Menu
Zoznámte sa s robocrow: Stroje, ktoré vystreľujú laserové lúče s dlhým dosahom na vydesenie vtákov, nahrádzajú strašiaky

Zoznámte sa s robocrow: Stroje, kto…

Lasery sa náhodne pre...

Milióny áut môže odomknúť ktokoľvek. Novú chybu našli u Volkswagenu či Škody

Milióny áut môže odomknúť ktokoľvek…

Elektronika v autách tr...

Vinár menia zbrane v boji so škorcov. Namiesto poplašných diel, používajú plašiče od Slovenského výrobcu.

Vinár menia zbrane v boji so škorco…

Vinári versus škorce. Prá...

Zlodeji automobilov môžu odomknúť 100 miliónov Volkswagenov s jednoduchým bezdrôtovým hackom

Zlodeji automobilov môžu odomknúť 1…

STRUČNEAsi 100 miliónov a...

Zlodeji používajú špeciálne čítačku na krádeže áut. BMW bolo za dve minúty preč. Keyless ? KEYLESS-GO

Zlodeji používajú špeciálne čítačku…

Zlodeji používajú špeciál...

Ako nainštalovať Linux po boku Windows (návod)

Ako nainštalovať Linux po boku Wind…

 Po zapnutí počítača si j...

Najjasnejší objekt na nočnej oblohe v roku 2018 Rocket Lab vypustili na orbitu The Humanity Star

Najjasnejší objekt na nočnej oblohe…

Rocket Lab vypustili na o...

Najčastejšie mýty v poskytovaní prvej pomoci

Najčastejšie mýty v poskytovaní prv…

Najčastejšie mýty v posky...

Dravé vtáky vedia využívať oheň, boli nasadené plašiče t.j. rušiče.

Dravé vtáky vedia využívať oheň, bo…

Operení podpaľači ? Austr...

Varoval všetkých pred raketovým útokom - Havaj

Varoval všetkých pred raketovým úto…

Moderné technológie výraz...

Prev Next
Slovak Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Ebay, Amazon, Alibaba, Aliexpres - na Slovensko sa tak ľahko nedostanú

Lacné mäso planá polievka, alebo, ako sa naučíte nakupovať zodpovedne...a hlavne doma. Pretože po novom si za nákupy z USA, Číny či Turecka priplatíte. 

Môže za to, ako inak, Brusel, vďaka ktorému od 1. mája 2016 vstúpil do platnosti nový Únijný colný kódex (UCC), ktorým sa od základov zmenili doterajšie colné pravidlá všetkých členských štátov EÚ.
Hoci tieto sľubujú zjednodušiť fungovanie firmám podnikajúcim v rámci EÚ a spotrebiteľom zvýšenú ochranu pred nelegálnym tovarom a tzv. „fejkami“, zvýšeniu poplatkov a nárastu papierovačiek sa nevyhneme.
Okrem iného, logistické firmy tvrdia, že s povinnými tlačivami si bežný nákupca neporadí.
Čo teda bude?

Nové legislatívne zmeny v rámci platenia cla a daní sa budú vzťahovať na tovar z tretích krajín mimo Európskej únie, ktorý si spotrebitelia objednávajú prostredníctvom zahraničných e-shopov alebo z rôznych veľkoskladov, predovšetkým tovaru z Číny, USA či Turecka.
Tieto zásielky boli doposiaľ považované za tovar neobchodného charakteru, no po novom dôjde k zmene ich klasifikácie na obchodný charakter nie len pre právnické, ale i pre fyzické osoby, teda bežných spotrebiteľov.

Colníci to vidia jednoducho, spotrebiteľ menej.

Nič by neprekvapila prípadná radosť colníkov, ktorým nové pravidlá sľubujú obrovské administratívne zjednodušenie, nakoľko hlavnú úlohu pri preclievaní budú mať nové informačné systémy.
V praxi to znamená, že tovar, ktorý prejde preclením v jednej krajine EÚ sa môže ďalej voľne pohybovať po celej EÚ.
Práca Finančnej správy teda bude jednoduchšia.
Menej pozitívne na zavedené zmeny však bude prihliadať samotný kupujúci.
Nákupy z najznámejších nákupných portálov ako je Ebay, Amazon, Alibaba, či Aliexpress už totiž po prepočítaní všetkých s nimi súvisiacich nákladov, nebudú takým lacným špásom ako doteraz.
Podľa starej právnej úpravy sa výška cla vypočítala iba z colnej hodnoty balíka.
Po novom budú do tohto vymeriavacieho základu pripočítané aj nemalé poplatky za poštovné. Platenie DPH sa bude vzťahovať na všetky zásielky, ktorých hodnota bude vyššia ako 22 EUR a výšku DPH Vám vypočítajú zo sumy, ktorú tvorí colná hodnota balíka, poštovné a samotné clo.

Papierová drezúra!

Okrem vyšších platieb Vám náladu nepozdvihnú ani papierovačky, ktoré prídu na rad, ak nakúpite tovar v hodnote 150 EUR a viac.
S uvedenou sumou sa spája povinnosť predložiť colné vyhlásenie s potrebnými údajmi.
Tiež si rozmyslíte, či nakúpený tovar zodpovedá Vašim predstavám.
Pri prípadnej reklamácii tovaru u predajcu Vás totiž čaká rovnaká drezúra a colné vyhlásenie budete podávať opäť. Tentokrát z dôvodu vývozu.

Zároveň, ak bude Vaša zásielka podliehať schváleniu osobitného orgánu akým je napríklad Slovenská obchodná inšpekcia, Štátny ústav pre kontrolu liečiv, Úrad verejného zdravotníctva alebo Štátna veterinárna a potravinová správa, bude potrebné doložiť aj vyjadrenie tejto inštitúcie.

Keď si z nás (ne)strieľajú...

Ak máte hobby, napríklad paintball, Air soft alebo lukostreľbu, pri ktorých sa jednoznačne nezaobídete bez zbrane (kategórie D), určite viete, že doteraz sa na Vás vzťahovala výnimka a žiadnu licenciu, či špeciálne doklady na kúpu tohto príslušenstva ste nepotrebovali.
Po novom, ak nepredložíte všetky potrebné doklady, pošta Vám jednoducho balík s obľúbenou hračkou uskladní a vydá až po ich predložení.

A čo tie sľúbené benefity?

Oslobodené od cla naďalej zostávajú balíky s colnou hodnotou do 150 EUR (pozor, nie od DPH!).
Ak navyše Vaša zásielka bude obsahovať aj korektné potvrdenie o platbe, nebude dôvod Vám ju zadržať.
V tomto prípade Vám colníci vymerajú dovozné platby, alebo jednoducho prepustia tovar bez ich vyrubenia a pošlú Vás s Pánom Bohom domov, až nejdete s balíkom sami.
To je v zásade tá lepšia alternatíva, ak ste totiž kúpili napríklad parfém, tabakový výrobok alebo alkohol, v takom prípade clo platiť budete, hoci aj Váš balík hodnotu 150 EUR nepresiahol.

Cieľom nie je odradiť, len nasmerovať, či?

Nejeden nákupca poplatky a administratívne zaťaženie spotrebiteľa vníma účelovo, v snahe odradiť zákazníka od na pohľad veľmi výhodných internetových nákupov zo zahraničia, kedy tieto, i napriek občas nazaplakanie hodnej kvalite došlého produktu, znižujú predajnosť tovarov domáceho (európskeho) trhu. Finančná správa sa však od obdobných myšlienok dištancuje, a od nových pravidiel si sľubuje predovšetkým zvýšenie právnej istoty, zjednotenie colnej legislatívy v celom priestore EÚ a postupný prechod na kompletné elektronické colné služby.
Na druhej strane, ak Vás vyrubovanie poplatkov podľa nových pravidiel predsa len načisto (či už dobrovoľne alebo nasilu) odradí od internetových nákupov z tretích krajín, no nakupovania cez internet sa kvôli pohodlnosti odmietate vzdať, možno je tento stav výborným dôvodom preskúmať nákupné možnosti poskytované e-shopmi rámci EÚ.
Pri takomto nákupe totiž platíte maximálne poštovné za doručenie balíčka, ale žiadne ďalšie poplatky a súvisiace administratívne povinnosti Vám nehrozia, nehovoriac o krátkej časovej dostupnosti tovaru...a keď už zlyhajú všetky argumenty, pamätajte...co je doma, to se počítá.
A čo ušetríte na poplatkoch, za to si predsa len môžete kúpiť niečo pekné.

zdroj: banos.blog.sme.sk/c/424086/ebay-amazon-alibaba-aliexpres-na-slovensko-sa-tak-lahko-nedostanu.html

Naposledy zmenenéstreda, 14 september 2016 10:58
Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore