Dravé vtáky vedia využívať oheň, boli nasadené plašiče t.j. rušiče.

Loading

Tých „unikátnych“ vlastností ľudského druhu zostáva čoraz menej.
Najnovšie sme prišli o záľubu v „pyrománii“. Vyfúkli nám ju operené dinosaury od protinožcov.

Ohnivé dravce Austrálie
Vlastne sme na nič nové neprišli. Je pravdepodobné, že austrálski domorodí aborigéni vedeli o dravých vtákov roznášajúcich ohnivú skazu celých 40 tisíc rokov! Ale pekne poporiadku.

Tím austrálskych vedcov publikoval v uplynulých dňoch štúdiu, v ktorej zhrnul doklady o vtákoch rozširujúcich oheň vo forme početných pozorovaní od neaborigénskych svedkov a mnohých zmienok v domorodom folklóre.

Tri druhy dravcov, ľudovo príznačne známe pod spoločným menom „ohnivé dravce“ (z angl. firehawks) – haja tmavá, sokol pustovkovitý a haja hvízdavá – boli opakovane pozorované strážcami prírody v severnej Austrálii, ako uchopia horiace konáre a zhadzujú ich na okolitú vegetáciu.

Pre mnohé vtáky sú prírodné požiare vítanou hostinou. Hmyzožravé a dravé vtáky číhajú v bezprostrednej blízkosti plameňov na vyplašenú a unikajúcu korisť. Nikto ale nečakal, že by vtáky samotné mohli oheň úmyselne šíriť ďalej.

 
Podľa všetkého práve toto austrálske dravce robia – zakladaním nových ohnísk požiaru rozširujú plochu horiacej vegetácie, čím zvyšujú počet zvierat unikajúcich ohnivej skaze. Dokonca sa zdá, že toto správanie je hromadné a koordinované.

Predstavte si to – stovky dravých vtákov, ktoré hromadne spolupracujú na zakladaní požiarov s cieľom vyštvania koristi.

Žiaľ, zatiaľ neexistuje foto- či videodokumentácia fenoménu. Videozáznam zachytávajúci vtáky v “akcii” je však len otázkou času.

Je prakticky isté, že tento fenomén nie je žiadnou novinkou – dravé vtáky teda zrejme využívali oheň milióny rokov predtým, než s tým v štvrtohorách začali ľudia. Keďže z evolučného hľadiska možno vtáky považovať za podskupinu teropódnych dinosaurov, pokojne môžete povedať, že dinosaury vynašli oheň milióny rokov pred človekom bez toho, aby vás odtiahli odborníci v bielych plášťoch.

Reklamy

Zdroje:
Berna F, Goldberg P, Horwitz LK, Brink J, Holt S, Bamford M, Chazan M (2012) Microstratigraphic evidence of in situ fire site in the Acheulean strata of Wonderwerk Cave, Northern Cape province, South Africa. Proceedings of the National Academy of Sciences 109(20): E1215-E1220.
Bonta M, Gosford R, Eussen D, Ferguson N, Loveless E, Witwer M (2017) Intentional fire-spreading by raptors in Northern Australia. Journal of Ethnobiology 37(4): 700-718.

Naše dravce na Slovensku –  aj ich firma plasice.sk využíva pre plašenie možno práve toho Vášho škodca na záhrade, alebo streche Vášho domu.   
Hadiar krátkoprstý
Haja červená
Haja tmavá
Jastrab krahulec
Jastrab lesný
Kaňa močiarna
Kaňa popolavá
Kaňa sivá
Kaňa stepná
Kršiak rybožravý
Myšiak hrdzavý
Myšiak lesný
Včelár lesný
Sup tmavohnedý
Sup biely
Myšiak severský
Orliak morský
Orol hrubozobý
Orol kráľovský
Orol krikľavý
Orol myšiakovitý
Orol skalný
Orol stepný
Sokol bielopazúrový
Sokol červenonohý
Sokol kobec
Sokol lastovičiar
Sokol myšiar
Sokol rároh
Sokol sťahovavý
Sup bielohlavý

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *