Menu
Zoznámte sa s robocrow: Stroje, ktoré vystreľujú laserové lúče s dlhým dosahom na vydesenie vtákov, nahrádzajú strašiaky

Zoznámte sa s robocrow: Stroje, kto…

Lasery sa náhodne pre...

Milióny áut môže odomknúť ktokoľvek. Novú chybu našli u Volkswagenu či Škody

Milióny áut môže odomknúť ktokoľvek…

Elektronika v autách tr...

Vinár menia zbrane v boji so škorcov. Namiesto poplašných diel, používajú plašiče od Slovenského výrobcu.

Vinár menia zbrane v boji so škorco…

Vinári versus škorce. Prá...

Zlodeji automobilov môžu odomknúť 100 miliónov Volkswagenov s jednoduchým bezdrôtovým hackom

Zlodeji automobilov môžu odomknúť 1…

STRUČNEAsi 100 miliónov a...

Zlodeji používajú špeciálne čítačku na krádeže áut. BMW bolo za dve minúty preč. Keyless ? KEYLESS-GO

Zlodeji používajú špeciálne čítačku…

Zlodeji používajú špeciál...

Ako nainštalovať Linux po boku Windows (návod)

Ako nainštalovať Linux po boku Wind…

 Po zapnutí počítača si j...

Najjasnejší objekt na nočnej oblohe v roku 2018 Rocket Lab vypustili na orbitu The Humanity Star

Najjasnejší objekt na nočnej oblohe…

Rocket Lab vypustili na o...

Najčastejšie mýty v poskytovaní prvej pomoci

Najčastejšie mýty v poskytovaní prv…

Najčastejšie mýty v posky...

Dravé vtáky vedia využívať oheň, boli nasadené plašiče t.j. rušiče.

Dravé vtáky vedia využívať oheň, bo…

Operení podpaľači ? Austr...

Varoval všetkých pred raketovým útokom - Havaj

Varoval všetkých pred raketovým úto…

Moderné technológie výraz...

Prev Next
Slovak Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Lacný domáci alarm sa nemusí vyplatiť. Nemá bezpečné kódovanie a nevie sa pripojiť k pultu centrálnej ochrany.

Bezdrôtové GSM alarmy dnes kúpite už za niekoľko stovák. Hoci sa v porovnaní s drahšími tvária rovnako spoľahlivo, nemusíte s nimi uspieť v okamihu, keď sa ich rozhodnete pripojiť k pultu centralizovanej ochrany (PCO). Alebo jeho nespoľahlivosť zistíte po vykradnutí Vášho domova alebo kancelárie.

 

"Kto len trochu váha nad tým, že by domáci alarm niekedy chcel pripojiť k pultu (PCO), mal by pred nákupom konzultovať poskytované strážny služby a opýtať sa po parametroch, ktoré by systém mal mať," Je najdôležitejšie, aby alarm vedel odovzdávať dáta pomocou štandardizovaného kódovaného protokolu.

 "Jednoduché GSM alarmy vôbec nepočítajú s tým, že by ich niekto chcel pripájať k pultu. Takže vám spoľahlivo pošlú SMS do mobilu s upozornením, že nastal poplach. Súčasné pulty ochrany – ktoré zabezpečia pri narušení Vášho objektu strážcu ktorý zaistí páchateľa na mieste, alebo vyhodnotí situáciu. Lacnejšie alarmi tieto informácie nemusia vedieť odoslať a následne ich nemá kto vyhodnotiť. Alebo len obmedzene. Keď ale alarm vie napríklad Ring či Contact ID, na pult sa dostane rovno informácie, ktoré z čidiel poplach hlási, a výjazdová skupina SBS tak môže ísť naisto. Napríklad nie to, že by sa do bytu niekto vlámal, ale že sa len zvýšila teplota v miestnosti, čo môže znamenať nielen požiar, ale napríklad aj zabudnutú zapnutú žehličku či rúru. Zároveň treba nahlási aj to, že dochádzajú v snímači baterky, čo sa u jednoduchých alarmov vôbec nemusíte dozvedieť, takže vám zostane nefunkčné, "popisuje rozdiely medzi systémami.

Výhody "inteligentnejších" systémov sú jasné, majú však vadu: sú drahšie. Kým sady jednoduchých systémov kúpite od piatich tisíc korún, napríklad nová jednoduchá sada Azor od výrobcu Jablotron, ktorá spĺňa vyššie opísaná kritériá, stojí cca 500€. Zato ponúka aj komfort pre ľudí, ktorí nechcú riešiť kódovanie pomocou klávesníc, tu stačí stlačiť spínač a kľúčenkou zakódovať alebo odkódovať po príchode domov. Samozrejmosťou je aj šifrovaná komunikácia medzi čidlami a senzormi.

"Tento cenový rozdiel tu jednoducho je. Keď si vezmete aj ďalšie osvedčené systémy ako napríklad Paradox alebo Galaxy, proste alarm, ktorý vie kódovanie, bude vždy drahšie,"

Vyskúšali sme, či je amatérska inštalácia Azory skutočne tak jednoduchá, ako tvrdí výrobca.

Budete potrebovať len hmoždinky a vŕtačku na privítanie pohybového senzora a počítač na inštaláciu programu, ktorým sa nastaví takzvaný komunikátor, srdce alarmu.

Krok za krokom

Pripojte komunikátor pomocou adaptéra do siete napätia a pomocou adaptéra ho pripojte k počítaču. Spustite program, ktorý ste mali priložený na inštalačnom CD.

 Komunikátor pripojíte cez USB kábel do počítača a nastavíte si všetko potrebné.

K základnej sade Azory sú pripojené jeden pohybový a jeden magnetický čip, je určený pre malé byty, alebo kancelárie. Sadu môžete rozšíriť až na desať čipov, vrátane požiarneho hlásiča. A na desať užívateľských kľúčeniek k aktivácii a deaktivácii alarmu.

Pohybové čidlo sa umiestňuje do rohu miestnosti. Jeho šošovka by nemala smerovať proti oknu a proti radiátora, kde by prúd horúceho vzduchu mohol rozhýbať záclony. Ak je teda v rohu, kde na jednej zo stien je radiátor, umiestnite ho zhruba desať centimetrov od rohu.

Montážna základňa je tvarovaná tak, aby sa čidlo na nej nasadilo pod uhlom 45 stupňov. Privŕtajte ju do steny.

 

Pretože sa snímač dáva väčšinou do rohu miestnosti, je nosná doska tvarovanie pod uhlom 45 °.

 Rozmontované čidlo

 

Na priskrutkovanú doštičku sa zaklapne dno snímača.

Potom postupne zosadí ďalšie diely snímača: vložte batérie do základnej dosky s plošnými spojmi, vložte do tela snímača a nakoniec celok nasaďte do montážnej dosky. Nakoniec nasaďte kryt snímača. Rozsvieti sa dióda, ktorá bude zhruba po dobu piatich minút svietiť. To znamená, že snímač skúšobni monitoruje miestnosť a pohyb v nej. Potom kvôli úspore batérií zhasne. V snímači batéria vydrží zhruba dva roky.

 

Nakoniec sa nasadí kryt s šošovkou.

 

Dverný magnetický kontakt

Podobný proces opakujte aj na magnetickom senzore určenom pre dvere a okná. Ideálne je, keď sú obaja členmi čidla od seba vzdialené zhruba päť milimetrov.

 Nie je potrebné stláčať číselný kód, iba stlačíte vypínač do polohy zablokovať alebo odblokovať a prejsť čipom.

Sada Azor je od výrobcu nakonfigurovaná tak, že sa jednotlivé členov s komunikátorom vzájomne nájdu. Keď sa pozriete do programu alarmu, nájdete ich v zozname používaných členov zostavy. Je ale možné pridávať ďalšie časti aj tak, že do programu napíšete priloženej číslo a komunikátor si podľa neho prvok vyhľadá.

Optimálne podmienky pre inštaláciu

Komunikátor umiestnite do miestnosti, kde máte zásuvku, aby ste ho mohli pripojiť k sieti a kde je zároveň dostatočne silný signál operátora, ktorého si zvolíte. Východiskovým operátorom sady je T-mobil, možno ho ale aj vymeniť podľa kompatibility s vaším vlastným operátorom či podľa optimálneho pokrytia signálom. Silný signál je podmienkou pre výpadkov a falošných poplachov.


Alarm môžete používať buď len pre hlásenie do svojho mobilu, alebo ho nechať pripojiť k pultu centralizovanej ochrany. Niektoré spoločnosti ponúkajú aj skúšobné pripojenie, kedy najskôr neplatíte za pripojenie. Montáž samotnú zvládnete určite sami, ale niektorí montážnici ponúkajú inštaláciu zadarmo, hradíte len dopravu. Získate tým navyše odborné poradenstvo, ktoré v praxi znamená obmedzenie falošných poplachov.

Stráženie pomocou PCO

Stojí mesačne okolo 20-50eur. Dojazdové časy ochranky sa pohybujú okolo 10 minút. Výjazd ochranky nemá primárne za úlohu stíhať zlodeja, ale ochrániť majetok proti následným ďalším škodám, aj keď sa často stáva, že "nachytá" zločinca priamo na mieste. Tým, že prenecháte zásah ochranke, vyhýbate sa riziku stretu s ozbrojeným zlodejmi, navyše služba bude na mieste určite rýchlejšie ako vy.
Alebo si jednoducho zakúpte vysoko profesionálny systém od Ruského výrobcu, ktorý Vám zaručene podá informáciu o narušení Vášho pozemku.

Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore