Na likvidáciu slimákov sú prieborníčku kačice z Indonézie

Loading

Bežci by nepohrdli ani slimákom, ak by ho dostali z ulity.Ne náhodou sa niekedy bežcom hovorí “tučniaky kačice”.
Párok indických bežcov, ktorí môžu byť sfarbené takmer akokoľvek. Malé kačičky sú roztomilé a bezbranné ako všetky mláďatá.

A oplatilo sa. “Slimáci mi skôr likvidovali celú úrodu, teraz máme pokoj. Kačice prvý rok vyzreté slimáky, druhý rok slimáci (alebo ich) vajíčka a bolo po nich,” konštatuje chovateľ.

Sám na záhrade už teda žiadne nemá, tak mu ich susedia sypú cez plot. Vedia, že odtiaľ sa už žiadny slimák nevráti.

Má vyskúšané, že na záhradu o rozlohe nejakých 500 metrov štvorcových stačí v pohode dva až štyri indickí bežci a je po slimáci. Ako si tieto zvláštne kačice dokážu sa slimáky poradiť.

Tučniaky s kačacie hlavou
Bežci sú pomerne plachí, nedôverčiví k cudzím a každého prekvapí svojim zvláštnym zjavom a neutíchajúci činorodosťou, s akou sa naháňa po záhrade. Pripomínajú tučniakmi, zakrpatené krídla a dlhé telo vyvolávajú dojem “ako by ich niekto pripravil o ruky” a skoro sa obávate, že sa predbehnú alebo prepadnú.

Sú teda v podstate bezbranní, preto potrebujú starostlivú ochranu pred Kuno či lasičkou. Má to ale aj svoje výhody. “Nepotrebujú zastrihávať krídla, aby vám nepřeletěli plot či neuletel,” .

{googleads left}

Indickí bežci silne pripomínajú tučňáky. Hajno bežcov na prieskume zahrady. Indičtí bežci na troch mesiacoch.
Donedávna by ste ich našli len u niekoľkých chovateľov, ktorí ich chovali prioritne na výstavy. Až pred pár rokmi sa ich chov rozšíril medzi nadšencov, ktorí nerieši, či má kačica zrovna štandardom predpísané sfarbenie, ale o to viac sa snaží prísť na ideálne podmienky chovu. Už preto, že zahraničné pramene uvádzajú, že sa dožijú 10 až 20 rokov. 

A rovno zabudnite na červené kačacie mäsko s knedľou a kapustou, tieto kačice sa proste nejedia. “Svojho psa alebo mačku predsa tiež nezjete,” nepripúšťa inú možnosť chovateľ, ktorý vyzerá, že by za svoje kačice dýchal.

Chov bežcov totiž považuje PetrDobrý čisto za koníčka so všetkými radosťami a starosťami, ktoré k tomu patria. “Behúň” sú pre neho domácimi miláčikmi, na ktorých chovu sa zbohatnúť nedá. “Spočítajte si, koľko dnes stojí pšenica, šrot, zmes pre kačice, zmes pre mrňatá, na koľko vás príde obstaranie kachníku, prípadne liaheň.”

Reklamy

Sám je občas dáva preč jedine preto, že nechce kŕdeľ zväčšovať na úkor životných podmienok. A na “behúne”, ako im láskyplne hovorí, je u neho poradovník. Ak mu ten ktorý záujemcov dokáže, že má pre chov týchto osobitných kačíc naozaj dobré podmienky, zaradí ho do poradovníka. Jeho žena považuje sito, ktorým musia záujemcovia o kačičky prejsť, prinajmenšom tak husté, ako je u žiadateľov o adopciu detí.

“Behúň” sú nenároční, ale starať sa o ne musíte
“Nie je pravda, že bežci v podstate nič nepotrebujú. Ale sú nenároční, to áno, od jari do jesene potrebujú kachník len na noc, ako úkryt pred predátormi, a kačica pre postavenie hniezda a sedenie na vajíčkach,” vysvetľuje chovateľ.

Párok indických bežcov, ktorí môžu byť sfarbené takmer akokoľvek. Malé kačičky sú roztomilé a bezbranné ako všetky mláďatá.
O prípadnú nepriazeň počasia totiž v sezóne nejde, vietor, dážď ani krúpy kačkám radosť zo života nepokazí. Dokonca to údajne vyzerá, že čím je ošklivěji, tým sú veselšie a zrýchľujú svoje behanie po záhrade. “

Zato v zime musí kachník bežcom zaručiť sucho, ochranu pred vetrom alebo prievanom a aspoň minimálne izoláciu pred silnými mrazmi. “Behúň síce pochádzajú niekde z Bali a Jávy, ale naši zimu znášajú dobre, púšťam je aj na sneh,” má vyskúšané Peter Dobrý.

Kachník pohodlný pre kačice i pre vás
Bez “domčeku” sa ale bežci nezaobídu. A už pri stavbe kachníku je samozrejme dobré myslieť ako na pohodlie kačíc, tak na možnosť jednoduchého čistenia.

{googleads left}

U Dobrých majú kachník z paluboviek, to znamená bez škár a prievanu. Preto nepotreboval izoláciu, zato mu dopriali zatrávnenú strechu. “Veľké dvere využívame pre kontrolu kachníku, jeho čistenie a vetranie, malé dvierka pre vstup majú kačice otvorená po celý deň, zatvárame je len na noc. Okno, vybavené sieťou proti predátorom, je otvorené od jari do jesene,” popisuje chovateľ. Drevenú podlahu kachníku vystiela suchým senom, ktoré menia zhruba dvakrát do mesiaca.

Ak má vyhovujúce parametre, môžete bežca samozrejme ubytovať aj v stodole alebo nejakom murovanom domčeku. V zime je najdôležitejšie suchá podlaha, aby pri teplotách okolo nuly nešliapali v blate. “Blato im totiž potom primŕzať na beháky, potom sa im robia otlaky, začnú krívať a môžu aj zchromnout,” varuje Dobrý.

A pridáva historku, kedy riešil prvýkrát u jedného bežca nejaký zdravotný problém a kamarát, “psie a mačacie” veterinár sa mu priznal, že je to prvá kačica, ktorú vo svojej ordinácii vidí. Našťastie dal tip na šikovnú veterinárku, ktorá má starostlivosť o vtáctvo za svoju prioritu. Odkazy na schopných veterinára si dávajú chovatelia aj na internete.

Dôležité je kvalitné žrádlo a možnosť kúpania
Hovorí sa, že im stačí starý chleba a trochu pšenice. Možno krátkodobo áno, ale Petr Dobrý chce ale pre bežcov to najlepšie. “Predovšetkým chcem, aby boli zdraví. Je to vo finále jednoduchšie ako riešiť nejaké zdravotné problémy z nedostatku živín”.

Reklamy

Nie náhodou sa niekedy bežcom hovorí “tučniaky kačice” .Koupání je aj pre indickej bežcov nevyhnutnosťou, kvôli potrebnej starostlivosti o perie.
Kŕmia teda zmesí pre kačice VKCH2 (kŕmna zmes pre odchov kačica), v období preperovania a znášky vajec (teda v sezóne) ešte pridáva doplnkové vitamíny pre hydinu a vápnik vo forme nalámaných škrupín. Samozrejme, že kačice občas ocenia aj namočené staré pečivo, pšenicu alebo jačmeň. V zime im ešte prihadzuje sušenej žihľavy ako náhradu za zelené a dvakrát ročne pridá do krmiva prípravok na odčervenie.

“Nemusíte mať strach, že by pri plnej miske nežrali slimákmi. Pre behúne sú slimáci prioritou, k miske sa vracajú až po dôkladnom prieskume záhrady,” smeje sa chovateľ. “Skvelá správa pre záhradkárov je, že takmer nejedia zelené, takže záhony nechávajú bez povšimnutia, teda ak v nich práve nie sú slimáci a alebo dážďovky,” dopĺňa.

Nevyhnutnosťou je pre behúne aj voda v záhrade, teda možnosť kúpania. Síce nemajú vzhľadom k neustálemu pobehovanie na kúpanie toľko času ako iné druhy kačíc, ale potrebujú ju pre nutnú údržbu peria. A nemusí ísť práve o rybníček. Stačí im akýkoľvek “bazénik”, ideálne s možnosťou čistenia a výmeny vody. Okrasné jazierko z toho radšej vynechajte, urobili by vám z neho kašovitú mláku.
Zdroj: hobby.idnes.cz

 Ako skoncovať so slimákmi na záhrade ! Použite rušičku ? Či elektrinu ?

 

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *