Menu
GENERÁTOR OZÓNU pre čistenie priestoru od koronavírusov, hlodavcov, vrátane ich odplašenia

GENERÁTOR OZÓNU pre čistenie pri…

Profesionálny generátor...

Vreckový detektor „ploštíc“ iDetektor Raksa-120

Vreckový detektor „ploštíc“ …

Väčšina odpočúvacíc...

Laserom proti škorcom! Na Morave chráni vinice nová technológia

Laserom proti škorcom! Na Morave c…

 Vinári na Južnej M...

Softvér zadarmo: oprava Windows či prevod textu do hovoreného slova

Softvér zadarmo: oprava Windows č…

Osvedčená sada aplikác...

Masky a respirátory dostupné cez Gearbest, anglický obchod ale doručenie do 7 dní.  Všetko na sklade !

Masky a respirátory dostupné cez …

Situáciu okolo Corona v...

Ultrazvuková rušička proti neželanému odpočúvaniu

Ultrazvuková rušička proti neže…

Vedci z University of Chi...

Čo si odniesť z návodu ISIS pre bezpečnú komunikáciu na internete

Čo si odniesť z návodu ISIS pre …

V reakcii na vojnu, ktor...

NÁVOD: Ako jednoducho a rýchlo spustiť OS Android na vašom počítači

NÁVOD: Ako jednoducho a rýchlo sp…

Dajme tomu, že potrebuje...

Softvér z druhej ruky možno legálne kúpiť alebo predať, stačí splniť podmienky

Softvér z druhej ruky možno legá…

Za akých okolností je m...

Porušuje Rakúsko neutralitu? Odpočúvacie zariadenie USA z čias studenej vojny priamo pri Slovensku

Porušuje Rakúsko neutralitu? Odpo…

Porušuje Rakúsko neutra...

Prev Next
skafsqarhyazeubebgcazh-CNzh-TWhrcsdanlenettlfifrglkadeelhtiwhihuisidgaitjakolvltmkmsmtnofaplptrorusrslesswsvthtrukurvicyyi

Parkovanie pod dohľadom - Londýn a kamery

Londýnčania si od začiatku roka zvykajú na nový systém kontroly zlého parkovania. Mestský kamerový systém v londýnskej časti Westminster sa rozrastá a dostáva sa aj do inak ťažšie prístupných oblastí a to aj vďaka Wi-Fi.

V neveľkej miestnosti s viac ako dvadsiatimi počítačmi sedia operátori ticho ako myšky. Na dvoch monitoroch sledujú každý asi šesť stanovíšť, kde sú umiestnené pohyblivé diaľkovo ovládané bezdrôtové kamery.

Pozeráme cez rameno a vidíme, ako si člen dohľadového centra preťahuje pomocou myši z pravej obrazovky na ľavú do zväčšeného okna obrázok z kamery umiestnenej v ulici Londýnska. Teraz môže s kamerou pohybovať, zoomovať a vytvárať snímky alebo videozáznamy.

Hriešnik, ktorý zastavil príliš blízko prechodu pre chodcov na seba upozornil aj tým, že zapol výstražné blikanie. Kamera sa už na neho zamerala a ostria na poznávaciu značku. Tú si operátor zapíše do programu is popisom priestupku a ďalšími údajmi. Potom spúšťa záznam a vchádza kamerou na tabuli s názvom ulice. Incident je ešte zaznamenaný na papierový zoznam, pre prípadnú neskoršiu kontrolu.

Zle parkujúce teraz môže čakať, že mu onedlho dôjde úradné obálka, v ktorej budú informácie o jeho previnenie a internetová adresa, kde nájde vytvorený záznam. To aby sa mohol sám presvedčiť, že daný priestupok spáchal. Záznam sa uchováva zhruba mesiac a pol od jeho obstarania.

Kamery platí hriešnici

"Začali sme na jednom námestí v Soho," hovorí radkyňa Andrew Snellgrove, ktorý má bezdrôtový kamerový systém vo Westminsteri na starosti. "Využívali sme ho nielen pre stráženie dopravných priestupkov, ale aj pouličné kriminality," pokračuje radkyňa. "Vďaka týmto kamerám, ktoré sú schopné pracovať aj v noci, sme napríklad odhalili niektoré triky priekupníkov drog," pochvaľuje si Snellgrove.

Začiatky však neboli jednoduché. Tak napríklad umiestnenie kamier so zariadením pre bezdrôtový prenos dát na pouličnom osvetlení niekde spôsobilo, že sa lampy začali ohýbať. Na také zaťaženie totiž neboli stavané.

Oveľa väčší problém sa však musel vyriešiť hneď na začiatku. Musela sa nájsť metóda, ako všetko zaplatiť. A našla sa. Je to systém kontroly parkovania označovaný ako e-parking. Nepotešilo a ešte nepoteší rad vodičov, ktorí zle parkujú alebo za parkovanie neplatí. Mesačne ich je niekoľko tisíc.

Systém sa vraj osvedčil a čaká ho rozširovanie do ďalších častí mesta. A ako si obyvatelia Londýna zvykajú na zvýšenie počtu kamier v meste? Možno im to už ani tak nepríde. Londýn je totiž známy ako mesto s obrovským množstvom kamier, ktoré sledujú verejné i neverejné priestranstvá. Je ich vraj cez päťdesiat tisíc. Podľa niektorých odhadov tak môže byť človek, ktorý sa po meste pohybuje celý deň, zachytený rádovo na stovkách kamerových záznamov.

Metropolitná sieť

Celé by to nebolo možné, ak by neexistoval plán na vybudovanie bezdrôtovej metropolitnej siete. Tá zabezpečuje nielen prenos dát pre bezdrôtový prenos dát z kamerových systémov, ale aj pre prístup občanov k informáciám z mesta. V pláne je aj koordinácia mestskej polície a ďalších zamestnancov mesta pri ich práci prostredníctvom PDA a Wi-Fi. Pripojenie k internetu však mesto neposkytuje.

Podľa Jana Houda zo spoločnosti Cisco je mnoho ďalších ciest, ako využiť metropolitnú bezdrôtovú sieť a takto plne využívať náklady na jej vybudovanie. Napríklad v Paríži sa skúša bezdrôtové on-line panely v MHD, ktoré informujú o aktuálnej situácii v príchodu a odchodu.

Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore