Menu
OS na desktope? Vyskúšajte Android Oreo na počítači

OS na desktope? Vyskúšajte Androi…

Mobilný OS na desktope? ...

Zbrane budúcej vojny: elektromagnetickí "ničitelia počítačov"

Zbrane budúcej vojny: elektromagne…

Elektromagnetické pulz...

Čo si odniesol z návodu ISIS pre bezpečnú komunikáciu na internete

Čo si odniesol z návodu ISIS pre …

23. 11. 2015V reakcii na ...

Ktoré frekvencia používajú českí mobilní operátori?

Ktoré frekvencia používajú čes…

Zaujímate sa o konfigu...

NSA chcela zaviesť malware na Google Play a následne sledovať používateľa

NSA chcela zaviesť malware na Goog…

Malware, teda aplikáci...

NSA dokáže odpočúvať telefonáty aj z lietadla

NSA dokáže odpočúvať telefoná…

Pred odpočúvaním úd...

Ako spustiť príkazový riadok cmd.exe (ako správca)

Ako spustiť príkazový riadok cmd…

Hoci je grafické rozhran...

Ako získať kód Product Key pre Windows XP/ 7/ 8.1/ 10?

Ako získať kód Product Key pre W…

Niekedy potrebujeme získ...

Čistá inštalácia Windows 10 po upgrade (nemám produktový kľúč)

Čistá inštalácia Windows 10 po …

Vykonali sme úspešne up...

Ako vytvoriť bootovacie USB / DVD s Windows 10/8/7 všetky edície (home/ professional) x86 aj x64

Ako vytvoriť bootovacie USB / DVD …

Pokiaľ často inštaluje...

Prev Next
skafsqarhyazeubebgcazh-CNzh-TWhrcsdanlenettlfifrglkadeelhtiwhihuisidgaitjakolvltmkmsmtnofaplptrorusrslesswsvthtrukurvicyyi

Nie ste pripojení k internetu ? Nevadí, NSA si vás nájde pomocou rádia a ste odpočúvaný aj tak

Nie ste pripojení k internetu ? Nevadí, NSA si vás nájde pomocou rádia a ste odpočúvaný aj tak

 

Agentúra NSA pomocou nenápadné ploštice na diaľku odpočúva až 100 tisíc počítačov .
Tú do nich umiestnil agent , alebo dokonca nevedomky samotný sledovaný . Američania takto podľa informácií New York Times môžu sledovať aj stroje odpojené od internetu . Stačí im k tomu rádiové spojenie s prenosnou stanicou .

Americká tajná služba NSA má podľa uniknutých dokumentov aj dôveryhodných zdrojov prístup do desaťtisícov počítačov aj cez rádiovú plošticu .

 

Po všetkých informáciách , ktoré Edward Snowden vyniesol z NSA , už môže verejnosť len máločo prekvapiť . Počas minulých mesiacov vyšiel najavo ohromný rozsah celosvetového sledovanie internetovej komunikácie a už nezostáva veľa zákutí , kam by zvedavosť tajných služieb nedosiahla .

Ak to však niekto myslí s útokom vážne , určite o odpočúvanie internetovej komunikácie vie a dá si na ňu pozor . The New York Times teraz potvrdili , že NSA dosiahne aj na zariadení , ktoré nie sú pripojené k celosvetovej sieti . Stačí k tomu drobná ploštice . Niekedy vo forme nenápadne upraveného USB káblu , ktorý si nič netušiaci obeť kúpi v obchode , inokedy je to cielene implantované miniatúrne zariadenie , ktoré do sledovaného notebooku musí vložiť v nestráženej chvíli agent .
Podobné zariadenia je možné zakúpiť aj u nás, napr. spysop.sk alebo aj profesionálne WiFi riešenie u spoločnosti www.sigint.sk  

Zariadenie len pripojíte medzi klávesnicu, alebo SVG kábel a cez takzvaný keyloger sa informácia cez WiFi prenesie do sveta tomu kto to všetko nakonfiguroval – nastavil. Zariadenia vedia nie len zaznamenať všetko čo kto napísal na klávesnici, ale dokonca aj preniesť video prenos čo ste si na obrazovke prezerali. 

Komunikácia so zariadením môže prebiehať aj rádiovo , nezávisle na sieťovej karte počítača ( teda bez wi - fi i bez LAN pripojenie ) . Technológia , ktorú NSA využíva prinajmenšom od roku 2008 , umožňuje odpočúvať a dokonca aj na diaľku ovládať takto napichnutý počítač pomocou kufríkového rádiového zosilňovača , umiestneného v okruhu 12 km . V niektorých prípadoch môže odpočúvacie rádiové zariadenia do počítača vložiť priamo výrobca alebo distribútor .

Schéma prepojenia napichnutého zariadení s prenosnou kufríková stanicou : po tom , čo je počítač napichnutie , ho možno sledovať aj ovládať pomocou kufríkové stanice . Tá môže slúžiť aj ako zosilňovač pre ovládanie napr z centrály NSA .

Podľa informácií , ktoré si redaktori New York Times overili aj u predstaviteľov NSA , je podobným spôsobom odpočúvaných takmer 100 tisíc počítačov po celom svete . Dlhodobo vraj Američania monitorovali počítača čínskej či ruskej armády , drogových kartelov v Mexiku , ale aj niektorých úradov v rámci Európskej únie alebo u ázijských spojencov v boji proti terorizmu .

Zabránila NSA terorizmu ?

Podľa novej analýzy je rola odposluchov NSA pri prevencii útokov ( aspoň tých teroristckých ) zatiaľ sporná . Hoci sa agentúra oháňala " viac ako päťdesiatich prípady " , kedy sledovanie pomohlo zastaviť teroristov , bližšie skúmanie zatiaľ odhalilo skôr jednotky . Kvôli utajenia nemôžu byť takáto nákupný úplne spoľahlivá .

 

Agentúra NSA nazvala tento program ( krycie meno Quantum ) tzv " aktívna obrana " , teda preventívnym zásahom do súkromia , ktorý má zabezpečiť , že sa Američania včas dozvedia napríklad o plánovanom útoku . Oslovenie bezpečnostní experti použili prirovnanie k atómovým ponorkám za studenej vojny , ktoré sa pod hladinou vzájomne sledovali , a tak mohli veľmoci predvídať pohyb protivníka .

Zatiaľ čo pod hladinou sa Spojené štáty preháňali so Sovietskym zväzom , na kybernetickom poli sú hlavným protivníkom Číňania . Medzi najčastejšie ciele programu Quantum patrilo totiž čínske vojsko, ktoré Washington obviňoval z opakovaných kybernetických špionážou . Pritom práve Čínu prezident Obama výslovne kritizoval za podobné odpočúvacie praktiky , keď sa ukázalo , že Číňania napichli zariadenie The Times alebo Pentagonu .

Podľa NSA je však medzi týmito odposluchy zásadný rozdiel . " Aktivity NSA sa zameriavajú výlučne na overenej zahraničnej osoby , a to s cieľom získať informácie potrebné pre rozviedku , " povedala pre The New York Times hovorkyňa vani Vinesová . " Nevyužívame týchto kanálov ku krádeži obchodných tajomstiev cudzích spoločností , a to ani menom amerických spoločností , ani v ich prospech . " Naráža tak na opakované podozrenie , že Čína dáta získané pomocou svojej medzinárodnej rozviedky a kyberútokov využíva na získanie hospodárskej prevahy .

Ako skrotiť NSA ? Odborníci navrhli prezidentovi riešenie

Škandál , ktorý sa okolo NSA rozpútal v máji 2013 , zatiaľ smeruje k dôležitému predelu . Americký prezident Obama ustanovil koncom roka 2013 panel , ktorý má za úlohu posúdiť závažnosť odposluchov v USA . V decembri Obama dostal 300 stránkovou správu so 46 návrhmi . Jedným z motívov je obmedzenie hromadného zberu dát a väčšie obmedzenia a dohľad nad NSA .

 

Barack Obama sľúbil čiastočnú reformu praktík NSA , ktorej zásady chce priblížiť čím sôr . Predstaví závery odborného panelu a navrhnutá obmedzenia .

V piatok 17. januára vystúpi prezident Obama , aby odhalil svoj plán na obmedzenie a kontrolu tajných služieb . Podľa odborníkov oslovených denníkom The Guardian možno očakávať , že sa prezident bude riadiť odporúčaniami panelu odborníkov .

Medzi dôležité spory patrí napríklad to , čo by mala NSA urobiť s doteraz nazbieranými dátami . Z pohľadu Európanov je tiež dôležité , ako sa Obama postaví k ochrane práv na súkromie cudzincov . Doteraz totiž oficiálne vyjadrenie zdôrazňujú právo USA na prakticky neobmedzené odpočúvanie v zahraničí v záujme národnej bezpečnosti . Odborníci aj počítačové firmy však upozorňujú , že niektorými krokmi môže Amerika podkopať dôveru v počítačovej technológie amerických firiem , a tým výrazne znížiť ich šancu na úspech vo svete .

Ako pre The New York Times podotkol Richard Clarke , jeden z odborníkov v Obamovej bezpečnostnom paneli : " Je dôležitejšie , aby sme ochránili seba , než aby sme útočili na ostatné . Úmyselne deravé zabezpečenia a šifrovanie nám prinesie viac škody ako úžitku .

Ak o zraniteľnosti vieme my , budú o nej vedieť aj iní .

 

 

Naposledy zmenenéstreda, 26 február 2014 11:26
Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore