Menu
GENERÁTOR OZÓNU pre čistenie priestoru od koronavírusov, hlodavcov, vrátane ich odplašenia

GENERÁTOR OZÓNU pre čistenie pri…

Profesionálny generátor...

Laserom proti škorcom! Na Morave chráni vinice nová technológia

Laserom proti škorcom! Na Morave c…

 Vinári na Južnej M...

Softvér zadarmo: oprava Windows či prevod textu do hovoreného slova

Softvér zadarmo: oprava Windows č…

Osvedčená sada aplikác...

Masky a respirátory dostupné cez Gearbest, anglický obchod ale doručenie do 7 dní.  Všetko na sklade !

Masky a respirátory dostupné cez …

Situáciu okolo Corona v...

Ultrazvuková rušička proti neželanému odpočúvaniu

Ultrazvuková rušička proti neže…

Vedci z University of Chi...

Čo si odniesť z návodu ISIS pre bezpečnú komunikáciu na internete

Čo si odniesť z návodu ISIS pre …

V reakcii na vojnu, ktor...

NÁVOD: Ako jednoducho a rýchlo spustiť OS Android na vašom počítači

NÁVOD: Ako jednoducho a rýchlo sp…

Dajme tomu, že potrebuje...

Softvér z druhej ruky možno legálne kúpiť alebo predať, stačí splniť podmienky

Softvér z druhej ruky možno legá…

Za akých okolností je m...

Porušuje Rakúsko neutralitu? Odpočúvacie zariadenie USA z čias studenej vojny priamo pri Slovensku

Porušuje Rakúsko neutralitu? Odpo…

Porušuje Rakúsko neutra...

G0blin Jailbreak bude k dispozícii v Beta pre 64-bitové zariadenia

G0blin Jailbreak bude k dispozícii…

Je zrejmé, že Jailbreak...

Prev Next
skafsqarhyazeubebgcazh-CNzh-TWhrcsdanlenettlfifrglkadeelhtiwhihuisidgaitjakolvltmkmsmtnofaplptrorusrslesswsvthtrukurvicyyi

Mačky rozumejú našim slovám ak na ne voláme. Len ich to väčšinou nezaujíma

Mačacie inteligencia je na rozdiel od tej psej veľmi málo preskúmaná. Mačky totiž väčšinou odmietajú s vedcami spolupracovať. Nová štúdia japonských výskumníkov sa napriek tomu pokúsila zistiť, či mačky rozumie, keď zvolajú ich meno.
Zdá sa, že rozumie, len je im naša snaha získať ich pozornosť ukradnutá.

Psy a mačky sú s prehľadom najpopulárnejšie miláčikovia a obe zvieratá existujú v spolužití s ​​ľuďmi po tisíce rokov. Podoba ich vzťahu k človeku je však markantne odlišná: kým u psa človek čaká, že keď zvolá jeho meno, pes okamžite zareaguje a pribehne, u mačky sa nič také predpokladať nedá.
Čo je však príčinou toho, že sú reakcie oboch maznáčikov tak odlišné; čo stojí za častým nezáujmom mačiek? Dokážu vôbec mačky rozoznať vlastné meno od iných slov? To doteraz nebolo jasné.

Tu je ďalší rozdiel medzi oboma živočíchmi: ohľadom psov je vedeckých výskumov celá rada, vrátane tých o ich komunikáciu s ľuďmi a reakciách na rôzne hlasové podnety. U mačiek je výskum o poznanie chudobnejšia. Hoci je pochopiteľne o skúmaní mačacie inteligencie záujem - keby už len kvôli tomu, aby konečne niekto rozsúdil, či sú múdrejší alebo hlúpejší ako psi - všetky snahy o preniknutie do mačacie mysle narážajú na značnú komplikáciu.

Mačky nespolupracujú, ale rozumejú.
Dôvod nikoho neprekvapí - mačky proste o vedecké experimenty nejavia záujem a s vedcami na rozdiel od snaživých psov vôbec nespolupracujú. Keď majitelia prinesú svoje miláčikov do laboratória, väčšina mačiek panikári, a aj tie, čo sú pokojnejšie, sa vôbec nesnaží: chodí na druhú stranu, než by mali atď.

Aj v prípade, že výskumníci prišli za mačkami domov, nebola spolupráca o mnoho lepšia. Vedci sa tak musí snažiť na mačky vyzrieť a ich nespoluprácu obchádzať.

Pre zistenie toho, či mačky "rozumejú" svojim menám, preto skúsil japonský tím iný prístup. Skúmaným mačkám ich majiteľ alebo výskumník prehral zo skrytého reproduktora postupne päť slov s patnáctisekundovými odstupmi, pričom až to posledné z nich bolo meno cielené mačky. Skúmalo pritom bolo, či mačka na svoje meno zareaguje inak ako na tie predchádzajúce nesúvisiace, ktorá však mala rovnakú dĺžku a intonáciu.

V každom prípade boli slová nahraná na diktafón a vyslovená s rovnakou dikciou, aby nemohlo dôjsť aj k nevedomému skresleniu. Reakcie mačiek boli nafilmované, "zamiešané" a potom popísané výskumníkmi, ktorí nevedeli, aký zvuk je na danom videu mačke prehrávaný.

Väčšie množstvo slov bolo dôležité, aby došlo k "Habituácia" (navyknutí) zvieraťa - na prvé slovo často zareaguje, pretože je to nový podnet, u tých ďalších však dôjde k vymiznutiu reakcie. Ak sa znovu objaví po záverečnom vyslovení mena, je zrejmé, že je pre mačku niečím významné či odlišné.

Výsledky presne ukázali, mačky naozaj na svoje meno reagovali, hoci len takým typicky mačacím spôsobom: letmým pohybom hlavy alebo uší. Dôležité však je, že reakcia bola prítomná, či už meno vyslovil majiteľ alebo mačke neznámy človek.

Zrejme tak išlo o vnímaní slova ako takého, nie o reakciu na známy hlas alebo iný neverbálnej aspekt. "Došli sme k záveru, že mačky dokážu rozlišovať obsah ľudských hlasových prejavov na základe fonémických rozdielov," sumarizujú svoj výskum vedci.

Svoju prácu publikovali vedci v časopise Nature Scientific Reports; tento open-access časopis si kladie za cieľ publikovať vedecké práce, ktoré spĺňajú vysoké nároky na vedeckú metódu, "zo všetkých oblastí prírodných a klinických vied" bez ohľadu na reálny dopad skúmaného: "Editori rozhodujú, či je štúdia vedecky validný, nehovoria nič o tom, či ide o významné alebo inovatívne štúdiám. "

Prečo sa vôbec obťažovať s menami?
Keďže išlo o sériu experimentov, je k dispozícii aj niekoľko ďalších zistení. Napríklad mačky v domácnostiach, kde ich bolo viac, doviedli svoje meno rozlíšiť od mien ostatných maznáčikov. Zaujímavé je, že u mačiek z "mačacích kaviarní" táto rozlišovacie schopnosti chýbala, od iných mien to svoje nerozoznali, ale od nesúvisiacich slov áno. Tu je možné, že za odlišnosťami stojí iná interakcia návštevníkov s mačkami, ktorí môžu mená skôr popliesť alebo sú menej konzistentné s "odmeňujúcom správaním" po ich vyslovení.

To je totiž jedna z teórií, prečo je vôbec meno pre mačku dôležité - často po jeho vyslovení nasledujú pozitívne podnety ako kŕmenie alebo hladenie. Autori štúdie tu upozorňujú, že z ich výskumu sa nedá vyvodiť, či mačky vnímajú meno ako označenie vlastnej identity, alebo len ako signál, že sa blíži niečo pre nich dôležité.

Či už je to akokoľvek, zdá sa, že mačky nám naozaj rozumie, keď na ne voláme. To, že na to často nereagujú, je skrátka len preto, že nemajú záujem. Rovnako ako zjavne nemajú záujem pomáhať s výskumom vlastnej inteligencie.

Zdroj: idnes.cz - https://www.plasice.sk/ Odplašia čo len chcete...

Naposledy zmenenéštvrtok, 13 jún 2019 11:26
Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore