Menu
GENERÁTOR OZÓNU pre čistenie priestoru od koronavírusov, hlodavcov, vrátane ich odplašenia

GENERÁTOR OZÓNU pre čistenie pri…

Profesionálny generátor...

Vreckový detektor „ploštíc“ iDetektor Raksa-120

Vreckový detektor „ploštíc“ …

Väčšina odpočúvacíc...

Laserom proti škorcom! Na Morave chráni vinice nová technológia

Laserom proti škorcom! Na Morave c…

 Vinári na Južnej M...

Softvér zadarmo: oprava Windows či prevod textu do hovoreného slova

Softvér zadarmo: oprava Windows č…

Osvedčená sada aplikác...

Masky a respirátory dostupné cez Gearbest, anglický obchod ale doručenie do 7 dní.  Všetko na sklade !

Masky a respirátory dostupné cez …

Situáciu okolo Corona v...

Ultrazvuková rušička proti neželanému odpočúvaniu

Ultrazvuková rušička proti neže…

Vedci z University of Chi...

Čo si odniesť z návodu ISIS pre bezpečnú komunikáciu na internete

Čo si odniesť z návodu ISIS pre …

V reakcii na vojnu, ktor...

NÁVOD: Ako jednoducho a rýchlo spustiť OS Android na vašom počítači

NÁVOD: Ako jednoducho a rýchlo sp…

Dajme tomu, že potrebuje...

Softvér z druhej ruky možno legálne kúpiť alebo predať, stačí splniť podmienky

Softvér z druhej ruky možno legá…

Za akých okolností je m...

Porušuje Rakúsko neutralitu? Odpočúvacie zariadenie USA z čias studenej vojny priamo pri Slovensku

Porušuje Rakúsko neutralitu? Odpo…

Porušuje Rakúsko neutra...

Prev Next
skafsqarhyazeubebgcazh-CNzh-TWhrcsdanlenettlfifrglkadeelhtiwhihuisidgaitjakolvltmkmsmtnofaplptrorusrslesswsvthtrukurvicyyi

Banky sa menia na elektronické pevnosti

Banky sú pod paľbou kritiky, že neprijímajú účinné opatrenia pre bezpečnosť. Nečudo, zneužívanie bankových údajov stúpa ako prílivová vlna. V mnohých prípadoch to má katastrofálne následky nielen pre klientov, ale aj pre banky. Priamy styk s bankou cez internet z domova je čoraz populárnejší. Pod ľa prieskumu Eurostatu z vlaňajšieho decembra na Slovensku využíva internet banking 24 a v Česku 14 percent používateľov internetu. Priemer za celú Európsku úniu je 29 percent. Vzostup účtov i podvodov Slovenské banky potvrdzujú, že počet používa teľov internet bankingu medziročne stúpa o desiatky percent. Podľa internetového portálu FinWeb napríklad v Tatra banke počet platieb cez internet banking vzrástol zhruba o štvrtinu, pričom 80 percent všetkých platieb sa uskutoč - ňuje elektronicky. V zahraničí je internet banking ešte rozšírenejší. Ako uvádza magazín Pictures of the Future, len v Nemecku evidujú vyše 35 miliónov online účtov, ktoré generujú približne 1,7 miliardy transferov za rok. Druhou stranou mince je však vzostup internetovej trestnej činnosti. Podľa Nemeckého federálneho kriminálneho policajného úradu internetové podvody spôsobili v roku 2007 škody za 19 miliónov eur, pričom išlo o sumu, ktorá bola o 50 percent vyššia než v predchá - dzajúcom roku. Takéto podvody poškodzujú aj reputáciu samotných bánk. Siemens už dlhší čas ponúka riešenia, ktoré zásadným spôsobom zvyšujú bezpečnosť bankových operácií. „Mnohí ľudia preferujú pohodlie online ban ko - vého styku, ale obávajú sa o bezpečnosť svojich osobných údajov,“ tvrdí Olaf Badstübner z diví - zie Siemens IT Solutions and Services (SITS). „Naším cieľom je poskytovať technológie, kto ré kombinujú prívetivé používateľské prostredie a vysoký štandard bezpečnosti. Kľúčová otázka sa však nakoniec vždy zužuje len na to, ako sa bezpečne identifikovať prostredníctvom ano - nymných komunikačných kanálov, ako sú internet alebo telefónna linka.”

Miniatúrne skenery Riešením je napríklad Internet ID Product. Ide o zariadenie veľkosti kreditnej karty, ktoré je vybavené skenerom odtlačkov prstov a šiestimi optickými senzormi. Nevyžaduje si inštaláciu žiadneho doplnkového hardvéru ani softvéru, takže ho možno použiť na každom počítači, kto - rý je pripojený k internetu. Každý používateľ, ktorý chce urobiť bankový prevod, sa musí najskôr sám identifikovať svojím odtlačkom prsta, ktorý sa automaticky porovná s referenčným odtlačkom uloženým v zariadení. Ak je autentifikácia pozitívna, banka pošle cez svoju internetovú stránku blikajúci kód, ktorý sa zobrazí na monitore používateľa. Senzory identifikačnej karty tento kód zaregistrujú a dekódujú. Počas celého procesu monitor zobrazuje šesť rýchlo blikajúcich políčok. Okrem údajov zadaných pomocou klávesnice blikajúci kód obsahuje aj autentifikačné číslo transakcie vygenerované bankou (TAN). Karta prostredníc tvom integrovaného kódovacieho kľúča dešifruje kód a zobrazí ho na miniatúrnom monitore, ktorý je súčasťou zariadenia. Po uží - vateľ si môže porovnať údaje, aby sa ubez pečil, že sú správne, a potom ukončiť trans akciu za - daním TAN.

„S týmto zariadením nie je potrebné používať separátne heslá a zoznamy TAN,“ vysvetľuje O. Badstübner. Nielenže to zjednodušuje ban - kovú operáciu, ale celý proces je oveľa bez peč - nejší ako tradičné spôsoby autentifikácie zá kazníka. Siemens tieto zariadenia zatiaľ ponúka výhradne bankám, ale expert SITS sa domnieva, že sú vhodné aj pre menej ná ročné online aplikácie, či už ide o rezerváciu cestov - ných lístkov alebo sťahovanie hudby z internetu.


Má 128 rozličných kľúčov, takže teoreticky sa dá použiť na rovnaký počet transakcií a služieb. Internet ID Product využíva aj sám Siemens – pri elektronickom styku s obchodnými partnermi. Prístup k interným údajom koncernu tak majú len autorizované osoby. „Keďže sa identifikujú odtlačkom prsta, vždy máme istotu, že ide o príslušnú osobu. Do našich systémov nemôže v žiadnom prípade vstúpiť niekto, kto by ukradol heslo,“ dodáva O. Badstübner. Čítanie z ruky Vývojový tím SITS sa pod vedením O. Badstüb nera zameriava aj na ďalší segment bankových transakcií cez bankomaty. Trestná činnosť v tej to oblasti prudko rastie. Kým v roku 2007 zaznamenali v Európskej únii päťtisíc podvodov sú - visiacich s bankomatmi, za prvých šesť mesiacov nasledujúceho roka už to bolo šesťtisíc prípa - dov, čo je nárast až o 143 percent. Tri zo štyroch podvodov patria pod pojem skim ming, čo je metóda, pri ktorej zlodej získava prístup k údajom na bankovej karte inštaláciou falošného otvoru na bankomate, ktorý je vyba vený skenerom a miniatúrnou kamerou. SITS vyvinul identifikačný systém, ktorý využíva skenovanie vlásočníc na rukách a dokáže tak zabrá niť skimmingu. Infračervený skener umiestnený v bankomate zaregistruje žilovú štruktúru zákazníkovej ruky.

Tá je jedinečná pre kaž dé ho jednotlivca. Údaje sa presunú do jednotky na rozpoznávanie biometrických dát a porovnajú sa so vzorom, ktorý je uložený v informáciách o používateľovi. Okrem PIN kódu tak má zá kaz ník ďalšiu ochranu. Siemens vyrába toto zariadenie v spolupráci s firmou Fujitsu, ktorá do neho dodáva infra - červený skener a senzor. Výhodou riešenia je bezdotyková prevádzka. Na rozdiel od identifikácie pomocou odtlačku prsta jednotka na čítanie štruktúry žíl nevyžaduje fyzický kontakt zákazníka a skenera. Šepkaj mi do uška Badstübnerovo vývojové laboratórium vo Frankfurte nad Mohanom rozvíja i tretiu verifikačnú aplikáciu, ktorá využíva biometrickú techno - lógiu rozboru reči. Aby sa zabránilo podvodom s nahrávkami hlasu zákazníka, systém vygeneruje náhodnú čísel nú postupnosť, ktorú musí klient nahlas zopakovať. Hlas sa porovná s referenčnými nahrávkami, čo zaručuje bezpečnú identifikáciu. Siemens už rokuje s nemeckými, španielskymi a turec - kými bankami o nasadení tejto technológie, ktorú možno pomerne jednoducho pridať do existujúcich systémov. Podobne ako v predchádzajúcom prípade Sie - mens využíva toto riešenie aj pre vlastné potreby pri načítavaní alebo zmenách zamestnaneckých hesiel. „Ak naši pracovníci zabudnú heslo, stačí, aby vytočili jedno číslo a ich totožnosť sa overí na základe referenčného hlasu,“ vysvetľuje O. Badstübner. Potom si môžu svoje heslo rých - lo, ľahko a bezpečne zmeniť. Ako pripomína šéf laboratória, bezpečnosť, rýchlosť a jedno - duchosť sú tri základné znaky ich bezpečnostných riešení.

Naposledy zmenenésobota, 15 február 2014 23:36
Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore