Menu
GENERÁTOR OZÓNU pre čistenie priestoru od koronavírusov, hlodavcov, vrátane ich odplašenia

GENERÁTOR OZÓNU pre čistenie pri…

Profesionálny generátor...

Masky a respirátory dostupné cez Gearbest, anglický obchod ale doručenie do 7 dní.  Všetko na sklade !

Masky a respirátory dostupné cez …

Situáciu okolo Corona v...

Ultrazvuková rušička proti neželanému odpočúvaniu

Ultrazvuková rušička proti neže…

Vedci z University of Chi...

Čo si odniesť z návodu ISIS pre bezpečnú komunikáciu na internete

Čo si odniesť z návodu ISIS pre …

V reakcii na vojnu, ktor...

Porušuje Rakúsko neutralitu? Odpočúvacie zariadenie USA z čias studenej vojny priamo pri Slovensku

Porušuje Rakúsko neutralitu? Odpo…

Porušuje Rakúsko neutra...

Poloha strelca zistená už po troch výstreloch, systém VERA to dokáže

Poloha strelca zistená už po troc…

Systém VERA dokáže pri...

KEYLESS Bezkľúčový prístup a štartovanie tzv. Keyless, Keyless-GO, Smart key, Kessy...

KEYLESS Bezkľúčový prístup a …

Bezkľúčový prístup a...

Nová hrozba pre Váš GSM telefón, využíva SIM karty nielen na sledovanie - Simjacker

Nová hrozba pre Váš GSM telefón…

Inštalačné SMS správy...

Sonická zbraň využíva infrazvuk na potlačenie vzbúr a demonštrácií v Číne

Sonická zbraň využíva infrazvuk…

Čínska sonická zbraň ...

Pozor na hlodavce - začínajú sa sťahovať do Vašich domovou, a kuny taktiež...

Pozor na hlodavce - začínajú sa …

Pozor na hlodavce - zač...

Prev Next
skafsqarhyazeubebgcazh-CNzh-TWhrcsdanlenettlfifrglkadeelhtiwhihuisidgaitjakolvltmkmsmtnofaplptrorusrslesswsvthtrukurvicyyi

Obávajú sa ich pašovania do väzníc - miniatúrne mobily.

Zakážu Briti miniatúrne mobily ? Obávajú sa ich pašovania do väzníc

 

Britské úrady uvažujú o zákaze predaja miniatúrnych mobilných telefónov , ktoré možno v prepočte za zhruba 50-300 eur zaobstarať na internete.  Ich rozmery , vzhľad a nízky obsah kovov predstavujú vysoké riziko pre tamojší väzenský systém . Možno ich totiž ľahko predniesť cez detektory kovov .

Kým sa súčasní svetoví výrobcovia mobilných telefónov predháňajú v použití čo najväčšieho displeja , neznámi čínski výrobcovia tiahnu k miniaturizácii . Práve to však trápi britské úrady a tamojšie väzenskú službu .

 

Na aukčnej sieni eBay a nákupnom portáli Amazon dá totiž kúpiť miniatúrne mobily v dizajne kľúčov značiek Bentley , Rolls - Royce alebo BMW , a to ako v klasickom , tak véčkovej prevedenie . Telefóny , ktorých výška sa pohybuje od siedmich do ôsmich centimetrov , šírka do štyroch centimetrov a hmotnosť okolo 40 gramov , fungujú v štyroch pásmach ( 850/900/1800/1900 MHz ) . Na jedno nabitie s nimi možno volať tri hodiny , v pohotovostnom režime potom vydrží až 120 hodín .

Klasické telefóny sú k dostaniu s jednopalcovým displejom s rozlíšením 128 × 128 pixelov , alebo displejom s uhlopriečkou 1,2 palca a rozlíšením 240 × 400 pixelov . U véčka má 1,44 palcový displej rozlíšenie 240 × 320 pixelov .

Do pamäte sa zmestí 200 SMS a MMS , do kontaktov je možné uložiť až 500 čísel vrátane detailov . Telefóny prehrajú videa vo formátoch 3GP , MP4 , AVI . Nechýba ani podpora formátu MP3 , FM rádio , Bluetooth 2.0 a dokonca ani fotoaparát s rozlíšením 1,3 MPix . Užívateľskú pamäť je možné pomocou pamäťových kariet rozšíriť o dva až štyri gigabajty .

Podľa britskej stanice BBC panujú obavy , že by tieto malé telefóny mohli byť pomerne ľahko pašujú do väzníc . V niektorých prípadoch je totiž v inzerátoch uvedené, že tieto miniatúrne telefóny obsahujú veľmi malý počet kovových kontaktov , ktoré môžu byť navyše zo zariadenia prechodne odstránené . Potom je veľmi ľahké ich predniesť napríklad cez brány detekujúca kovy .

Úrady tak teraz pracujú na legislatívnom opatrení , vďaka ktorému by bolo možné predaj týchto výrobkov v Británii zakázať . Britská Národná rada pre bezpečnosť v doprave zatiaľ požiadala internetové predajcu , aby predaj takýchto miniatúrnych telefónov zastavili .

" Úzko spolupracujeme s Agentúrou pre závažný organizovaný zločin a Inštitútom obchodných noriem , aby sme zakázali predaj týchto mobilných telefónov vo Veľkej Británii . Pracujeme tiež na legislatívnej úprave , ktorá by dovolila blokovanie telefónneho signálu vo väzniciach , " povedal BBC hovorca britskej väzenskej služby .

Telefóny môžete kúpiť v cenovom rozmedzí od 60 do 80 dolárov , v prepočte teda od 1 150 korún do necelých 1 550 korún . Podľa Asociácie väzenských služieb má taký mobilný telefón vysoký potenciál pre zvýšenie počtu mobilných telefónov vo väzniciach .

Len v roku 2012 pritom britské úrady vo väzniciach v Anglicku a Walese zhabali cez sedem tisíc telefónov a SIM kariet . Za držanie telefónu vo väznici pritom hrozí trest odňatia slobody v trvaní najviac dvoch rokov .

Do slovenských väzníc mobily pašujú vo vlasoch aj telových dutinách

Problematikou prednášaní mobilov do strážených objektov väzníc a väzobných väzníc sa zaoberá tiež Väzenská služba ČR . Vlani jej pracovníci zadržali celkom 285 telefónov ešte pred tým , než sa dostali k väznenej osobe . Priamo v priestoroch väzníc potom odhalili ďalších 262 zariadení .

 

" Vedenie Väzenskej služby SR si od roku 2013 stanovilo ako jednu z priorít zabránení a odhaľovanie prieniku nepovolených predmetov do väzenských väzníc a väzníc . Bol nastavený nový systém sledovania a evidencie nálezov nepovolených predmetov v objektoch väzenskej služby , " 

 Od začiatku tohto roka tak Väzenská služba realizovala v súčinnosti s Generálnou inšpekciou bezpečnostných zborov , Colné správou SR a Policajným zborom SR už niekoľko bezpečnostno preventívnych akcií . Vďaka novému efektívnejšiemu systému eviduje väzenská služba do tohtoročného augusta 152 prípadov odhalenia mobilného telefónu u osôb vstupujúcich do strážených objektov väzníc , či pri prehodenie do ich ochranného pásma . Priamo vo väzniciach potom bolo nájdených ďalších 135 telefónov .

 " Väznica ale nie sú hermeticky uzavreté zariadenia , a tak prieniku mobilných telefónov do väzníc a ich následnému zneužitiu väznenými osobami nedá úplne zabrániť . Ciest , ktorými sa mobilné telefóny môžu k väzňom dostať , je celý rad a vynaliezavosť väznených osôb , či niektorých občanov , ako predniesť mobilný telefón do väznice , nepozná medze.

Pracovníci väzenskej služby preto využívajú zákonného oprávnenia vykonávať osobné prehliadky u väznených osôb aj osôb vstupujúcich , či sa nachádzajúcich vo väznici , prehliadky osobných vecí a batožiny a tiež prehliadky vozidiel . Ani všetky preventívne opatrenia , medzi ktoré patrí napríklad aj bezdrôtové detekce mobilného signálu , mobifindery či vhodne rozmiestnené stavebnotechnické a signálne zabezpečovacie prostriedkami, však odsúdené ani ich návštevy neodradí od snahy telefón do väznice predniesť.

Kontrolou prechádza aj odložené zvršky odsúdených nastupujúcich do výkonu trestu . Röntgenové zariadenia v takýchto prípadoch odhalí telefóny ukryté napríklad v obuvi. K odhaleniu ďalších prípadov napomáha už spomínaná osobná prehliadka . Tou napríklad u ženy nastupujúce do výkonu trestu odňatia slobody odhalili väzenskí pracovníci mobil ukrytý v drdolu z vlasov. Inokedy u väzňa vracajúceho sa z nesstraýeného pracoviska mimo väznici odhalila dôkladná osobná prehliadka a následné lekárske vyšetrenie telefón ukrytý v konečníku -). idnes.cz 

Ako si poradia z GSP telefónom v hodinkých ? To ukáže aš čas...

Naposledy zmenenésobota, 06 august 2016 00:32
Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore