Menu
Zoznámte sa s robocrow: Stroje, ktoré vystreľujú laserové lúče s dlhým dosahom na vydesenie vtákov, nahrádzajú strašiaky

Zoznámte sa s robocrow: Stroje, kto…

Lasery sa náhodne pre...

Vinár menia zbrane v boji so škorcov. Namiesto poplašných diel, používajú plašiče od Slovenského výrobcu.

Vinár menia zbrane v boji so škorco…

Vinári versus škorce. Prá...

Zlodeji automobilov môžu odomknúť 100 miliónov Volkswagenov s jednoduchým bezdrôtovým hackom

Zlodeji automobilov môžu odomknúť 1…

STRUČNEAsi 100 miliónov a...

Zlodeji používajú špeciálne čítačku na krádeže áut. BMW bolo za dve minúty preč. Keyless ? KEYLESS-GO

Zlodeji používajú špeciálne čítačku…

Zlodeji používajú špeciál...

Ako nainštalovať Linux po boku Windows (návod)

Ako nainštalovať Linux po boku Wind…

 Po zapnutí počítača si j...

Najjasnejší objekt na nočnej oblohe v roku 2018 Rocket Lab vypustili na orbitu The Humanity Star

Najjasnejší objekt na nočnej oblohe…

Rocket Lab vypustili na o...

Dravé vtáky vedia využívať oheň, boli nasadené plašiče t.j. rušiče.

Dravé vtáky vedia využívať oheň, bo…

Operení podpaľači ? Austr...

Varoval všetkých pred raketovým útokom - Havaj

Varoval všetkých pred raketovým úto…

Moderné technológie výraz...

Čo robiť so zraniteľným občianskym eID? Odporúčania - aktualizácia 1

Čo robiť so zraniteľným občianskym …

Štát konečne avizuje, k...

Každá siedma pokladnica má mať upravený softvér, daniari chystajú online evidenciu po vzore ČR

Každá siedma pokladnica má mať upra…

Kontroly colníkov ukazu...

Prev Next
Slovak Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Rozložili Silk Road v USA, Bitcoin mena sa zakolísala

Spojené štáty americké v stredu zatvorili populárne webové trhovisko Silk Road, v ktorom sa vo veľkej miere predávali ilegálne produkty.
K zatvoreniu prišlo po utorkovom zatknutí prevádzkovateľa trhoviska. 

 

Silk Road bol v prevádzke približne až 2.5 roka vďaka použitiu dvoch technológií umožňujúcich maskovať jeho servery, predávajúce aj nakupujúce osoby a prevádzkovateľa, Tor a Bitcoin. 

 Služba bola prevádzkovaná ako tzv. skrytá Tor služba a pre prístup k nej tak bolo potrebné využiť sieť Tor.
Za tovar, medzi ktorým boli okrem iného drogy a kontrolované liečivá ale tiež iný ilegálny tovar, sa platilo menou Bitcoin, pričom prevádzkovateľ inkasoval relatívne vysoké percento z každého predaja. 

 Prevádzkovateľom Silk Road bol podľa zverejneného obvinenia FBI 29-ročný Ross William Ulbricht zo San Francisca, ktorý vystupoval pod pseudonymom Dread Pirate Roberts a ktorého FBI zatkla v utorok. 

 Za dobu prevádzky sa podľa obvinenia na Silk Road uskutočnilo 1.2 milióna predajov za 9.5 miliónov Bitcoinov, pri prepočte súčasným kurzom teda v objeme cca 1.2 miliardy dolárov. Do začiatku roka 2013 bol ale kurz Bitcoinu výrazne nižší a celkový objem predajov tak bol reálne výrazne nižší. 

 Prevázkovateľ mal zinkasovať 600 tisíc Bitcoinov. Pri aktuálnom záťahu FBI bolo zaistených cca 26 tisíc BTC. 

 Vzhľadom na použitie siete Tor a meny Bitcoin prišla FBI na stopu Ulbrichta vypátraním prvých internetových príspevkov o Silk Road. Prvým takýmto príspevkom bol príspevok od užívateľa s prezývkou altoid z januára 2011, ktorý následne ale na Bitcoin Talk v októbri zverejnil inzerát hľadajúci IT profesionála pre Bitcoin a ako kontaktnú adresu uviedol "rossulbricht at gmail dot com". 

 FBI tak získala meno prevádzkovateľa, chýbali jej ale dôkazy a zrejme nemala stále jeho úplnú identitu. Navyše Ulbricht žil v San Franciscu pod falošnou identitou. Zvrat v jeho chytení podľa dokumentov zrejme priniesol balík z Kanady adresovaný na adresu Ulbrichta a zachytený v júli tohto roka colnou kontrolou, v ktorom bolo identifikovaných deväť falošných dokladov s fotografiou Ulbrichta. 

 

O dva týždne FBI bližšie nespresneným spôsobom identifikovala servery používané k prevádzke Silk Road, získala obraz diskov jedného z nich a Ulbrichta navštívila. 

 Ulbricht je obvinený okrem iného z prania peňazí a obchodu s drogami, ale tiež z objednania dvoch vrážd. Za vraždu zamestnanca, ktorý ho mal okrádať a následne začal spolupracovať s políciou, zaplatil 80 tisíc v amerických dolároch. Vraždu si ale objednal u agenta FBI a k jej realizácii tak neprišlo. Za ďalšiu vraždu osoby, ktorá ho vydierala zverejnením informácií o kupujúcich na Silk Road, zaplatil 150 tisíc dolárov v Bitcoinoch. Či k tejto vražde naozaj prišlo zatiaľ nebolo potvrdené. 

 Zatvorenie Silk Road krátkodobo výrazne otriaslo kurzom meny Bitcoin na najväčších burzách, keď minimálne v minulosti transakcie na Silk Road tvorili výrazné percento transakcií reálneho obchodu v mene Bitcoin. Na Mt. Gox kurz klesol z maximálnych 141.9 USD za 1 BTC v poslednom dni na 109.7, o 22.7%. V súčasnosti sa už kurz pohybuje okolo 128 USD za BTC, je tak o 9.8% nižší ako maximum v posledných 24 hodinách. 

 Na druhej najväčšej burze Bitstamp prišlo k výraznejšiemu zakolísaniu, zo 127.8 USD za BTC na 85, o 33.4%. V súčasnosti tu kurz dosahuje okolo 111 USD za BTC.  

gq-magazine.co.uk

Naposledy zmenenénedeľa, 06 október 2013 13:39
Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore