, prakticky okamžite. Do budúcnosti je možné navyše očakávať väčší a väčší tlak na presnosť - snímanie očí (pozri zmienená India), snímanie DNA v reálnom čase a podobne.

Ľudia prídu sami
Ľudia sa o presné dáta postarajú sami - vďaka sociálnym sieťam a ďalším online systémom, u ktorých je veľký tlak na pravej informácie o vás samotných. Či už sa jedná o meno, presný deň narodenia, vaše bydlisko a aktuálnu polohu včera popoludní o 16:32 alebo otagované fotografie ľudí na včerajšej nelegálne párty s nekolkovaným alkoholom. Veď verejne dostupné platformy aj domáce programy už dnes vie veľmi dobre rozpoznávať tváre na fotografiách.

V správe z Pittsburskej univerzity pre americký senát (stiahnite si PDF) sa hovorí o neuveriteľných možnostiach, ktoré poskytujú moderné sociálne siete, kde ľudia zdieľajú informácie úplne verejne pre každého. Jedná sa o najväčší databáza fotografií a tvárí o ktorých si mohli bezpečnostné zložky v minulosti iba zdať. Teraz ich majú na zlatom podnose. A to všetko im poskytli užívatelia, ktorí sú až príliš otvorení a verejne poskytujú svoje súkromné a podrobné údaje.


Obrie databázy ľudí pre "bezpečnosť"

Hoci sú plánované identifikačné systémy propagované slovami o väčšej bezpečnosti, ponúka až nebezpečne veľkú možnosť zneužitia. Rovnako ako si v minulosti dokázali páchatelia poradiť tak, aby neboli ľahko nájdenia, možno predpokladať, že sa zločinci budúcnosti budú snažiť páchať zločiny rovnako pokročilo, ako pokročilé budú systémy.

Technológia tak určite predbehne len jednoduché a primitívne zlodejíčka, ktorí nebudú dostatočne informovaní o nových možnostiach sledovania a snímacích technológiách.
 

Naposledy zmenenésobota, 06 august 2016 01:46
Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore