Menu
Laserom proti škorcom! Na Morave chráni vinice nová technológia

Laserom proti škorcom! Na Morave c…

 Vinári na Južnej M...

GENERÁTOR OZÓNU pre čistenie priestoru od koronavírusov, hlodavcov, vrátane ich odplašenia

GENERÁTOR OZÓNU pre čistenie pri…

Profesionálny generátor...

Masky a respirátory dostupné cez Gearbest, anglický obchod ale doručenie do 7 dní.  Všetko na sklade !

Masky a respirátory dostupné cez …

Situáciu okolo Corona v...

Ultrazvuková rušička proti neželanému odpočúvaniu

Ultrazvuková rušička proti neže…

Vedci z University of Chi...

Čo si odniesť z návodu ISIS pre bezpečnú komunikáciu na internete

Čo si odniesť z návodu ISIS pre …

V reakcii na vojnu, ktor...

Porušuje Rakúsko neutralitu? Odpočúvacie zariadenie USA z čias studenej vojny priamo pri Slovensku

Porušuje Rakúsko neutralitu? Odpo…

Porušuje Rakúsko neutra...

Poloha strelca zistená už po troch výstreloch, systém VERA to dokáže

Poloha strelca zistená už po troc…

Systém VERA dokáže pri...

KEYLESS Bezkľúčový prístup a štartovanie tzv. Keyless, Keyless-GO, Smart key, Kessy...

KEYLESS Bezkľúčový prístup a …

Bezkľúčový prístup a...

Nová hrozba pre Váš GSM telefón, využíva SIM karty nielen na sledovanie - Simjacker

Nová hrozba pre Váš GSM telefón…

Inštalačné SMS správy...

Sonická zbraň využíva infrazvuk na potlačenie vzbúr a demonštrácií v Číne

Sonická zbraň využíva infrazvuk…

Čínska sonická zbraň ...

Prev Next
skafsqarhyazeubebgcazh-CNzh-TWhrcsdanlenettlfifrglkadeelhtiwhihuisidgaitjakolvltmkmsmtnofaplptrorusrslesswsvthtrukurvicyyi

Letecký radar OnLine, zistite si čo Vám letí nad hlavou aj u Vás doma

Pre identifikáciu lietadla na oblohe už nie je potrebný veľký ďalekohľad. Všetky letecké informácie sú on-line na internete, vrátane histórie, typ lietadlá, jeho fotografií a mnohých ďalších informácií.

 Predtým bolo možné pri letmom pohľade na oblohu s poriadnym ďalekohľadom bezpečne identifikovať typ lietadla, pri troche šťastia i dopravcu registráciu. Kto nemal v malíčku letový poriadok tak mohol trasu lietadla len hádať. Dnes už nie je potreba ďalekohľad. Letecká prevádzka nad Európou sleduje hneď niekoľko internetových projektov. Informácie sú dostupné aj na niektorých platformách chytrých mobilov. Teda kedykoľvek kdekoľvek.

 Internetové Letecké radary zobrazuje leteckú prevádzku nad Európou, USA a nad niektorými regiónmi v Afrike, Ázii Južnej Amerike. Ale nie všetky lietadlá sú na všetkých mapách vidieť. Platí to predovšetkým pre menšie či Staršie Typy lietadiel, náhodne turbovrtuľové ATR alebo generácia Jumba (Boeing 747 RADY 100 a 200). Niektoré služby vedia sledovať aj tieto stroje, prednášky väčšinou len v rámci USA.

Európske Internetové Letecké "radary", totiž využívajú pomerne nový sledovací systém ADS-B (automatického závislého prehľadu, vysielanie systém), ktorý by mal postupne nahradiť Klasické radary. Lenže Zatiaľ je týmto systémom vybavená Len elita lietadiel. Niektoré systémy používajú iné dáta pre sledovanie lietadiel, čo platí predovšetkým pre vzdušný priestor USA.

V prípade použitia systému ADS-B využívajú Internetové Letecké radary sieť prijímačov po celom svete respektíve v jeho častiach, ktoré prevádzkujú leteckí nadšenci často sa jedná o prijímač signálu ADS-B stojí približne od 500-700 EUR. Po prepojení s požadovaným softvérom sa do monitorovania môžete zapojiť skoro každý. Tento špeciálny prijímač je možné zakúpiť aj na Slovenskom trhu a ako vieme z dobre informovaných zdrojov, firma ktorá tieto prijímače ponúka vie poskytnúť aj prijateľnú zľavu z ceny ktorá je preferovaná výrobcom a je skôr pre organizácie. ( fi market.sk )

SBS ka odpovedača

"Prijímač signálu ADS-B" SE nazýva SBS ka. Prijíma aj signál z transpondérov s modemom S. Majú ich aj niektoré malé stroje (Cessna, atď). U nich sa zobrazuje len výška, registrácia lietadla kód odpovedača. Keďže nemajú ADS-B mód, nevysielajú svoju polohu. Pre zaujímavosť riadiaci letovej prevádzky vidí z móodu ADS-B aj akú má pilot nastavenú výšku, rýchlosť a kurz na autopilota.

 Pre občasného pozorovateľa ale bohato stačí navštíviť Internetové stránky leteckých radarov. Treba poznamenať, že sa vo väčšine prípadov jedná o náročnejšie aplikácie na hardvér, preto odporúčame používať dostatočne výkonné počítače.

Lietadlá pod drobnohľadom

Asi najprehľadnejšie aplikácií pre sledovanie lietadiel v našom priestore je Flightradar24.com. Sleduje prevadzku predovšetkým nad Európou Prevádzka, smerom na východ pokrýva Arabský polostrov, vo veľmi obmedzenej miere sú vidieť v juhovýchodnej Ázii. Pokryté je aj východné pobrežie Austrálie, obe pobrežie USA zvyšok sveta fungujú občas.

Program zobrazuje údaje v reálnom čase prípade z oneskorením troch minút. Z ty´m je nutné pri sledovaní lietadiel počítať. Ono tie tri minúty sú pri sledovaní pristávajúcich strojov predovšetkým celkom dlhá doba. Takže vlastný digitálny prístroj sa hodí viac a všetky údaje máte priamo z lietadla nie sprostredkovane.

Americký vzdušný priestor

Konkurenčným projektom Flightradaru24 je v Európe predovšetkým Radarvirtuel.com. Monitoruje prevádzka prevažne nad západnou Európou, lety nad Slovenskom a Českou republikou nezobrazuje.

V obmedzenej miere je možné sledovať niektoré lietadlá po celom svete. Flightaware používa pre sledovanie inú techniku ako vyššie uvedený systém ADS-B. Preto zobrazuje aj také, ktoré nemajú ADS-B. V prehľade sú aj malá (súkromná) Dopravné športové lietadlá Alebo Starším stroje. Priestor nad Európou ale nie je plne zaznamenávaný.

Weby, kde hľadať Informácie o lietadlách
www.flight24.com
www.airfleets.net
www.flightradar24.com
www.radarvirtuel.com
www.flightaware.com
www.flightwise.com
www.libhomeradar.org
www.airliners.net
www.planepicture.net
www.jetphotos.net
www.planesspotters.net

Alebo ako sme spomínali, ešte lepšie je zakúpiť SBS príjimač, no je to skôr táto drahšia hračka pre dospelých. Taktiež je dobré si zakúpenie vhodného audio skener príjimača, kde budete mať možnosť počuť aj leteckú korešpondenciu.
Vhodný je zakúpenie samostatného prijímača napr. priamo od dovozcu tejto špeciálnej techniky fi Market.sk alebo conrad.de

Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore