Menu
GENERÁTOR OZÓNU pre čistenie priestoru od koronavírusov, hlodavcov, vrátane ich odplašenia

GENERÁTOR OZÓNU pre čistenie pri…

Profesionálny generátor...

Vreckový detektor „ploštíc“ iDetektor Raksa-120

Vreckový detektor „ploštíc“ …

Väčšina odpočúvacíc...

Laserom proti škorcom! Na Morave chráni vinice nová technológia

Laserom proti škorcom! Na Morave c…

 Vinári na Južnej M...

Softvér zadarmo: oprava Windows či prevod textu do hovoreného slova

Softvér zadarmo: oprava Windows č…

Osvedčená sada aplikác...

Masky a respirátory dostupné cez Gearbest, anglický obchod ale doručenie do 7 dní.  Všetko na sklade !

Masky a respirátory dostupné cez …

Situáciu okolo Corona v...

Ultrazvuková rušička proti neželanému odpočúvaniu

Ultrazvuková rušička proti neže…

Vedci z University of Chi...

Čo si odniesť z návodu ISIS pre bezpečnú komunikáciu na internete

Čo si odniesť z návodu ISIS pre …

V reakcii na vojnu, ktor...

NÁVOD: Ako jednoducho a rýchlo spustiť OS Android na vašom počítači

NÁVOD: Ako jednoducho a rýchlo sp…

Dajme tomu, že potrebuje...

Softvér z druhej ruky možno legálne kúpiť alebo predať, stačí splniť podmienky

Softvér z druhej ruky možno legá…

Za akých okolností je m...

Porušuje Rakúsko neutralitu? Odpočúvacie zariadenie USA z čias studenej vojny priamo pri Slovensku

Porušuje Rakúsko neutralitu? Odpo…

Porušuje Rakúsko neutra...

Prev Next
skafsqarhyazeubebgcazh-CNzh-TWhrcsdanlenettlfifrglkadeelhtiwhihuisidgaitjakolvltmkmsmtnofaplptrorusrslesswsvthtrukurvicyyi

Novinári sa nechali odpočúvať. Zajtra možno bude na rade Váš GSM mobil.

 

Novinári z britskej BBC súhlasili s malým experimentom. Nechali sa odpočúvať. Bezpečnostné výskumníci nesledovali len ich komunikáciu, ale aj pohyb. Šifrovanie starého GSM technikám 21. storočia nestačí ...

 

Technológia GSM je z hľadiska rýchlosť vývoja v IKT už stará a model jej šifrovanie je pre moderné technológie detskou hračkou.
Tvrdí to odborníci na bezpečnosť telekomunikácií, keď celkom jednoducho odpočúvali novinárov z britskej BBC.
Tí sa sledovaním vopred súhlasili.

 Ak si myslíte, že odposluch ľudí je možný len vtedy, ak sa zúčastňujú toho nejako cez súd a políciu mobilný operátor alebo je nastrčený niekde ploštice, nie je tomu tak. Je jedno, či je človek práve doma, v kancelárii alebo vyjde niekam do mesta - útočník kvôli slabinám v GSM môže volajúceho i volaného na telefóne pohodlne odpočúvať.

Ukázali to dvaja výskumní pracovníci Karten Nohl a Sylvain Munaut.
Tým sa podarilo nájsť jednoduchý a lacný spôsob, ako hovory odpočúvať.
Sami hovoria, že potom, čo si na svete najpoužívanejšie technológii GSM preklepli, zistili, že z hľadiska dnešných bezpečnostných štandardov je vo všetkých aspektoch bezpečnosti a ochrany súkromia dosť zaostalá.

 GSM (Global System for Mobile Communications / Globálny Systém pre Mobilnú komunikáciu) je pritom štandardne využívanou technológiou na všetkých kontinentoch. Používajú ju miliardy ľudí. Nohl s Munautem sieť vyvinutou v 80. rokoch nástrojmi z 21. storočia však označujú za ľahko zraniteľnú. (Technické prevedenie GSM bolo hotovo v roku 1987, roku 1990 potom technická špecifikácia.)

Postup Nohla a Munauta bol pritom celkom jednoduchý - použili tak ako mnohí iní hackeri a cracker v rôznych oblastiach techniku reverzného inžinierstva. Skrátka otočili matematický algoritmus, ktorý sa stará o šifrovanie v systéme. Vďaka tomu potom už bolo ľahké vybrané hovory sledovať a odpočúvať.


Hovorí sa, že v jednoduchosti je sila - obom expertom na odpočúvanie stačil notebook a upravený mobilný telefón. Pre svoje účely použili určitý typ mobilu značky Motorola, v ktorého operačnom systéme boli vykonané potrebné zmeny a získané informácie potom využili k napísaniu vlastného softvéru, ktorý je schopný získať skryté technické informácie zo základňových mobilných staníc.

Potom novinárom z BBC predviedli, ako možno nájsť vybrané mobilné zariadenia, ako sledovať jeho pohyb na viac ako pol kilometra a ako z neho vydolovať informácie vrátane hovorov.

BBC uviedla, že Nohl ani Munaut nemajú v pláne svoju techniku detailne popísať na webe ani uvoľniť potrebné nástroje pre sledovanie. Obaja však varujú, že je len otázkou času, až to namiesto nich urobí niekto iný. Situácia vraj nie je nepodobná tomu, keď išlo hovory cez analógové telefóny ľahko odpočúvať len pomocou obyčajných rádiových scannerov (prijímačov).

Oslovenie odborníci na telekomunikačné bezpečnosť slabiny GSM a techniku Nohla a Munauta označujú za reálny a vážny problém. "Nebude trvať dlho, než si tú prácu s tým dá niekto iný," povedal Oliver Crofton, riaditeľ spoločnosti Vigilante Beskope.

Crofton BBC tiež prezradil, že keď jeho firma preskúmala rôzne mobilné zariadenia, sa zistilo, že asi štvrtina z nich obsahuje modifikovaný softvér alebo hardvér tak, že telefón o sebe môže ľahko posielať informácie, ako je poloha, textové správy alebo kontakty. "Nehovoríme tu o hrách pubertiakov, ale o organizovanom zločine, záludných novinároch a vydierači," dodal.

Na slabinu, ktorú odhalili Karten Nohl a Sylvain Munaut, reagovala aj asociácia GSMA (GSM Association). Tá uviedla, že chyba sa týka staršie implementácie GSM. To však neznamená, že by nebola používaná celosvetovo. Stále je (ostatne ako Nohl s Munautem dokázali).Chybou je tiež to, že keď bolo GSM vo svete koncom 80. rokov nasadzované, nikto si nemyslel, že tá istá technológia bude používaná aj za viac ako 20 rokov. Toto BBC povedal aj Charles Bookson, šéf bezpečnostné skupiny z Asociácie GSM. "Vedeli sme, že ako bude technológia starnúť, bude sa objavovať čoraz viac dier." Ohľadne použitého zabezpečenia, v tomto prípade už slabého šifrovania, povedal, že v tej dobe použité algoritmy boli silné a nič nebránilo ich nasadenie. Že niektoré algoritmy a ich implementácia časom "starnú", a preto už bezpečné nie sú, vedia aj užívatelia bezdrôtových sietí, ktorým nie je doporučované pre zabezpečenie WiFi siete používať starý typ WEP (Wired Equivalent Privacy), ale najlepšie WPA2. Asociácia GSM všetkým svojim 750 členom z radov mobilných operátorov v minulosti radila, aby v záujme väčšieho zabezpečenia svojej siete inovovali. Ako je zrejmé, niektorí operátori ale zastaranosť sietí podcenili.

 

Brookson si ale nemyslí, že by spôsob útoku, ktorý predviedli Karten Nohl a Sylvain Munaut, nejako udomácnil. "Áno, tento typ útokov sa dá urobiť, ale nie sú práve tým, čo by robil normálny človek." Tento argument však nerieši ten základný problém, a to že odpočúvanie sú relatívne jednoduché a dostupné pre tých, kto je sú schopní vykonať. Nie totiž každý človek o odpočúvanie ľudí stojí. Kto áno, má ale šancu.

Brooksonova slová potvrdil analytik Nigel Stanley, ktorý sa sám testovaním bezpečnosti mobilných prístrojov zaoberá. Ani on si nemyslí, že by sa tento typ útokov nejako zásadne rozšíril - domnieva sa, že v rámci laboratórneho testovania je síce možné diery v GSM študovať a zneužiť vcelku dobre, pretože má človek prístup ku všetkým pomôckam, ale v teréne už to také ľahké nie je. "Ak si ľudia pôjdu von, prejdú sa ulicou a budú sa snažiť odpočúvať niečí rozhovory v reálnom čase, bude to trochu ťažšie."

Ak ľudia chcú zvýšiť bezpečnosť svojich hovorov, majú možnosť dnes používať moderné telefóny so softvérom, ktorý ich komunikáciu šifruje ďaleko lepšie, a taký majú použiť mobilnú sieť tretej generácie 

Čo sa softvéru pre šifrovanie hovorov a SMS týka, pripomeňme vlaňajšiu kauzu, kedy česká softvérová spoločnosť CircleTech vyšla na verejnosť s tým, že na ňu Bezpečnostná informačná služba (BIS) vyvíjala nátlak, aby do svojho softvéru pre šifrovanie komunikácie zabudovala zadné vrátka - teda aby sa komunikácia dala odpočúvať. S informáciou prišiel vlani v septembri denník Mf Dnes.

 


Firma hovorila o vydieranie - BIS chcela zisťovať obsah šifrovaných krátkych textových správ i hovorov a za odmenu spoločnosti CircleTech ponúkala peniaze. Spolumajiteľ firmy Jiří Šatánek si zo schôdzok s dôstojníkmi ale zaobstaral skrytý zvukový záznam. "Máte možnosť si zabezpečiť príjem, ktorý nemusíte zdaniť. Dajme tomu, "povedal v nahrávke, ktorú firma zverejnila, jeden z dôstojníkov BIS.

Keď to nešlo po dobrom, BIS to skúsila aj akosi po zlom, keď jej dôstojník pánovi Šatánkovi povedal, že "my s ľuďmi a firmami normálne komunikujeme. Operatívny činnosť sa robí inak. Tam potom nastupujú iní ľudia, ktorí nemajú chuť sa s niekým baviť. "

 

"Určitý typ mobilu značky Motorola", konkrétne C123.

 

 "Vykonané potrebné zmeny", konkrétne Osmocote

 

Naposledy zmenenésobota, 15 február 2014 23:21
Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore