Menu
Zoznámte sa s robocrow: Stroje, ktoré vystreľujú laserové lúče s dlhým dosahom na vydesenie vtákov, nahrádzajú strašiaky

Zoznámte sa s robocrow: Stroje, kto…

Lasery sa náhodne pre...

Milióny áut môže odomknúť ktokoľvek. Novú chybu našli u Volkswagenu či Škody

Milióny áut môže odomknúť ktokoľvek…

Elektronika v autách tr...

Vinár menia zbrane v boji so škorcov. Namiesto poplašných diel, používajú plašiče od Slovenského výrobcu.

Vinár menia zbrane v boji so škorco…

Vinári versus škorce. Prá...

Zlodeji automobilov môžu odomknúť 100 miliónov Volkswagenov s jednoduchým bezdrôtovým hackom

Zlodeji automobilov môžu odomknúť 1…

STRUČNEAsi 100 miliónov a...

Zlodeji používajú špeciálne čítačku na krádeže áut. BMW bolo za dve minúty preč. Keyless ? KEYLESS-GO

Zlodeji používajú špeciálne čítačku…

Zlodeji používajú špeciál...

Ako nainštalovať Linux po boku Windows (návod)

Ako nainštalovať Linux po boku Wind…

 Po zapnutí počítača si j...

Najjasnejší objekt na nočnej oblohe v roku 2018 Rocket Lab vypustili na orbitu The Humanity Star

Najjasnejší objekt na nočnej oblohe…

Rocket Lab vypustili na o...

Najčastejšie mýty v poskytovaní prvej pomoci

Najčastejšie mýty v poskytovaní prv…

Najčastejšie mýty v posky...

Dravé vtáky vedia využívať oheň, boli nasadené plašiče t.j. rušiče.

Dravé vtáky vedia využívať oheň, bo…

Operení podpaľači ? Austr...

Varoval všetkých pred raketovým útokom - Havaj

Varoval všetkých pred raketovým úto…

Moderné technológie výraz...

Prev Next
Slovak Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Opäť potvrdené Skype je odpočúvané. Tajné služby vedia odpočúvať Skype: hovory i textové správy Doporučený

Ruské tajné služby môžu odpočúvať hovory používateľov Skype, tvrdí ruský denník Vedomosti.

A čínske úrady zase sledujú textové správy posielané cez Skype, ak obsahujú určité kľúčové slová, odhalil americký študent. Aktivisti tlačia na Microsoft, aby otvorene vysvetlil, akým spôsobom aplikácie Skype komunikuje.
Obľúbený komunikačný program Skype spoločnosti Microsoft používajú milióny ľudí po celom svete.
Jeho vývojári sú hrdí na to, ako je program jednoduchý na používanie a pritom si v zákulisí poradia s radom situácií (viac v našom rozhovore s českým šéfom vývoja Skype).

Uzavretý P2P komunikačný protokol, ktorý prepája dva komunikujúce počítača, ale dáva priestor dohadom, ako je to s bezpečnosťou Skype, akým spôsobom je šifrovaná a kto ju môže odpočúvať.

Rusko vraj dokáže odpočúvať Skype
Ruský denník Vedomosti uviedol, že ruské tajné služby sú schopné odpočúvať konverzácie prenášané programom Skype.
Denníku to povedali Maxim Emm, šéf firmy Peak Systems, a Ilja Sachkov, šéf Group-IB. Podľa Emma je možné prepnúť program Skype do špeciálneho režimu, v ktorom sú šifrovacie kľúče generované serverom, nie počítačom či telefónom, na ktorom Skype beží. Vďaka tomu je teoreticky možné konverzáciu rozšifrovať.

Ruské tajné služby údajne majú "na vyžiadanie" k týmto možnostiam odpočúvanie prístup. Denník Vedomosti tiež uviedol, že ruské ministerstvo vnútra sa odmietlo vyjadriť. Nemenovaný zdroj však denníku potvrdil, že "odpočúvanie Skype nie je pre ruskú políciu problém." Denník tiež špekuluje, že Microsoft mohol dať ruskej tajnej službe k dispozícii zdrojový kód komunikačných protokolov, čo by síce samo o sebe nezaručilo odposluch, ale mohlo by to uľahčiť nájdenie chyby či medzierku, ktorá by odposluch umožnila.

Číňania majú upravený Skype, počítač reaguje na niektoré slová
Z iného konca odhalil odpočúvanie Skype americký študent informatiky Jeffrey Knockel z Univerzity v Novom Mexiku. V Číne sú užívatelia, ktorí si chcú stiahnuť program Skype z adresy skype.com, presmerovanie na server skupiny TOM Online. Užívatelia si tu stiahnu alternatívnu verziu programu Skype (ďalej TOM-Skype), ktorá umožňuje komunikáciu podobne ako bežný Skype a tiež nesie klasické modré logo Skype.


Skype.TOM.com ponúka na stiahnutie verziu programu Skype
Podľa Knockelovy analýzy však program sleduje určité slová, o ktorých potom centrálny server informuje. Zoznam týchto slov je v programe zašifrovaný, a mladému programátorovi sa ho podarilo odfiltrovať a neskôr aj rozšifrovať. Vodítkom mu bol anglická nadávka "f * ck", vďaka ktorej sa mu podarilo odhaliť ďalšie slová, podľa ktorých TOM-Skype rozhodne, že je to podozrivá správa. Takáto správa je potom špeciálne sledovaná. Na zozname našiel dvadsaťsedemročný mladík asi dvetisíc slov, vrátane konkrétnych adries, mien alebo symbolických dát a čísel.

Knockelův výskum nadväzuje na predchádzajúce poznatky bezpečnostného experta priehlavku Villeneuva, ktorý už v roku 2008 o tejto upravenej verzii Skypu a jej podozrivom správaní informoval.

Buďte transparentný, žiadajú odborníci a aktivisti Skype
V januári 2013 spísala skupina odborníkov, aktivistov a novinárov otvorený list spoločnosti Skype. Žiadajú v ňom Microsoft a Skype o otvorené zverejnenie toho, ako komunikačný protokol funguje, kto ho môže odpočúvať a ako Microsoft reaguje na prípadné požiadavky polície alebo vlády. "Mnoho užívateľov používa Skype pre súkromnú komunikáciu a spoliehajú na jeho bezpečnosť - či už sú to aktivisti v krajinách s autoritatívnym režimom, novinári komunikujúce s utajenými zdrojmi alebo užívatelia, ktorí chcú hovoriť diskrétne o súkromných alebo obchodných záležitostiach," stojí vo vyjadrení.

Je preto nešťastné, pokračuje list, že títo používatelia ani odborníci, ktorí im radia, nevedia, ako sa Skype k bezpečnosti stavia a ako môže zabezpečiť utajenie obsahu správ v jednotlivých štátoch.

Autori otvoreného listu žiadajú okrem iného pravidelnú správu, v ktorej by Skype zverejnil:
aké dáta poskytuje tretím stranám,
koľko žiadostí od rôznych vlád dostal a ako na ne reagoval,
aké dáta Microsoft a Skype o užívateľoch zhromažďuje,
čo môžu tretie strany o užívateľoch zistiť,
aký je vzťah medzi TOM-Skype a čínskou vládou,
ako sa Skype stavia k Cale a NSL (teda v podstate ako reaguje na požiadavky amerických orgánov)
Microsoft vzápätí uviedol, že pracuje na reakciu na list. Ďalej dodal, že "dlhodobo spolupracuje s vládami po celom svete na navrhnutie postupov, ktoré zabezpečia efektívne dodržiavanie bezpečnosti a súkromia na sieti."
Autor: Pavel-Kasik

Naposledy zmenenésobota, 16 marec 2013 20:29
Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore