Menu
GENERÁTOR OZÓNU pre čistenie priestoru od koronavírusov, hlodavcov, vrátane ich odplašenia

GENERÁTOR OZÓNU pre čistenie pri…

Profesionálny generátor...

Vreckový detektor „ploštíc“ iDetektor Raksa-120

Vreckový detektor „ploštíc“ …

Väčšina odpočúvacíc...

Laserom proti škorcom! Na Morave chráni vinice nová technológia

Laserom proti škorcom! Na Morave c…

 Vinári na Južnej M...

Softvér zadarmo: oprava Windows či prevod textu do hovoreného slova

Softvér zadarmo: oprava Windows č…

Osvedčená sada aplikác...

Masky a respirátory dostupné cez Gearbest, anglický obchod ale doručenie do 7 dní.  Všetko na sklade !

Masky a respirátory dostupné cez …

Situáciu okolo Corona v...

Ultrazvuková rušička proti neželanému odpočúvaniu

Ultrazvuková rušička proti neže…

Vedci z University of Chi...

Čo si odniesť z návodu ISIS pre bezpečnú komunikáciu na internete

Čo si odniesť z návodu ISIS pre …

V reakcii na vojnu, ktor...

NÁVOD: Ako jednoducho a rýchlo spustiť OS Android na vašom počítači

NÁVOD: Ako jednoducho a rýchlo sp…

Dajme tomu, že potrebuje...

Softvér z druhej ruky možno legálne kúpiť alebo predať, stačí splniť podmienky

Softvér z druhej ruky možno legá…

Za akých okolností je m...

Porušuje Rakúsko neutralitu? Odpočúvacie zariadenie USA z čias studenej vojny priamo pri Slovensku

Porušuje Rakúsko neutralitu? Odpo…

Porušuje Rakúsko neutra...

Prev Next
skafsqarhyazeubebgcazh-CNzh-TWhrcsdanlenettlfifrglkadeelhtiwhihuisidgaitjakolvltmkmsmtnofaplptrorusrslesswsvthtrukurvicyyi

Technika na ochranu informácií

Pre zamedzenie úniku informácií cez odpočúvací prostriedok, i po jeho prípadnom nájdení, je nutné daný priestor chrániť. V tomto článku budú popísané spôsoby ochrany proti rôznym druhom odpočúvacích prostriedkov.

 

Ochrana proti rádiovému odpočúvaniu

 Rádiové analyzátory pracujú na kontrole a vyhodnotení rádiového spektra. Rádiovému odpočúvaniu nezamedzia, iba ich veľmi spoľahlivo odhalia a lokalizujú. 

Základný princíp činnosti spočíva v zapísaní aktívnych rádiových signálov do pamäte prístroja vyškoleným pracovníkom, vyhodnotenie týchto signálov a zapnutím prístroja do polohy SCAN.

V tomto režime jednotka automaticky kontrolu rádiové spektrum a porovná aktuálne rádiové signály so zaznamenanými. V prípade, že je nájdená frekvencia, ktorá nie je v pamäti prístroja, je užívateľ upozornený vizuálne, prípadne akusticky. Jednotlivé typy sa líšia predovšetkým šírkou pásma, ktoré dokážu kontrolovať a v rýchlosti tejto kontroly.

Jammer je rušička určená pre narušenie všetkých mikrofónov v jej dosahu, teda znemožňuje poriadenie akéhokoľvek zvukového záznamu cez mikrofón, diktafón, mikrofón kamery, rádiomikrofón a ďalšie podobné zariadenia.
Existujú rôzne druhy týchto rušičiek pre rôzne frekvencie, je teda možné rušiť signály GSM, CDMA, WiFi a ďalšie.

 

Ochrana proti snímaniu informácií z okien alebo stien

 

Jednou z možností prevádzania odpočúvania je kontaktné či bezkontaktné snímanie akustických informácií zo stien či okien subjektu.
Táto forma odpočúvania nevyžaduje priamy prienik do záujmového priestoru. Pre svoju činnosť využíva skutočnosti, že zvuk je mechanické vlnenie, ktoré je možné na diaľku snímať a spätne prevádzať na užitočnú informáciu.
Šumový generátor produkuje biely šum, ktorý dokáže hovor prekryť vlastným vlnením a zabráni tak spätnému prevodu vlnenia na akustickú informáciu. Minimálna nevýhoda tohto riešenia spočíva v tom, že biely šum je počuteľný a užívateľovi sa javí ako zapnutá klimatizácia.

 

Najväčšie nebezpečie pre nelegálne získavanie informácií v sebe však dnes skrývajú rôzne elektronické prístroje bežnej spotreby – mobilné telefóny, PDA a podobne. Zamedziť nahrávanie na tieto prostriedky sa účinne darí iba pomocou šumového. Nevýhodou je vysoká úroveň šumu nutná ku kvalitnému prekrytiu. Obrovskou výhodou je potom to, že ani z najdôvernejších jednaní si protistrana neodnesie žiadnu použiteľnú nahrávku.

 

SNG je inteligentný výkonový šumový generátor umožňujúci pripojenie až 100 piezokeramických akustických meničov, až 12 nízkoimpedančných reproduktorov, alebo ich vzájomnú kombináciu. Účelom zašumenia je zaistiť ochranu priestoru proti odpočúvaniu využívajúceho všetky formy snímania zvuku z okien, stien, prípadne i z iných predmetov pokiaľ útočníkov systém využíva ako prienik do priestoru okna alebo steny miestnosti. Inštaláciou piezomeničov na vnútorné steny nábytku, stolov a ďalších predmetov vo vnútri kancelárie je možné realizovať vhodnou doplnkovou ochranou proti operatívne umiestneným prenosným odpočúvacím prostriedkom.

 

Faradayova klietka

 

V niektorých špeciálnych prípadoch, kedy klient nie je ochotný obsluhovať a kontrolovať vyššie zmieňované technické prostriedky a má maximálne nároky na ochranu proti odpočúvaniu, môže sa priestor vybaviť Faradayovou klietkou.

 

Jedná sa o najnáročnejšiu a zároveň najspoľahlivejšiu ochranu proti odpočúvaniu. Obvykle sa postupuje výberom najvhodnejšieho priestoru v objekte, prevedie sa úprava elektroinštaláciou (do priestoru sa privedie iba 1 napájací kábel, sú odstránené všetky ostatné sieťové pripojenia – telefóny a PC).

Na toto vedenie je pripojený sieťový filter. Potom je na steny miestnosti nainštalovaná sieť piezomeničov pre zamedzenie kontaktného snímania informácií z plášťa miestnosti, na ňu je nalepená špeciálna medená fólia (existujú rôzne druhy v závislosti na požadovanom útlme). Táto fólia je prekrytá omietkou.

Do okien sú nainštalované špeciálne pokované sklá a je prevedená úprava dverí potiahnutím samolepiacej fólie, prípadne sa inštalujú i špeciálne dvere a zárubne. Všetko je uzemnené. Prevedie sa meranie, ktoré určuje výsledný útlm.

Tento výsledok je konfrontovaný s požadovaným útlmom. Pokiaľ je potreba, inštaluje sa ďalšia vrstva fólie. Následne sa dokončia všetky ostatné interiérové úpravy a inštaluje sa pamäťový rádiový analyzátor a šumový generátor. Samozrejmosťou pre túto miestnosť je dodržiavanie režimu vstupu a pobytu cudzích osôb v týchto priestoroch.

Naposledy zmenenéstreda, 17 september 2014 22:35
Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore