Menu
GSM frekvencie a frekvenčné pásma

GSM frekvencie a frekvenčné pásma

GSM frekvencie a frekvenč...

Účinná metóda proti odpočúvaniu - signál vytvorí šum, ktorý zabráni nahrávaniu hovorov.

Účinná metóda proti odpočúvaniu - s…

Výskumníci z Univerzity I...

Rámcová štruktúra GSM

Rámcová štruktúra GSM

Rámcová štruktúra GSM- R...

Ploštice môže mať doma ktokoľvek. Čistota vám nepomôže, len dezinsekcia. Alebo obhliadka proti odposluchom ?

Ploštice môže mať doma ktokoľvek. Č…

Ploštice môže mať doma kt...

Aby komáre neštípali, stačí lacná pasca na prírodnej báze, alebo ponuka odpudzovače - plasice.sk

Aby komáre neštípali, stačí lacná p…

Aby komáre neštípali, sta...

Na likvidáciu slimákov sú prieborníčku kačice z Indonézie

Na likvidáciu slimákov sú prieborní…

Na likvidáciu slimákov sú...

GSM rádio rozhranie, GSM slot & burst

GSM rádio rozhranie, GSM slot &…

GSM rádio rozhranie, GS...

GSM sieťové rozhrania

GSM sieťové rozhrania

GSM sieťové rozhrania - ...

Architektúra siete GSM

Architektúra siete GSM

Architektúra siete GSM ...

GSM: Globálny systém pre mobilnú komunikáciu- Tutoriál

GSM: Globálny systém pre mobilnú ko…

Tutoriál o základoch GS...

Prev Next
Slovak Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Elektronický boj - Electronic Warfare USA verzus USSR

Vojna na východe Ukrajiny priniesla americkej armáde nepríjemný poznatok - na rozdiel od ruskej armády chýba americkej prakticky akejkoľvek ofenzívnej systémy elektronického boja.  Americká armáda sa v súčasnosti spolieha iba na ofenzívnu prostriedky letectva a námorníctva.

Kľúčový systém velenia a riadenia elektronického boja EWPMT

(Electronic Warfare Planning and Management Tool) zavedie americká armáda v roku 2016. Ofenzívny prostriedky elektronického boja však budú k dispozícii (pri obmedzenej schopnosti nasadenia) až v roku 2023. 

Elektronický boj rieši letectvo a námorníctvo USA.

 

Všetky zložky Ozbrojených síl Spojených štátov amerických využívajú špičkové systémy elektronického prieskumu, spravodajstvo a sledovanie.
Avšak americká armáda (USArmy), na rozdiel od námorníctva (US Navy) a letectva (US Air Force), nemá prakticky žiadne ofenzívne systémy elektronického boja - teda systémy schopné rušiť elektronické systémy protivníka.

Poslednú dekádu sa americká armáda sústredila na bojové operácie v Iraku a Afganistane. Vo výzbroji armády je tak 32 000 výkonných rušičiek, ktoré dokážu zabrániť výbuchu rádiovo iniciovaným improvizovaných výbušným prostriedkom.

Americká armáda však nemá prakticky žiadne prostriedky na rušenie rádiokomunikačnej alebo rádiolokačnej činnosti. Chýba prostriedky, ktoré dokážu vyradiť elektronické vybavenie protivníka, rušiť kontrolu protivníka nad jeho zbraňovými systémami alebo dokonca získať kontrolu nad protivníkovým elektronickými systémami.

Armáda sa v súčasnosti spolieha predovšetkým na kapacity námorníctva a letectva. Lode amerického námorníctva sú vybavené predovšetkým systémy elektronického boja AN / SLQ-32. Krytie zo vzduchu zaisťujú námornej lietadlá EA-18G Growler. Do výzbroje sa tiež čoskoro dostane nový letecký kontajner elektronického boja NGJ (Next-Generation Jammer).

Americké letectvo spolieha - teda pre ofenzívnu elektronický boj - predovšetkým na lietadlá EC-130H Compass Call a F-16CJ / CM Fighting Falcon. Lietadlá F-16CJ / CM sú určené ako k rušeniu, tak k fyzickej likvidácii nepriateľských radarov, komunikačných a riadiacich uzlov - najmä zariadení protileteckej obrany. Ofenzívny elektronický boj dokážu viesť tiež lietadlá F-22A Raptor.

Do roku 2019 (u námornej pechoty) v hre zostanú lietadlá elektronického boja EA-6B Prowler. V blízkej budúcnosti leteckú zložku výrazne posilní lietadla F-35 Lightning II disponujúci kapacitami pre vedenie ofenzívneho elektronického boja. F-35 sú schopné rušiť rádiové frekvencie alebo nepriateľské radary - vrátane radarov lietadiel protivníka alebo striel vzduch-vzduch s radarovým navádzaním.

Ofenzívny schopnosti americkej armády

Schopnosť viesť ofenzívnu elektronický boj americkej armády je teraz žalostný. V súčasnej dobe americká armáda vlastní iba niekoľko kontajnerov Ceasar (Communications Electronic Attack with Surveillance And Reconnaissance) na lietadlách C-12. Lietadlá dokážu rušiť rádiokomunikáciu (vysielačky) povstalcov v Afganistane a sťažiť im napríklad koordináciu útoku.


Americká armáda tiež testuje systém NERO (Networked Electronic Warfare Remotel Operated). V podstate jediným rozdielom je, že nosičom kontajnera Ceasar nie je lietadlo C-12, ale bezpilotné lietadlo MQ-1C Gray Eagle (výdrž vo vzduchu až 30 hodín).

Časy sa ale pomaly mení. Dôležitým krokom vpred je zavedenie Nástroje pre plánovanie a riadenie elektronického boja EWPMT (Electronic Warfare Planning & Management Tool). EWPMT dokáže "vidieť" bojisko v elektromagnetickom spektre - teda v prostredí, v ktorom prebieha komunikácia, rádiolokáciu, prenos dát, elektronické rušenie atď. EWPMT využíva dáta z najrôznejších senzorov - či už pozemných, alebo leteckých (EA-18G, F-35, NGJ, atď.).

"EWPMT umožňuje vidieť bojisko v elektromagnetickom prostredí," vysvetľuje plukovník Jeffrey Church, šéf elektronického boja americkej armády v Pentagone. "Môžete tak povedať svojmu veliteľovi: To je miesto, kde sme rušení. To je miesto, kde sme. To je miesto, kde je nepriateľ. Neviem, o čo ide, ale mám nejaký signál. "

MFEW - nová koncepcia elektronického boja
Skutočný zmena nastane až so zavádzaním systému elektronického boja MFEW (Multifunctional Electronic Warfare). MFEW je zložený z celej siete senzorov a rušičiek umiestnených na bezpilotných lietadlách (vrátane strednej veľkosti), vozidlách (od Humvee po ťažké nákladné autá), na stacionárnych miestach, v batohoch vojakov alebo vo vrtuľníkoch. Výhodou je modulárnosť MFEW - prostriedok nesúci MFEW nie je nutné špeciálne konštrukčne upravovať.

MFEW však zatiaľ nie je programom, ale iba konceptom. Armáda zatiaľ definuje, akú kapacitou a schopnosťami musí MFEW disponovať. Až po objasnenie požiadavky sa MFEW stane programom a získa rozpočet na výskumné a vývojové práce.

Podľa súčasných plánov MFEW vstúpi do služby v roku 2023. Avšak vďaka komplexnosti a náročnosti na výcvik / obsluhu sa počíta s dosiahnutím plných operačných schopností FOC (Full Operational Capability) až v roku 2027.

Americká armáda teraz za svojimi hlavnými konkurentmi, ruskou a čínsku armádou, zaostáva. "Rusi a Číňania alebo ich zástupcovia strávili posledných 20 rokov vývojom a získavaním kapacít elektronického boja ... zatiaľ čo armáda (americká - pozn. Red.) Sa dostala von z hry," vysvetľuje Church. "Elektronický boj armády začal z ničoho, a začal z ničoho v bojovom prostredí, kde mnoho amerických vojakov bolo zabitých alebo zranených v dôsledku rádiom odpaľovaných IED."

Protivzdušná obrana v elektronickom boji
Americká armáda si vzala ponaučenie z bojov na východe Ukrajiny a začína sa sústrediť na výcvik v silne rušenom elektronickom prostredí. Podľa vojenského magazínu Breaking Defense usporiadala armáda na jar tohto roku utajované cvičenie jednotiek protilietadlovej a protiraketovej obrany, ktoré čelili "pokročilým technikám elektronického boja."

NERO (Networked Electronic Warfare Remotel Operated). Dron sa zahlcovacia spektra (jammer).

Podľa brigádneho generála Neil THURGOOD cvičenie vygenerovalo 70 TB dát, dvakrát viac, než obsahuje databázy Wikipédie. Analytici budú dáta vyhodnocovať celý rok.

Počas cvičenia prešiel skúškou Integrovaný bojový veliteľský systém raketovej a vzdušnej obrany IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System). IBCS prepája najrôznejšie senzory, odpaľovacie systémy a veliteľská stanovište. IBCS dokáže v prípade rušenia využiť iné radary, ktoré predtým neboli navrhnuté tak, aby pracovali spoločne - napr. Radary systému Patriot alebo THAAD (Terminal High Altitude Area Defense).

IBCS nahrádza na pol tucta systémov riadenia a velenia a umožňuje mixovať a spájať prvky rôznych zbraňových systémov. IBCS je účinný aj proti rušeniu vlastných radarov protivníkom. Ak je jeden radar rušený, IBCS zostane "v hre" tým, že využije dáta z iného radaru umiestneného na inom mieste alebo na inej frekvencii. IBCS dokáže kombinovať aj dáta z rôznych radarov do jediného taktického obrazu a odhaliť tak prípadné falošné ciele.

"Dnes nemôžeme pripojiť všetko dohromady. Nevidíme jediný vzdušný obrázok, jedinú kombinovanú stopu pre jeden cieľ, "vysvetľuje hlavnú výhodu IBCS Thurgood.

"Ale počas cvičenia sme mali zbraňovú platformu Patriot (protiletecký a protiraketový systém - pozn. Red.), Sentinel (radar protivzdušnej obrany krátkeho dosahu - pozn. Red.), Avenger (protiletecký komplet krátkeho dosahu - pozn. Red.) A ďalšie. Všetci boli prepojení a vytvárali jedinú kombinovanú stopu, jedinú stopu zo všetkých senzorov. Cvičili sme ozbrojený stret, proti rádioelektronickému boji protivníka, ktorý odráža to, čo sa deje na Ukrajine, a to, čo očakávame, že sa stane pri strete s ostatnými potenciálnymi protivníkmi z celého sveta, "dodal THURGOOD.

Podľa THURGOOD Rusi a Číňania používajú pokročilé digitálne rušenie, schopné napádať určitej frekvencie a zmiasť radarové systémy. Rusi a Číňania dokážu nahrať prichádzajúce radarový pulz a vysielať ho v skreslenej podobe za účelom zmätenia radaru. Takto skreslené signály môžu rušiť pravé signály, prípadne vytvárať iné alebo falošné ciele.

Pri rušenie americké jednotky protivzdušnej obrany môžu páliť drahé a vzácne protiletecké a protiraketové strely do prázdnych miest (falošných cieľov), zatiaľ čo skutočná hrozba prenikne. Ide o problém, ktorý sa americká armáda pri podobných cvičeniach snaží vyriešiť.

Zdroj: AIRBORNE ELECTRONIC ATTACK, Breaking Defense Článok pôvodne vznikol pre server Armádne noviny a bol redakčne upravený. Zdroj: idnes.cz

AČR patrí v oblasti EB a PS k absolútnej špičke. V součsné dobe fungujú v AČR systém MKEB, ktorý je na absolútnu špici v oblasti elektronického boja. Ďalej disponuje AČR systémy taktických rušiacich (MVKVR, MKVR, MUKVR), ktoré dokážu eliminovať signály na veľké vzdialenosti. Novo zavádzaný systém Věra NG (DPET) patrí k absolútnej špičke v tejto oblasti. Áno prostriedkov je málo však jejichj kvalita vysoko presahuje schopnosti všetkých armád NATO.

Naposledy zmenenéutorok, 25 august 2015 22:25

12 komentáre

 • DavidNic
  DavidNic sobota, 22. júl 2017, 21:10 Odkaz na komentáre

  kamagra bulk order
  buy kamagra
  buy kamagra europe
  kamagra oral jelly
  buy kamagra online

 • buy cialis online in uk
  buy cialis online in uk štvrtok, 13. júl 2017, 09:45 Odkaz na komentáre

  cialis cheap online pharmacy
  buying cialis online canada
  cheap cialis viagra online
  cialis buy in canada
  safest place to buy cialis online

 • AgustinSoaks
  AgustinSoaks streda, 14. jún 2017, 21:30 Odkaz na komentáre

  foster mattress reviews stearns foster mattress reviews stearns and foster
  foster mattress reviews stearns stearns and foster mattress reviews stearns mattress reviews
  stearns and foster mattress reviews stearns and foster mattress review foster mattress reviews
  ikea bed reviews ikea mattress review ikea mattresses reviews
  ikea mattresses reviews ikea mattresses ikea bed reviews
  ikea mattresses reviews ikea mattress reviews ikea mattresses reviews
  reviews aireloom mattresses aireloom mattress review aireloom reviews
  aireloom reviews aireloom mattress prices reviews aireloom mattresses
  aireloom mattress review aireloom mattress reviews aireloom reviews

  stearns and foster mattress reviews foster stearns mattress reviews foster stearns mattress reviews
  stearns mattress reviews foster mattress reviews stearns and foster mattress reviews
  stearns foster mattress foster mattress reviews stearns foster stearns mattress reviews
  best ikea mattresses ikea reviews ikea mattresses reviews
  reviews ikea mattresses ikea latex mattress reviews reviews ikea mattresses
  ikea mattress reviews ikea reviews ikea bed reviews
  aireloom mattress prices aireloom mattress reviews comparisons aireloom mattress review
  reviews aireloom mattresses aireloom mattress reviews reviews aireloom mattress
  reviews aireloom mattress aireloom mattress review aireloom mattress review

 • CharlesFlumn
  CharlesFlumn streda, 17. máj 2017, 04:14 Odkaz na komentáre

  pharmacyexpressonline

  canadian pharcharmy online

  canada prescriptions online

  canada pharmacy

 • CharlesFlumn
  CharlesFlumn streda, 17. máj 2017, 04:14 Odkaz na komentáre

  online prescriptions

  northwest pharmacy

  cheap canada pharmacies

  online pharmacies

 • check out here
  check out here nedeľa, 07. máj 2017, 22:45 Odkaz na komentáre

  which mattress best buy have a peek here euro top mattress
  home best mattress internet compare best mattress
  top 10 mattresses read moreA… mattress buy
  what's the best kind of mattress to buy this contact form top 10 bed mattresses
  mattress price link the best mattress
  which is the best mattress pop over to this website what's best mattress
  top 5 mattresses to buy Check This Out top 5 mattresses 2016
  which mattress is the best casper.promo compare best mattress

  top mattresses to buy why not try here single mattress price
  buying best mattress why not try this out cheapest mattress prices
  what is the best mattress to buy browse around these guys find best mattress prices
  buy mattress from this source top 10 best mattresses
  which is the best mattress go to the website top rated best mattress
  the best mattress in the world visit this website what's the best mattress to get
  buy best mattresses click here now mattress s best
  overall best mattress like this top ten mattresses 2016

 • from this source
  from this source štvrtok, 27. apríl 2017, 21:02 Odkaz na komentáre

  view it Get the facts view siteA…

 • chicago public records
  chicago public records utorok, 28. marec 2017, 22:51 Odkaz na komentáre

  cell phone white pages reverse lookup phone numbers atlanta ga public records state of georgia public records are online background checks accurate how to run a background check search people in germany free people search intelius mobilelocate.net finding cell phone location reverse phone lookup 800 numbers reverse phone number lookup by address public records escambia county hernando county public records search real free background checks free employee background check google search for people people search age mobile tracker location location of phone

 • canadameds com
  canadameds com nedeľa, 26. február 2017, 06:36 Odkaz na komentáre

  Just what is a website here and also exactly what can this provide for Canadian Pharmacy Shipping Usa Cialis, Viagra Whithout Prescription- Canadian ED Drugstore CanadaWWWRx.com men? It is a muscle dysfunction erectile treatment depressant and also a blood stream canadian pharcharmy online stimulant for men that experience erection disorders, most typically referred to as impotency. When the guy is actually intimately stimulated, this is a problem where blood in the penis is not adequate to generate construction even.

 • Daniel
  Daniel pondelok, 05. december 2016, 17:34 Odkaz na komentáre

  you're truly a just right webmaster. The site loading speed is incredible. It kind of feels that you are doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterpiece. you've performed a magnificent task in this subject!

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

návrat hore